Minulla on perheongelmia.Vanhempien kanssa ei synkkaa..Olen muuttamassa pois kotoa,kunhan kämppä löytyy.Välillä tulee tunne et menetän hallinnan itsestäni ja elämästäni.Olen neuroottinen ja pelkään että alan vahingoittaa itseäni.Olen käynyt 1,5v. terapiassa masennuksen takia.Aion lopettaa koska en pidä terapeutistani.Nuo hetket jolloin tunnen menettäväni hallinnan ovat hirveitä.Ehkä kyse on paniikkihäiriöstä?Se tapahtuu usein kotona ollessani juuri syvissä mietteissäni,kun ajattelen ongelmiani.Olen voinut nähdä painajaisia unessani.Pelkään että sekoan,tuntuu siltä ja mietin,mitä tapahtuu,kun olen seonnut??Hyppy tuntemattomaan? Pimeä tunneli? Usein kohtaus menee ohi 2 minuutissa mutta jälkifiilarit on huolestuneisuus ja syyllisyydentunne.
Sekoan!
nainen21
1232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
MOI!
Olen kohta 18 vuotias nuori nainen,ja olen kärsinyt vakavasta masennuksesta viim.2.vuotta.
Ja sun kirjoituksesi oli aivan,kun mun näppiksiltä,sillä syy miksi aikoinani hakeuduin hoitoon oli juuri tuo mainitsemasi ongelma,eli tajuttoman ahdistavat hetket,kun todella pelkää,että nyt lähtee järki päästä ja kaikki maailman itsensä nirhaaminen ja väkivalta ajatukset vyöryvät mieleen,ja mikä pahinta niinä hetkinä kontrolli tuntuu lähtevän käsistä ja pelkää todella satuttavansa itseään.
Terapian kautta nuo mielikuvat ovat pikku hiljaa lieventyneet,mutta eivät poissa.
Jos teillä ei synkkaa sun terapeutin kanssa,niin sun kannattaa etsiä joku toinen terapeutti,sillä kun on sairaus siihen on oikeus saada apua.Vaikka uuden terapeutin hakeminen tossa tilanteessa saattaa olla raskasta ja vaikeeta,niin yritä silti.Toivotan sulle jaksamisia!