Lyhyesti. Vedettiin mattojen alta totaalisesti, hyödytön verottajalle ja yhteiskunnalle. Paskat minusta, olin hyödytön piste.......................................................
Miksikö sairastuin psyykkisesti?
Anonyymi
6175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sepä se juuri sairastuttaa kun ajattelee olevansa hyödytön. Jos ei itseään yhtään arvosta niin on hankala elää ja pärjätä yhteiskunnassa.
Ei millään pahalla, mutta tiedän asian omakohtaisesti nuoruudestani, oli samanlainen tilanne ja ajatukset. On vain ollut pakko selviytyä ja sen eteen olenkin joutunut tekemään paljon töitä itseni kanssa.
En tosin edelleenkään ole hyödyllinen mutta en myöskään hyödytön, näillä mennään mitä on.
Jaa+nuoruudessa.+Perkele+jos+viedään+rakkainpia+pilareita+jotka+kantoi,+oli+turhaa.
+Ammatit+joita+rakastin,+ja+joilla+toin+perheelleni+leivän,+ja+kun+kaiken+menettää+ei+elämä+voi+olla+enää+entisellään.+Yksi+auto+onnettomuus+muutti+kaiken.
Rakastin+perhettäni+ja+olin+vissiin+aika+hyvä+isä,+tein+aina+töitä+ja+ostin+kaupasta+ruuat,+rahat+lasten+vaatteisiin,+polkupyörät,+läppärit+siis+kaikki+mitä+perheessä+tehdään.
Sairastuin.+Työkyvyttömäksi+ja+elämäni+muuttui+täysin,+ja+aivan+perseelleen.+
-+Auto+kolari+jossa+meni+50%+työtehosta
-+Terveys
-+lääkkeet
-+urheilu
-+ralliautoilu
-+impotenssi
-+ero
-+mielenterveys
Kuulkaa+kyllä+siinä+tuntee+itseni+mitättömäksi.
Olen psyykkisesti sairas, mutta olen hyödyllinen monessa suhteessa - jopa verottajalle ja yhteiskunnalle. lääkkeillä oireet pysyvät kursissa ja elämäni in ihan hyvä. Ei suurempaa valittamista. Lapset kasvaa ja ruoho kasvaa ja niin päin pois.
Jumalalle olet arvokas, kun luet lisää. Hän ei anna maailman mallilla.
Moi. Miten käsität arvojani. Maailma on perseestä, eks vaimoni ei arvostanut minua pätkään. miten minä itse voisin arvostaa itseäni. Jumalan silmissä olen sit vissiin jotain, teen tämän vuoden puolella itsemurhan. Se on kuulemma pirunpaikka, eli helvetti, mulla ei ole mitään elämänhaluja. Surullista mutta faktaa.
Olisin tänään toteuttanut asiani mutta ei ollut tarvikkeita siihen suuntaan. Mitä jumala pitkittää elinaikaa, teen itsemurhan kuitenkin ennen pitkää.
Mulla sattumat sekä paska intti 1987-88, sairastin jo 80-luvulla keliakiaa ja laktoosia, nooh eihän intissä mitään extraa ollut, 8kk:n jaksoin hädin tuskin käydä ja sen jälkeen heti psykalle ja hoitoon, pää sekaisin, masennukset sekä paniikit ja itsetuhoisuudet, intti teki elämästäni helvetin.
Kiitos puolustusvoimat!