Paljonko asukkaat saa vrk korvausta tuolla olostaan?

Anonyymi

Saako jokainen eri korvauksen vai kaikille sama?

6

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa eihän nuo työttömät pitäis saada ainaskaan työttömyyskorvausta, koska eihän ne tuolta talosta pääse jos töitä löytyis? Ovatko rehellisiä sitten se on toinen juttu?

      • Anonyymi

        Onko siellä yksikään työtön?


    • Anonyymi

      Kevin on hyvillään, kun pääsi syömään suomalaisten verorahoja. Sanoikin eilen, että voisi olla talossa vielä muutaman viikon.
      Noin on kun ei ole huolen häivää ja suomalaiset elättää, on ilmainen ruoka.
      Suomalaiset tekisivät anteeksi antamattoman munauksen ja virheen ,
      jos vielä tuolle viron kansalaiselle antaisivat voitto rahat.

    • Anonyymi

      Ainakin maikkarin aikoihin, BB maksoi vuokran sekä välttämättömät muut maksut (sähkö ja vesi, sauna, parkkimaksu jne.)

      Muihin juokseviin kuluihin BB tuotanto tarjosi myös apua koska BB tuotanto ei halunnut kenenkään menettävän luottotietojaan ohjelman vuoksi.

      Sellaisia juoksevia kuluja kuten nettimaksu tai erillinen vesimaksu tms. se ei tietenkään maksanut, koska niitä ei silloin käytetä ja sellaisten sumplimisen asukas joutuu hoitamaan itse.

      Sen lisäksi asukkaat saavat kiinteän päiväkorvauksen, ikäänkuin palkkaa. Se oli siihen aikaan muistaakseni jotain 12 (24?) euroa päivältä ja muistaakseni se korvaus nousi kun asukas pääsi tiettyjen päivien ohi. En muista tarkalleen, mutta taisi olla että korvaus nousi kun 30 päivää oli kulunut tuotannossa. Tuo korvaus ei noussut kuitenkaan kuin euron tai pari ja se oli kaikille sama.

      Tämä nelosen tuotanto on kuitenkin selkeästi halvempi kuin maikkarin vastaava, joten en tiedä onko sopparissa ollut sellaista pykälää ettei BB korvaa kuin välttämättömät kulut ja sen jälkeen ollaan täysin omillaan. Epäilen ettei nelosen BB korvaisi esimerkiksi asukkaiden omaisuuden rikkoutumista, minkä maikkarin tuotanto korvasi (tietyin rajoituksin, eli jos vaate esimerkiksi hajosi päivätehtävän vuoksi jne.) Asukkailla ja tuotannolla on myös vakuutus loukkaantumisten varalla. Maikkarin BB:n vakuutus myös esti asukkaiden tietyt touhut, esimerkiksi rajut fyysiset leikit, mitä taas ei ole näköjään nelosen BB:ssä kielletty. En mene vannomaan, mutta ilmeisesti sellaisen vakuutuksen saamiseksi myös viinan määrä (juhlien ja jaettujen juomien määrä) on rajoitettu. Eihän tuolla ollut kuin kahdet isommat juhlat ja pari kertaa enemmän juomaa muutamalle asukkaalle. Voi olla että tämän kauden teema vähäisistä viinoista juontaakin vakuutusehtoihin.

    • Anonyymi

      Andy McCoy sai muistaakseni 30K€ könttäsumman taloon menostaan ja oliko Frederik joka sai 10 vai 15K€

    • Anonyymi

      Tuskin maksavat mitään. Korkeintaan matkanlipun. On sen verran köyhää ollut tämä kausi ja sen meno, ettei sopimuksessa varmaan ole mainintaa mistään korvauksista. Onkohan noista kukaan edes töissä? Työttömyyskorvausta ei voida maksaa koska ovat periaatteessa tuon ajan työssä, eivätkä voi olla aktiivisia työnhakijoita koska ovat estyneitä, eikä suurin osa työnantajista kovin halukas ole korvaamaan tuollaista aikaa työstä poissa olemisesta. Jokaisenhan täytyy ottaa se 10 viikkoa lomaa koska ei tiedä kuinka pitkä aika talossa tulee vietettyä. Palkatonta lomaa.

      Ainakin mitä on katsonut Nelosen budjettia, aika halvalla mennään, tehtäviin ei ainakaan ole laitettu rahaa juuri ollenkaan. Minimillä mennään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4317
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3485
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3140
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2598
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2297
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2069
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      1984
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      190
      1848
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1542
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1368
    Aihe