Aseen kuljetus ajoneuvossa.

Anonyymi

Kuka muuten erehtyy vielä kuljettamaan autossaan asetta asesuojuksessaan siten, että patruunat ovat asesuojuksen taskuosassa saatavilla. Siitä voi tulla sakko. Metsästyslain § 106b tulkitaan nykyisin näin.

5

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aselait kehitellään nykyisin tietoisesti niin että syyttömistä saadaan ihan perus unohduksistakin syyllisiä. Ase pitää olla lataamattomana suojuksessa esimerkiksi takapenkillä mutta jos laitat märän aseen asepussiin pussia sulkematta teet heti rikkeen ja pahimmoillaan menetät luvat.
      Lakihan sallii esim panosten säilytyksen lippaassa tai makasiinissa mutta tuohan on vastaava olisiko ne patruunat sitten vaikka pussin patruuna taskussa ja laki muuttuu heti.
      Lakeja myös tulkitaan eri viranomais piireissä eri tavalla. Esimerkiksi lappilainen viranomainen voi tiettyjä asioita katsoa maalaisjärjellä ohi sormien kun eteläsuomalainen vastaava taas voi tulkita sen vakavaksi rikkeeksi.
      Olemme siis siirtymässä aseasioissa itäisen valtiomme suuntaan jossa pian ilmeisesti lompakon paksuus, pärstäkerroin ja puolue kortti voi muuttaa viranomaisen suhtautumista sinuun mielivaltaisesti.
      Niin että mikä länsimaa suomi?

    • Anonyymi

      Taitaa olla vielä lisäksi siten, että se asepussikaan ei saa olla helposti havaittavissa, eli ulkopuolinen ei saa huomata että autossa on ase asepussissa.

    • Anonyymi

      Tuotahan voisi, vaikka kokeilla. Ajella tyhjä asepussi ja tyhjä rasia takapenkillä. Eihän se, taida olla laitonta.

      • Anonyymi

        ”ulkopuolinen ei saa huomata että autossa on ase asepussissa.”

        Näsäviisauden kiimassasi et joko lukenut loppuun tai et ymmärtänyt lukemaasi?


    • Anonyymi

      Sellainen pikku fakta väliin että metsästyslaissa ei ole kuin 93 pykälää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5495
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2396
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1890
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      146
      1773
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1615
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      34
      1575
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1408
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1125
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      228
      1059
    Aihe