Mikähän siinä kun jengi varottelee ettei edellisvuotista bensaa saa käyttää perämoottorissakaan. Erikoisliikkeet sanoo että 3 vkssa bensa pilalla. No latasinpa tossa 5vuotta vanhaa noin 4-6 litraa ja sekaan uutta bensaa 2 litraa, ja 1/4 desiä bensan parannusainetta. Kävin ajelee 2-tahti motukalla 2 tuntia ja hyvin pelasi paatti. Oisko tuo vanha bensa ollut myös käsitelty parannusaineella aikanaan.
Ja olen kyllä käyttänyt myöskin 8 kk vanhaa bensaa menestyksellä.
Ei toki jatkuvaan käyttöön. Bensansuodattimeen jäi kesän lopussa tosin sellaista vaaleaa murua teelusikallinen. Mutta 2-tahtikoneet kävi. Muilla kokemuksia?
Vanhaa bensaa, hyvin pelaa
9
450
Vastaukset 9
- Anonyymi
Ei ole kokemusta niin erikoisesta liikkeestä jossa väitettäisiin bensan happanevan kolmessa viikossa. Tankki tuppaa jäämään kauden päätteeksi puolilleen, hullua sitä olisi poiskaan kaataa, suljen vaan tiiviiksi. Viimeisen ajon ennen talvitelakointia ajan pienkonebensalla kanisterista. Keväällä tankki täyteen ja ensimmäisellä nykäisyllä käyntiin no problem. Yhtenä talvena käytin perämoottorin valtuutetussa huollossa eikä tahtonut sen jälkeen lähteä käyntiin sitten millään ja tyhjäkäynti oli kadoksissa. Ruuvasin kohdilleen ja huollot pikkumoottoreille teen jatkossa itse.
- Anonyymi
Älä kuitenkaan noilla kokemuksilla lähde leikkimään vanhan bensan kanssa.
Moottorit ovat erilaisia. Jotkut kestävät paremmin hartsiitumista kuin toiset.
Kolmessa viikossa ei vielä tapahdu mitään, mutta yli puolen vuoden vanhaa bensaa en enää sellaisenaan kyllä käyttäisi.
Kun sekoitat sen vanhan tavaran tuoreeseen, niin ei tarvitse niiden vanhojen aineiden kanssa ihmetellä.
Kyllä siinä nykybensassa todella tapahtuu muutoksia. Päästin eräästä liikkeessä seisoneesta pientraktorista bensat pois ja tutkin sitä lasiastiassa.
Se haisi oudosti ja sen väri oli muuttunut paljon tummemmaksi verrattuna normaaliin tavaraan.
Reiska2K- Anonyymi
Mikä kone siihen muka hajoaa? Filtterin vaihto ja kaasarin tyhjennys ellei vanhoilla käy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä kone siihen muka hajoaa? Filtterin vaihto ja kaasarin tyhjennys ellei vanhoilla käy.
Jos kommentoit tuota minun postaustani, niin huomaa että sana ” kestää” ei aina ole kytköksissä jonkin hajoamisen kanssa.
Joidenkin moottoreiden kaasuttimet eivät siis kestä niitä murusia, mitä tämä nykybensa jättää jälkeensä vanhetessaan.
Niitä ei ole kivaa rassata puhtaaksi. Paljon helpompi on ajaa sinne sellaista tavaraa, ettei paska tee tupaansa.
Reiska2K
- Anonyymi
Olen yli 40 vuotta käynnistänyt perämoottoreita edellisen kesän bensoilla ja hyvin ovat lähteneet käyntiin. On ollut Johnssonia, Mercuryä, Yamahaa ja Suzukia. Uusi mallia 2006.
- Anonyymi
Suosittelen syksyllä käyttämään moottoria kunnes bensa loppuu sitten vielä tyhjentää kohokammio mikäli mahdollista ja nykiä vielä pari kertaa että saisi mahdollisimman tyhjäksi. Joskus on saanut rassailla valkeaa töhnää kaasarista kun en ole tajunnut tyhjentää ennen talvea. Keväällä voi kokeilla omalla vastuulla laittaa hiukan tärpättiä bensan joukkoon jos käy huonosti. Tulppa kannattaa kanssa vaihtaa, se ei nyt niin paljon maksa.
Nämä nyt olivat siis ihan näitä omia kokemuksia, saa olla eri mieltä.
Niin siis vanhaa bensaa ainakin allekirjoittanut käyttää aivan häikäilemättä. Ei paljon kiinnosta että onko se nyt jonkun mielestä jotenkin väärin. Hyvin pelaa perämoottori ja moottorisaha sekä ruohonleikkuri. - Anonyymi
98E5 kestää paljon pidempään käyttökelpoisena kuin 95E10.
- Anonyymi
Mökkinaapuri yritti käynnistää UUTTA agregaattia vuoden vanhalla bensalla, no ei käynnistynyt, uudella bensalla ns. "laakin peli"
- Anonyymi
Aivan turhaa vouhotusta. Aina olen ajanut vanhoilla bensoilla/dieseleillä, enkä ole keksinyt, miksi ei. Kesä- ja talvihärpäkkeissä on kaikkea uuden ja -90 -luvun vempeleiden väliltä, 2- ja 4-tahtisia, 2-tahtisissa itse sekoitettavia öljyjä ja itse sekoittavia. Mikään noista ei ole kakistellut polttoaineiden takia,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851345
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351061Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19865Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154695Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13690- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33560
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538