Aletaan rakentamaan äänekosken keskustaan.
Miksi ei suolahteen? Ihan epäreilua tällainen touhu.
Miksi ei suolahteen? Ihan epäreilua tällainen touhu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Heh heh lisää remontoitavaa kokkeli nokille
Niin ja Sumiaisiin
Suolahtikin on huume hörhöjä täynnä eipä vois vähempää kiinnostaa asua siellä.
Mee äkkiä nesteelle kertomaan ja ryystämään sitä tiskivettäs kun rahas ei riitä kahviin
Entisetkin vanhusten asunnot on myymättä ja lisää rakennetaan. Nuoret ei Äänekoskelle jää ja jos opiskelijoita sossu maksaa asumisen.
Näin on. Suuruuden hulluutta koko touhu. Entisiä asuntoja yli 300 myymättä !!
Niin nämä uudet kerrostalot (jos tulevat) ovat vanhuksille ja esimerkiksi vammaisille nuorille, jotka muuttavat kotoa pois.
Sais kaupungin vuokra-asunnotkin rakennuttaa uuden kerrostalon tänne, liian vähän tuntuu olevan vapaita vuokra-asuntoja kaupungilla (ja vähenee vuosi vuodelta), vuoden päivät jonottanut asuntoa mutta ei tule edes asuntotarjouksia ikinä vaan aina vastataan, että ei tällä hetkellä ole vapaana. Aivan käsittämätöntä touhua. Meneekö pärstäkertoimen mukaan asunnot tutuille ja tutuntutuille vaan vai miten kaupungin asuntoihin valitaan asukkaat, kun tavan ihminen ei asuntoa sitä kautta saa. Jos jostain vapautuukin ja sitä kysyy, niin sekin on muka jo varattu jollekin muulle. Muutenkin tuntuu puolet kaupungin asunnoista olevan homeessa.
Äänekoskella on reilusti tyhjiä asuntoj kaupungin omistuksessa.
Ja kukaan täysjärkinen ei niihin muuta
Suolahdessa satoja tyhhiä vuokrakämppiä, muuta sinne!
Äänekoskella on vuokrattavia asuntoja niin kaupungilla kuin yksityisillä ja on mistä valita.
Osa myytävistäkin jo niin halpoja että ei kanata vuokralle mennä, etenkin Suolahdessa jos sinne nyt joku vapaaehtoisesti muuttaisi.
Jos uudet talot tulee, niin monta asuntoa kaupunki on luvannut vuokrata/ostaa?
Ei taida olla kaupungilla tyhjiä vuorka-asuntoja kun vuosia hakenut ja kysellyt ja aina vastataan toimistosta että "ei ole vapaita tällä hetkellä". Haen kuitenkin kaiken kokoisia ja en ole laittanut mitään erityisiä vaatimuksiakaan eikä siltikään asuntoa saa.
Siinä saa kaupunki hetken vuokria maksattaa ennen kuin tuon tontin hyvävelikaupat on kuitattu. Vaihtuisikohan asunto-osake näppärästi panttikirjaan?
Mistä ne vuokralaiset tulevat????
Mistähän niitä vuokralaisia saadaan muuttotappiokuntaan, jossa ei asu kuin muiden elättejä kohta?
Niin siinä sitten kävi, että näkyy nyt olevan nettihuutokaupassa myytävänä noita Äänekosken uuden kerrostalon osakkeita, tosta kirjaston nurkalta. Ei mene kaupan osakehuoneistot mitenkään, jotta koittaavat että menis huutokaupan kautta.
Varmaan mukava asua siinä, kun näköala tehtaalle, woodin haudutus altaat haisee koko ajan, ja väliin sekoittuu sellutehtaan kitkerää hajua, vaikkei siellä koskaan olekkaan mitään ongelmia.
Ei tule uusia asukkaita. Nykyisetkin lähtee jos saavat asuntonsa myytyä,mikä on onnenkauppaa jos ostaja löytyy.Kaikkea on yritettävä.Ahdistaa koko Äänekoski ja vasemmistolaisuus....etenkin Suolahti on työntään luontava kuin entinen Neuvostoliitto.
mamuja tulee
Suolahdessa on niin poskettoman halvat asuntojen hinnat että niiden myynnistä tulee persnettoa. Ei kannata sinne rakentaa, syrjäprovinssiin.
Suolahti on kuin entinen Neuvostoliitto.
Niin se on epäreilu mutta ei kai kukaan rakenna sinne minne kukaan ei halua muuttaa niin uutta taloa.
Äänekoskelle ja etenkään Suolahteen ei kukaan rakentaja sijoita rahojaan nyt eikä tulevaisuudessa.
Valitetavasti asia on juuri näin.
Kesällä aletaan rakentamaan Römmille uutta kerrostaloa. Tontti on jo ostettu ja alkukesästä alkaa tontin edellisen rakennuksen purkuhommat. Luetaan lehtiä, sanoi entinen mies.
Mahtaako olla kyseessä sosiaalinen asuntotuotanto?
. . . joo, Nesteellä tuntuvat jo tietävän, että Römmin kerrostalo rakentuu Majurin Sepon naapuriin.
Pitäiskö muuttaa alholin leirille jos ei äänekosken vuokraasunnot kelpaa.