Heips,
Löytyisikö täältä kohtalontovereita jotka pystyisivät neuvomaan kolmekymppistä naista hädässä koskien toistuvia kohtutulehduksia. Neljän kuukauden sisällä sairastettu siis yksi virtsatietulehdus kolme kohtutulehdusta, käynyt monella eri yksityispuolen gynellä ja kaikilla eri mielipiteet mistä moinen vaiva johtuu ja mikä avuksi.
Rumba alkoi kun jätin minipillerit raskaustoiveen takia ja kuukautiset alkoivat taas 10 vuoden tauon jälkeen (välivuoto tullut aikaisemmin 1,5 vuoden välein). Eli tulehdukset tuppaavat päälle heti menkkojen jälkeen, oireina alavatsa-ja selkäkipu, poikkeava valkovuoto, järkyttävä väsymys ja pieni lämpöily. Sukupuolitaudit poissuljettu, hygieniasta pidän sekä minä että kumppani erittäin hyvää huolta, käytössä ollut jo pitkään perusmaitohappobakteerit karpalact-valmisteet sekä kaiken maailman vitamiinilisät ja karpalojuomat. Itsehoitotuotteista apteekin eri voiteet ja liukkarit ovat myös hyvin tuttuja, ja tällä hetkellä aloitettu suht mieto antibiootti estolääkitys, ei tosin hirveesti tunnu mieto kuuri auttavan vaan vaativan joka kerta pitkät tupla-antibiootit. Pelkään ettei suolisto kovinkaan pitkään enää kestä moisia kuureja, tänä vuonna on jo muutenkin tullu syötyä melkoinen määrä antibioottikuureja toistensa perään milloin mihinkin vaivaan.
Olisiko kenellään neuvoja antaa mistä moinen vaiva voisi johtua ja millä siitä pääsisi eroon? Voiko elimistön heikentynyt vastustuskyky myös vaikuttaa kyseisellä tavalla gyne-puolella, esim. että sekafloorabakteerit alkavat tarttua paljon helpommin kuin tavallisesti? Jonkuntyppistä autoimmuunitautia minulla on nimittäin epäilty kuluneen vuoden aikana, mutta täyttä varmuutta ei ole vielä saatu kun verikokeeni ovat lääkäreiden mielestä ihan ok eivätkä siten oikein täsmää mihinkään. Endometrioosia on myös epäilty mutta siihenkään ei ole löytynyt lopullista varmistusta useista tutkimuksista huolimatta.
Alkaa pikkasen turhauttaa kun mikään keino ei tunnu auttavan eikä kukaan oikein osaa neuvoa mistä tämä vaiva oikein kumpuaa, eikä raskaustoive ollenkaan helpota tilannetta.
Voimia kaikille muille kohtalotovereille jotka rämpivät samassa suossa!
Toistuvat kohtutulehdukset - apua kaivataan!
Anonyymi
0
142
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414638Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532524Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh68889- 114882
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70844- 137805
- 48790
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48736