OneConept Waffenmeister - asekaappi yhdistelmälukolla 338,99 toimitettuna?

Anonyymi

6

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nuo kaapit eivät ole kovin kummoisia rakenteeltaan eivätkä täytä erva kaapin vaatimusta. Noissa on koodilukon lisäksi todennäköisesti myös mekaaninen lukko, jolla kaapin saa auki, jos koodilukko hajoaa eli tämä avain pitää myös piilottaa johonkin. Tuollainen halpa sylinterilukko on aika helppo murtaa ruuvimeisselillä.
      Itse en hankkisi halpaa koodilukkokaappia, koska niiden elektroniikka ei todennäköisesti kestä. Mikset hanki tavallista hyvää kaappia ja laita sen isokokoista vainta esim. numerolukolliseen avainsäiliöön.
      Nuokin kaapit ovat ihan ok metsästysaseiile, sillä niiden säilyttäminen ei vaadi lukittua tilaa kummoisempaa paikkaa.

      • Anonyymi

        Miksi niihin halpoihin, mutta EN 14450 hyväksyttyihin kaappeihin ei laiteta nykyaikaista lukkoa? Ei ne niin paljoa maksa.

        https://www.retkitukku.fi/suomi-r16-electro-asekaappi.html

        Tuossa lukko tuo 100€ lisää hintaa kaappiin. Aika paljon minusta, mutta olisin valmis maksamaan 100€:n asekaapista 200€ jos siinä on digilukko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi niihin halpoihin, mutta EN 14450 hyväksyttyihin kaappeihin ei laiteta nykyaikaista lukkoa? Ei ne niin paljoa maksa.

        https://www.retkitukku.fi/suomi-r16-electro-asekaappi.html

        Tuossa lukko tuo 100€ lisää hintaa kaappiin. Aika paljon minusta, mutta olisin valmis maksamaan 100€:n asekaapista 200€ jos siinä on digilukko.

        Halvan kaapin mekaaniseen salparakenteeseen ei ole suunniteltu asennettavaksi elektronista lukkoa, joten sille ei ole paikkaa valmiina. Halvoissa kaapeissa pyritään hinnan minimoimiseen, joten kaikki ylimääräinen rakenne jätetään pois.
        Jos osaa vähän näperrellä, niin muutoksen pystyy kyllä itse tekemään. Teetettynä työ maksaa niin paljon, ettei se kannata.
        Kaapeissa on yleensä isompi mekaaninen salpa, jonka liike estetään pienellä teljellä. Koodilukon solenoidi asennetaan tämän pienen teljen tilalle. Eli salpa ei liiku ennen kuin solenoidin kieli on ohjattu pois edestä.


    • Anonyymi

      Eihän yhteen aseeseen tarvitse EN 14450 hyväksyttyä kaappia jos ei ole erityisen vaarallinen. Lukittu kaappi riittää.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse, mutta harvoin se tahtoo jäädä siihen yhteen aseeseen. ;)

        Itse ostin aikoinaan viiden aseen kaapin johon kolme mahtui hyvin. Ensin oli pienari, sitten kivääri, haulikko, toinen kivääri, kolmas kivääri, vähän parempi haulikko jne. Pistoolikin piti hankkia ja sitten vielä revolveri. Aseitahan ei koskaan myydä vaan aina hankitaan lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      388
      2632
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      105
      2096
    3. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      2000
    4. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      106
      1605
    5. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      232
      1501
    6. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      186
      1200
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1121
    8. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      181
      1084
    9. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      1033
    10. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      20
      1030
    Aihe