Miksikö sairastuin psyykkisesti?

Anonyymi

Lyhyesti. Vedettiin mattojen alta totaalisesti, hyödytön verottajalle ja yhteiskunnalle. Paskat minusta, olin hyödytön piste.......................................................

6

160

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sepä se juuri sairastuttaa kun ajattelee olevansa hyödytön. Jos ei itseään yhtään arvosta niin on hankala elää ja pärjätä yhteiskunnassa.
      Ei millään pahalla, mutta tiedän asian omakohtaisesti nuoruudestani, oli samanlainen tilanne ja ajatukset. On vain ollut pakko selviytyä ja sen eteen olenkin joutunut tekemään paljon töitä itseni kanssa.
      En tosin edelleenkään ole hyödyllinen mutta en myöskään hyödytön, näillä mennään mitä on.

      • Anonyymi

        Jaa nuoruudessa. Perkele jos viedään rakkainpia pilareita jotka kantoi, oli turhaa.
        Ammatit joita rakastin, ja joilla toin perheelleni leivän, ja kun kaiken menettää ei elämä voi olla enää entisellään. Yksi auto onnettomuus muutti kaiken.
        Rakastin perhettäni ja olin vissiin aika hyvä isä, tein aina töitä ja ostin kaupasta ruuat, rahat lasten vaatteisiin, polkupyörät, läppärit siis kaikki mitä perheessä tehdään.
        Sairastuin. Työkyvyttömäksi ja elämäni muuttui täysin, ja aivan perseelleen.
        - Auto kolari jossa meni 50% työtehosta
        - Terveys
        - lääkkeet
        - urheilu
        - ralliautoilu
        - impotenssi
        - ero
        - mielenterveys
        Kuulkaa kyllä siinä tuntee itseni mitättömäksi.


    • Anonyymi

      Olen psyykkisesti sairas, mutta olen hyödyllinen monessa suhteessa - jopa verottajalle ja yhteiskunnalle. lääkkeillä oireet pysyvät kursissa ja elämäni in ihan hyvä. Ei suurempaa valittamista. Lapset kasvaa ja ruoho kasvaa ja niin päin pois.

    • Anonyymi

      Jumalalle olet arvokas, kun luet lisää. Hän ei anna maailman mallilla.

      • Anonyymi

        Moi. Miten käsität arvojani. Maailma on perseestä, eks vaimoni ei arvostanut minua pätkään. miten minä itse voisin arvostaa itseäni. Jumalan silmissä olen sit vissiin jotain, teen tämän vuoden puolella itsemurhan. Se on kuulemma pirunpaikka, eli helvetti, mulla ei ole mitään elämänhaluja. Surullista mutta faktaa.

        Olisin tänään toteuttanut asiani mutta ei ollut tarvikkeita siihen suuntaan. Mitä jumala pitkittää elinaikaa, teen itsemurhan kuitenkin ennen pitkää.


    • Mulla sattumat sekä paska intti 1987-88, sairastin jo 80-luvulla keliakiaa ja laktoosia, nooh eihän intissä mitään extraa ollut, 8kk:n jaksoin hädin tuskin käydä ja sen jälkeen heti psykalle ja hoitoon, pää sekaisin, masennukset sekä paniikit ja itsetuhoisuudet, intti teki elämästäni helvetin.
      Kiitos puolustusvoimat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      211
      4880
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4013
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      227
      3783
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      134
      3072
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3024
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2631
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      65
      2540
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2145
    Aihe