ADSL vs. lumia puhelimen nettijako wlan:iin

Anonyymi

Näköjään keräävät pois puhelinkaapeleita ja tästä syystä on pakko päivittää 2 meganen adsl pois ja tätä varten otin vertailumielessä dna prepaid-liittymän ja laitoin sen lumia 650:een. Netin jaoin tämän omalla softalla ja kyllä se toimi itseasiassa. Nopeudeltaan se oli samaa luokkaa, kuin tuo 2 meganen. Paitsi, että 2 meganen adsl alkaa heti siirtää dataa ja ruudulla näkyy jotain. Tuo 4g näyttäs odottelevan ekana kuin kani lähtöviivalla ja sitten porhaltavan samaan aikaan maaliin kilpikonnan eli adsl:n kanssa.
Toinen ero, mitä tuli vastaan yhden illan aikana oli yhteyden väliaikainen hidastelu ja kerran jopa katkeaminen. ADSL-yhteys on katkennut viimeksi neljä vuotta sitten - hidas mutta varma.
Nopeustestissä DL nopeudeksi tuolla 4g-mokkulan korvikkeella tuli n. 2.5mbit/s ja UL suunnassa sama. Eli adsl:ään verrattuna voi lähettää yhtä nopeasti kuin vastaanottaa, vrt. 2m/512k adsl.
Sitten tein pienen lataustestin lataamalla n. 10 minuuttia dataa nopeaksi tiedetyltä serveriltä. Todelliseksi nopeudeksi muodostui 1.5x 2-megan adsl eli 3 megaa/s siirtyi. Se on ihan hyvä parannus aiempaan.
Eniten saa kuitenkin kärsiä, jos siirrettävää dataa on kohtuullisen vähän, muttei aivan nollilla kuitenkaan, kuten ping:ssä, vaan hiukan enemmän ja nopeaa vastetta kaipaavaa. Silloin siihen tulee aina tuo odottelu 'jänis vs. kilppari' tyyliin. Yksittäiset merkit siirtyy sen sijaan nopeasti.
Mitenkähän tämä vertautuu vaikkapa mokkulaan, jolle luvataan n. 21Mbit/s DL dataa? Mikä käytännössä toteutuisi samalla liittymällä ja samassa paikassa?

2

1512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Langattomat yhteydet ovat riippuvaisia maastosta, ruuhkista, päätelaitteesta, säästä. Eli toisin kuin lankayhteys, langattomat yhteydet eivät koskaan ole täysin vakaita vaan nopeus vaihtelee rajustikin jopa tunnin sisällä.

      • Anonyymi

        No, ei ole enää vaihtoehtoa: Puhelinlangat läksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1196
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      71
      600
    Aihe