Minisika__

Anonyymi

Kuinka helposti eläinlääkärin tai eläinsuojelu ihmisen saa paikalle tarkistamaan eläimen hyvinvoinnin? Olen lähellä tehdä ilmoituksen. Sika makasi koko kesän omissa sonnissaan pihalla ja nyt ilmeisesti tallissa kylmän betonin päällä, vain muutamia heiniä lämmikkeenä.
Sika on vaativa eläin ja sitä tulee hoitaa asianmukisesti.

22

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan tiedoksi että siat tykkää loikoa sonnissaan. Se on niiden juttu. Toisekseen miten niin ilmeisesti loikovat betonilla? Ilmeisesti?
      Voitko huonosti henkisesti? Sinulla viiraa päästä.

      • Anonyymi

        Miksi näin agressiivinen kommentti jos kaikki hoidettu asianmukaisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi näin agressiivinen kommentti jos kaikki hoidettu asianmukaisesti.

        Kävitkö katsomassa tallissa millaiset olosuhteet sialla on?
        Taidat taas huudella itse keksimääsi tarinaa huonosta hoidosta.
        Kesällä sika tykkää rypeä kurakossa ja makoilla siinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kävitkö katsomassa tallissa millaiset olosuhteet sialla on?
        Taidat taas huudella itse keksimääsi tarinaa huonosta hoidosta.
        Kesällä sika tykkää rypeä kurakossa ja makoilla siinä.

        Kyliltä puuttuu aina omaelämä täytyy aina nähdä vaivaa naapureistaan. Menkää terapiaan tai amattiautajalle


    • Anonyymi

      Talliolosuhteiden tulisi olla lämpimät ja vedottomat. Sopiva lämpötila talliolosuhteille on kymmenen asteen hujakoilla. Tallin tulee olla vedoton ja siellä tulee olla pesämateriaalia paljon – olki ja heinä käyvät hyvin tähän tarkoitukseen. Lattialle kannattaa laittaa purua tai turvetta, jotta lattiasta ei hohkaa kylmää, tämän lisäksi possu tekee itselleen käymäläpaikan sopivaan katsomaansa kohtaan, johon on hyvä laittaa reilusti purua tai turvetta, jotta pissa imeytyy hyvin kuivikkeeseen. Talli on siivottava päivittäin ulosteista, vettä tulee olla koko ajan saatavilla ja pehkuun eli olkiin tai heiniin on hyvä nakella päivittäin tonkimista kuten herne-maissi-paprika-sekoitusta tai kokonaisia kaurajyviä. Kokonaiset jyvät tulevat sellaisenaan ulos, mutta toimivat erinomaisena virikkeenä eikä possu liho niistä. Tallissa tulee olla päiväsaikaan hyvä valaistus sekä yöaikaan jonkinlainen hämärä yövalo. Tallin lattian materiaalina betoni tai lakattu lauta ovat hyviä vaihtoehtoja, seinien alaosiin kannattaa laittaa filmivaneria, koska possut pureskelevat ja hajottavat helposti seiniä uteliaisuutensa vuoksi.

      Minipossu tulee rokottaa säännöllisesti. Myös sorkkien hoito ja hammashuolto kuuluvat minipossun hyvinvoinnista huolehtimiseen.

      Muistakaa pitää huolta possuista. Aika pienillä toimenpiteillä saadaan possut viihtymään tallissa myös talvikylmillä. Jos on hoito-ongelmia, älkää epäröikö olla yhteydessä minipossuyhdistykseen. Aina voidaan etsiä possulle uusi koti.

      • Anonyymi

        Ex-sikafarmarina lisään listaasi stressipallot tai jotain muita ”leluja”, vaikka pöllinpätkiä mitä sika saa pyöritellä ja peuhata niitten kanssa.
        Tekemistä sialla pitää olla samoin kun pikkulapsilla.
        Olki on kaikkein parhain kuivike, turve pölisee, sahanpurussa elää bakteereita joista sika voi sairastua. Näin niiko pitkän kokemuksen tuomia oppeja sikojen kanssa.
        Älkää lihottako liikaa niitä minisikojanne, jalat ei kestä eikä se ole muutenkaan hyvä juttu.


      • Anonyymi

        Kemisti tässä esittää miten kylvää makuusijoihin pulveria joka imeytyy kosteuden mukana ihmisen iholta. Näin tämä piilotteleva rikollisen juoksupoika yrittää epätoivoisesti myös tehdä kun vapaa-aika alkaa käydä vähiin.


    • Anonyymi

      Yksin aina. Sääliksi käy. Toivottavasti on edes valistus ja säännöllisesti ruokaa ja tonkimista.

    • Anonyymi

      Toivottavasti ei ole näin. Sika on seurallinen eläin ja kärsii yksinäisyydestä.

    • Anonyymi

      Voi riepua. Pinenä opetettiin rälinään, muihin eläomiin ja ihmisiin. Isoksi kun kasvoi jätetään yksin kylmään. Aivan kauheaa.

      • Anonyymi

        Juu . Sika tarvii lämpöö. 125 astetta leivinuunis ihan hyvä. Ja piretään yön yli. Nam


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu . Sika tarvii lämpöö. 125 astetta leivinuunis ihan hyvä. Ja piretään yön yli. Nam

        Kepu pettää aina


    • Anonyymi

      Kyllä kun käy kurkkaamassa päivisin noita Tällin ja Krouvin sikaloita niin hyvin ne siellä näyttävät viihtyvän. Juomaa saa ja lämmöt kohillaan. Mitä nyt joskus näyttäisivät olevan stressaantuneita kun toisten häntiä järsivät.

      • Anonyymi

        Kestääköhän minisian paikat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kestääköhän minisian paikat?

        kyllä se sen kestää


      • Anonyymi

        Ja mitä firma liittyy tähän myöskään???? Ja mitä se kellekään kuuluu vaikka toiset ostaa tai myy jotain...


      • Anonyymi

        Kyylä....


      • Anonyymi

        karhu 4


      • Anonyymi

        karhu III


      • Anonyymi

        no niin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no niin

        sahtia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no niin

        Röyh....kalja maistuu hyvien kauppojen jälkee


    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3543
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2164
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1829
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1589
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      14
      1518
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1267
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1225
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1182
    Aihe