Syylät ja paljaat jalat

Anonyymi

Mulla on molemmissa jalkapohjissa syyliä, jotka ei tunnu hoidoilla talttuvan. Nyt en kuitenkaan hae apua niiden hoitoon.

Opiskelen teatteria ja harrastan sirkusta, ja tätä kautta minua lähes päivittäin kehotetaan olemaan palain jaloin. Varsinkin sirkuksessa se on monissa kohdissa välttämätöntä. Vähintäänkin joudun kiusalliseen tilanteeseen, jossa ihmetellään että miksen ota sukkia pois vaikka pyydettiin. Ja siis todellakin haluaisin. Paljain jaloin oleminen on ihanaa. Muta en halua tartuttaa kaikkia. Mitkään teipit ei tosiaan näiden lukuisien syylien päällä pysy siinä härveltäessä.

Eli kaipaisin mielipidettä siitä että voinko vaan ronskisti olla välittämättä ja ottaa ne sukat pois vai kärventelenkö seuraavat vuodet tätä vapautta kaihoten?

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terveyskeskuksessa opastettiin, että ei tarvitse tehdä mitään jos jaloissa syylät voi käydä kaikkialla paljain jaloin.

    • Anonyymi

      Itse kärsin vuosikymmeniä samasta vaivasta ja olinkin jo luovuttanut, kun mikään ei auttanut.
      Haluan kuitenkin jakaa helpon konstin päästä niistä eroon vaikket niitä halunut.

      Ihan muuta asiaa hoidin ja laitoin vadin pohjalle pari senttiä vettä ja saman verran väkiviinaetikkaa tavallista sellaista. Ja liotin jalkapohjia n. 10 min useana iltana vedessä.
      Yllätyksenä huomasin, että kaikki syylät oli jonkin ajan kuluttua tipotiessään.
      Suosittelen 👍
      Oli niin hyvä konsti ja halpa, et oli ihan pakko jakaa. Kärsin sentään vaivasta vuosikymmeniä ja luulin ettei mikään auta.
      Myöhemmin luin, että joku jalkahoitaja on myös sitä suositellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      2970
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      54
      1416
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1041
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      988
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      832
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe