sotkamon tipasjärvellä jäkäläsuolla taitaa pesiä kotkapariskunta. poikanenkin nähty alueella, valkeat täplät siivissä. kotkat olivat yhdessä myös porkkasalolla. parina päivänä kotkahavaintoja aikuisesta kotkasta sotkamon saukossa heitonvaaralla nuolijärventiellä valtimolle päin. ovatkohan kyseessä eri kotkia? kotkat antavat rajoitteita turvetuotannolle ja kaivostoiminnalle, varsinkin kotkien pesäpuut. onkohan kotkahavaintoja muualla.
kotkareviiri
Anonyymi
5396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Viime viikolla näin Tipaksella, kun kotka lensi ja sillä oli kynsissään naapurin lehmä. Lehmä ammui karmeasti, mutta niin vain kotka vei sen pesälleen ja varmaan söi iltapalakseen. EIkö näille kotkille voi enää mitään.
Lehmätkin lentää. Näköjään vanha sananlasku pitää paikkansa.
Tipaksella on kaikki mahdollista.
kyseinen kotka oli parina päivänä tipaksen petäikönvaaralla. reviiri voi olla tosi iso ravinnon mukaan, jopa 50 neliökilometria. kotkat rakentavat talvellakin pesäänsä, tuoreet havut voivat olla merkki siitä.
Onkohan niitä useampiakin kun niin monesti on näyttäytynyt kun sielläpäinolen liikkunu?