Verotiedot

Anonyymi

Tänään on taas julkaistu ihmisten tuloja viime vuodelta. 200 suurituloisinta oli toki kieltänyt antamasta tulotietojaan. He eivät todellakaan halua peittää tulojaan, vaan..... maksamiensa verojen määrää. Suomessa pystyy suurituloiset valitsemaan ns. matalamman veronmaksun. Tavallisille palkanmaksajille se ei toki ole mahdollista.
Antti Herlin tienaa 300 miljoonaa vuodessa, maksaa veroja 3 miljoonaa. Ilkka Paananen maksaa 100 miljoonan tuloista 30 miljoonaa. Kumpikohan haluaa peittää tulonsa. Rikkaille ei toki kannata kateellinen olla, hehän kuitenkin maksavat suurimman osan veroista, siis ne kunnialliset. Itse pääsin taas 39 tuhanteen euroon, eipä tarvitse kenenkään olla minulle kateellinen.

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisaalta Koneen 57000 työntekijää maksavat verojaan ympäri maailmaa, Supercellin 400hlö myös. Kaikki on aina suhteellista, verokertymänkin suhteen.

    • Anonyymi

      Totta, mutta ihan vaan yksilötasolla meinasin. Olisi tämä Rauma paljon köyhempi ilman Paasikiven perhettä ja muita isotuloisia. Eihän alle 70 tuhatta tienaavat maksa kuin kunnallisveroja. Tietenkin välillisiä veroja myös, mutta niitä nyt on maksettava pakosta, jos meinaa jotain ostaa. ALV puhumattakaan. Eihän ihminen maksa elinaikanaan, kuin murto osan veroja, siis siitä mitä kuluttaa yhteiskunnan varoja. Vaikka toisin moni luulee.
      Lause ´´kyllä meidän isä on niin paljon maksanut veroja, että nyt yhteiskunnan pitää hänestä huolehtia´´ Ei siis pidä paikkaansa.

    • Anonyymi

      Tehkää työt pimeesti.

      • Anonyymi

        No niihä me tehhääkii


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      36
      4284
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      144
      2588
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      101
      2182
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1694
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1676
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1440
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1426
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      70
      1364
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1331
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      76
      1303
    Aihe