Nyt kun kaikkiin oikeustieteen hakukohteisiin voi hakea samalla kertaa, tarkoittaako tämä sitä, että vaikeusero Helsingin ja muiden kohteiden välillä pienenee? Kun aiemmin käsittääkseni muut oikikset ovat olleet vähemmän arvostettuja, niin monet snobiopiskelijat ovat hakeneet pelkästään Helsinkiin ja näin vähemmän suosittuihin kohteisiin on ollut helpompaa päästä.
Onko nyt niin, että esim.- Lappiin ja Itä-Suomeen on vaikkapa vuotta 2011 vaikeampi päästä?
En ole siis 40% arvosanakiintiössä, enkä ensi kertaa ottamassa vastaan korkeakoulupaikkaa. Haen suomenkielisiin kohteisiin 60% kiintiössä.
Lisäksi, kysyn laitetaanko haussa omat hakuvalinnat järjestykseen, saako jotain pisteitä jos laittaa X ykköseksi?
Onko kaikkiin oikiksiin yhtä helppo päästä 2020?
4
854
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tästä ole mitään tutkimuksia mutta tietysti se kaventaa eroja yliopistojen välillä eli landeoikiksiin on nykyisin "vaikeampi" päästä. Ennen täyty tehdä valinta hakeeko esim. Helsinkiin vai Rovaniemelle niin valtaosa tietysti valitsi Helsingin jättäen Rollon paikat helpommin saataville. Nyt suurin osa hakee kaikkiin mutta luonnollisesti isot kaupungit ovat edelleen ykkösenä.
- Anonyymi
On, kaikkiin oikiksiin on yhtä helppo päästä! Melkein yhtä helppoa kuin kauppiksiin pääsy.
- Anonyymi
Tarjolla olisi nyt ilmainen tekniikkakurssi www.valintakokeet.fi Siellä kerrotaan vinkit lukemiseen, vastaamiseen ja muistiinpanotekniikoita ja vastaustekniikkaa voi harjoitella kurssilla tehtävien avulla. Kurssi alkaa 26.3.2020. Tule mukaan!
- Anonyymi
Korjaus päivämäärään: Kurssi alkaa siis 26.2.2020
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140