Hei,
Kuka myy Turun seudulla General Electricin poltimoita? Omasta autostani on taas vaihteeksi molemmat H7:t (Philips) palaneet... GE:n lamppuja on kehuttu pitkäikäisiksi, joten sellaiset ajattelin hankkia seuraavaksi. Netistä en löytänyt jälleenmyyjiä ja en jaksaisi ajella pitkin kaupunkia joidenkin poltimoiden perässä... ;)
Kiitoksia asiallisista neuvoista!
Kuka myy Turun seudulla General Electricin poltimoita? Omasta autostani on taas vaihteeksi molemmat H7:t (Philips) palaneet... GE:n lamppuja on kehuttu pitkäikäisiksi, joten sellaiset ajattelin hankkia seuraavaksi. Netistä en löytänyt jälleenmyyjiä ja en jaksaisi ajella pitkin kaupunkia joidenkin poltimoiden perässä... ;)
Kiitoksia asiallisista neuvoista!
Vastaukset 20
Vanhimmat
esim. itäharjun prisma
Kiitoksia, täytyy käydä siellä sitten!
mutta tuo ei poista sitä faktaa että H7 ei yleisesti ottaen ole sitä kestävintä sorttia. Jottei synny väärää mielikuvaa, Philips on käsite noissa polttimohommissa.
Käsittääkseni GE:n poltimot ovat aina olleet kestäviä ja menestyneet sen puolesta testeissä. Valotehosta verrattuna kilpailijoihin en sitten tiedä. Philipsin LongerLife -poltimot kestivät mulla sen 10tkm ja alkuperäiset kestivät melkein 30tkm! En sano näiden kokemusten perusteella, että Philipsin kaikki lamput olisivat paskoja, mutta kyllä tuossa suorituksessa on parantamisen varaa... H7:t on kyllä perseestä muutenkin, siitä ei pääse mihinkään. Kävin tänään hakemassa GE:n MegaLight Plus -poltimot Itäharjun Prismasta (Kiitos vinkistä!) n. 25€ 2kpl ja kokeillaan nyt niitä sitten.
"Käsittääkseni GE:n poltimot ovat aina olleet kestäviä ja menestyneet sen puolesta testeissä."
- Ihan totta, mutta samaa voi sanoa Philipsistä ja vaikka Osramista. Eipä niissä hirveitä eroja ole. Jos löydät jostain Toshiban lamppuja niin kiljaise mullekin kovaa. Ne on kovia...
Mulla ei ole kokemusta H7 polttimoista, mutta H1 polttimot 2 vuoden takuulla on olleet autossa nyt 3 vuotta, kun aikaisemmin Philipsiä ja Osramia sai vaihdella 1/2 vuoden välein!!! Siis muutaman kerran parempia näyttäisi GE:n polttimot olevan...
Tuulilasin testailussa General Electric:in H7 polttimot kestivät reippaasti paremmin (640h) kuin muut testissä olleet. Ääripäävertailuna philipsit sai vaihtaa kymmenen kertaa useammin kuin GE polttimot. Mutta H4-polttimoissa, jälleen GE oli paras ja testi keskeytettiin 1 340 tunnin jälkeen jolloin vielä kaikki testissä olleet GE polttimot paloivat edelleen, mukana myös kolme Osramia ja yksi Würthin polttimo. Loput 26 polttimoa sammuivat ennen testin loppua, testissä oli kuusi eri merkkiä ja jokaiselta merkiltä viisi polttimoa.
Ja Bauhaus Raisiossa myy kanssa...tosin ovat boschin merkillä varustettuja, mutta GE:n valmistamia, tosi on.
Oon joskus ollu katsovinani, että GE:n polttimoissa on myös takuu? Miten lie muissa polttimoissa?
Osaisko kukaan auttaa, eli missä Jyväskylässä myydään GE:n H7 -polttimoita.
hermot menee jatkuvaan vahatamiseen...
Siis onko noi GE:n +90% kestäviä polttimoita?
maksavat 19,90 pari, mutta ihmetyttää tuo, että kestääkö +90% -polttimo muka hyvin???
Ei ole kestäviä ainakaan H7-versiona. Minulla kestivät reilut 4tkm.
Osta niitä vakiopolttimoita niin kestää. Korkeintaan 30. Nyrkkisääntönä että kalliimmat polttimot tulevat paljon kalliimmiksi käyttää.
Syksyllä 2007 kokeilin Osram Night Breakereita (H7), kestivät kevääseen. Ei hullumpi suoritus, joten laitoin seuraavana syksynäkin autoon Night Breakerit, kestivät jouluun. Kuulin että GE:llä on kestävän lampun maine ja niinpä viime syksynä asensin GE +90% lamput. Olivat lyhytikäiset, kärähtivät jo reilusti ennen joulua. Tarkkoja kestoaikoja ja kilometrejä en tiedä. Kolmen syksyn/talven kokeilun tulos oli joka tapauksessa että enää en tommosiin +90% polttimoihin sekaannu vaan käytän "normaaleja" +20-+30% tyyppisiä tuikkuja.
Onkos mulla ollut satumaista tuuria auton ajovalojen kohdalla, koska mittarissa on nyt 88 tuhatta ja 5,5 vuotta ja tänään kärähti ensimmäinen lamppu koko autosta (H7 lähivalo). Edellisellä autollani ajoin 10 vuotta ja 160 tuhatta ja vaihdoin H7:t vain kerran. Tosin takavalojen 5 wattisia piti vaihtaa parin vuoden välein, lisäksi pari parkkipolttimoa. Aiemmissa autoissani oli H4:t ja ne olivat lähes ikuisia, koska muistan ostaneeni v. 1987 pari H4:sta jemmaan ja kun v. 1996 vaihdoin siihen edelliseen autooni, jossa oli H7:t, totesin, että en ollut tarvinnut noita jemmattuja H4:sia ja heitin ne pois... Tuossa 1987-1996 välissä oli 3 eri autoa (käytettyinä ostettuja), ajoa 20 tuhatta/v.
Vai olisikohan "salaisuus" siinä, että VW:ssä (kaikki autoni) latausjännite ei ole niitä korkeimpia. Myös se auttanee, että ajan yleensä vain pitkiä matkoja, eli lamput palavat kerralla pitkään.
Kokeilinpa huvikseni vaihtaa n. 8kk ajetut osramin perushalvat h7:t tuommosiin GE megalightultra 90% ja kävin nappasemassa kameralla kuvat molemmista valoista samasta kohtaa pimeällä tiellä. Kamerassa asetukset: suljinaika 1/4 ja aukko f2.8. Aikaeroa varmaan 20min, mutta eipä tuo pimeys kuvanottoaikaan enää lisääntynyt.
Osram:
http://kuvaton.com/k/71p.jpg
General electrics:
http://kuvaton.com/k/71G.jpg
Hienot kuvat!
Itsellä kesti GE +90% noin 5000km. Nyt tilalla on kahden pakkauksesta se toinen polttimo, kun se palaa, en samanlaisia osta. Ei kestä.
" Kokeilinpa huvikseni vaihtaa n. 8kk ajetut osramin perushalvat h7:t tuommosiin GE megalightultra 90% ja kävin nappasemassa kameralla kuvat molemmista valoista samasta kohtaa pimeällä tiellä. "
Kuinka kauas tuo oikein valaisi , kuvan perusteella kovin lyhyesti ja kovin epämääräisesti kuvio valehteliko kuva ?
IV Golfin lyhyet valot ei taida kovin pitkälle näytä jos vertaa muihin autoihin, mutta tuossa kuvassa näkyvyyttä huonontaa varmasti se, että suurin osa valosta tulee tuohon auton edustalle. Kaikki heikossa valossa oleva näyttääkin sitte pimeältä. Joku taitava kuvaaja varmaan tuommosen asian osais säätää. Valokuvio noissa molemmissa polttimoissa pysy samanlaisena.