Verotiedot

Anonyymi

Tänään on taas julkaistu ihmisten tuloja viime vuodelta. 200 suurituloisinta oli toki kieltänyt antamasta tulotietojaan. He eivät todellakaan halua peittää tulojaan, vaan..... maksamiensa verojen määrää. Suomessa pystyy suurituloiset valitsemaan ns. matalamman veronmaksun. Tavallisille palkanmaksajille se ei toki ole mahdollista.
Antti Herlin tienaa 300 miljoonaa vuodessa, maksaa veroja 3 miljoonaa. Ilkka Paananen maksaa 100 miljoonan tuloista 30 miljoonaa. Kumpikohan haluaa peittää tulonsa. Rikkaille ei toki kannata kateellinen olla, hehän kuitenkin maksavat suurimman osan veroista, siis ne kunnialliset. Itse pääsin taas 39 tuhanteen euroon, eipä tarvitse kenenkään olla minulle kateellinen.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisaalta Koneen 57000 työntekijää maksavat verojaan ympäri maailmaa, Supercellin 400hlö myös. Kaikki on aina suhteellista, verokertymänkin suhteen.

    • Anonyymi

      Totta, mutta ihan vaan yksilötasolla meinasin. Olisi tämä Rauma paljon köyhempi ilman Paasikiven perhettä ja muita isotuloisia. Eihän alle 70 tuhatta tienaavat maksa kuin kunnallisveroja. Tietenkin välillisiä veroja myös, mutta niitä nyt on maksettava pakosta, jos meinaa jotain ostaa. ALV puhumattakaan. Eihän ihminen maksa elinaikanaan, kuin murto osan veroja, siis siitä mitä kuluttaa yhteiskunnan varoja. Vaikka toisin moni luulee.
      Lause ´´kyllä meidän isä on niin paljon maksanut veroja, että nyt yhteiskunnan pitää hänestä huolehtia´´ Ei siis pidä paikkaansa.

    • Anonyymi

      Tehkää työt pimeesti.

      • Anonyymi

        No niihä me tehhääkii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10619
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      127
      10159
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      5003
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      124
      4112
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3449
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3165
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe