Raavin iholla olleen kipeän näpyn rikki

Anonyymi

Mulla 40 v miehellä tuolla kyljessä tuntui perjantaina kipeä ihonalainen näppy, ehkä koltaan n. 3-5 mm. Painelin sitä ja se tuntui aralta. No jossain vaiheessa olen raapinut sen rikki ja nyt siinä on 1-2 mm reikä/ ihorikko ja ympärile levinnyt haalea soikeahko punoitus, joka ehkä eilisestäkin levinnyt ollen kooltaan n. 4 cm x 3 cm. Siihen tullut ulospäin vähän sellaisia tähtimäisiä piiikkejä ikäänkuin punoitus leviää. Joku tulehdus varmaan.
Yön mulla oli laastarikin päällä ja tuosta ihorikon kohalta jotain vähän tartttunu laastariin, ehkä märkää.
Mitäs tälle kannattais tehdä? Kortisonia, basibactia?? Hetken mietin voiko olla, että punkki purassut?

1

77

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidä puhtaana ja tarkkaile. Jos punoitus lisääntyy, iho tuntuu kuumalta ja tulee kipua hakeudu lääkäriin. Tulehdus ilmeisesti leviää.
      Tarkkaile tuleeko mahd. puremakohtaan punoittava rengas. Borrelioosin tunnistaa siitä, että punkin irrottamisen jälkeinen punoitus ja paukama eivät vaalene muutamassa päivässä vaan pikemminkin ne päinvastoin laajenevat ja leviävät. Siinä tapauksessa lääkäriin hakemaan antiiootit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe