Silmävamma hiihtosauvoista

Olipa iso virhe hankkia viime keväänä uudet hiihtosauvat, joissa on ns. käden pikakiinnitys. Käteen kiinnitettynä sauvan kahvan päätä jää näkösälle n. 5 cm. Sain hiihtolenkillä silmävamman kahvapään osuessa silmään. Mikäli käytössä olisivat olleet vanhat "perinteiset" sauvat, niin nyrkki olisi suojannut silmän, koska niissä kahvan päätä ei jää näkösälle juuri laikaan.
Silmään tuli verkkokalvoirtauma ja -vaurio, joiden hoitoon on tähän mennessä tehty silmäleikkauksia 5 kertaaa ja silmäpolilla käyntejä on kertynyt 16 kpl. Silmään on muodostunut em. operaatioiden vuoksi kaihia ja näön tarkkuus selviää vasta sitten kun kaihi on leikattu.
Sauvat menevät takuulla vaihtoon tulevalle kaudelle.

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin hiihtäessä kuin pyöräillessäkin silmät on hyvä suojata lasein. Eivät ammattilaisetkaan niitä turhan tai markkinointityön vuoksi käytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      52
      4528
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      149
      4187
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3832
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3790
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      43
      3615
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      77
      3453
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3021
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2696
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe