Turun venemessut kokemuksia ?

Anonyymi

Mitä muut on kokenut tämän viikon ilmaisesta venemessusta messukeskuksessa, muutakin sen lisäksi että luojalle kiitos, ainuttakaan purjevenettä ei enää ollut ? Lähinnä jotain hullunkurisen näköisiä puolipuhallettavia jollia piristyksen ja hauskuutuksen vuoksi. muutama ökyhintainen 7-12 metrinen ranskalaisjahti lottohaaveilijoille ja lapsille oli tyypilliseen tapaan asetettu vierailukohteeksi (vähän niin kuin liukumäki puistossa) Käytettyjen osastolle oli raahattu aikamoisia katiskoja, piti melkein pidätellä hymyä myyjien kohdalla. Toistakymmentä tonnia veneistä joissa perävetolaitteissa kolhuja enemmän kuin parkkihallien mutkissa ja runkojen maalipinta auringon haalistamia kuin Malagan rannoilta olisi veneet ajelehtimasta raahattu viime viikolla. Varustemyyntikojuja oli harmillisen vähän. pelastusliivejä, vessanpytty ja pari lämmitintä, niin ja lakutiski. Kokonaisuutena sellainen tyypillinen tämän ajan venemessutarjonta siis.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin siellä ja vaihtoveneet sai nostamaan kulmia. Saatanan huonossa ja paskasessa kunnossa olevia kalliita kippoja. Luulisi nyt olevan selviö, että veneille tehdään myyntifiksaus ennen kun esille, mutta näin vissiin venekaupassa ei toimita.

      Hyvä että on messut sentään ja toivottavasti jatkuukin. Jos itsellä olisi rahaa, niin olisin mieluusti Jeanneau tai Targan ostanut.

    • Anonyymi

      Lakut houkutteli mutta ei ehditty käymään tänä vuonna. Viimeksi kun kävin oli pahoin kärsineet mutta siististi korjatut Terhit messujen positiivisin yllätys.

    • Anonyymi

      Kuka on päästänyt suurten kaupunkien venemessut näin rappiolle jos saa kysyä ? pari juppivenemerkkiä, kuntien kojuja, kolhuinen bayliner 30 vuoden takaa ja lakritsaa ?!? haloo!

      • Anonyymi

        Juu, vuosi sitten nuo kuntien kojut jurppi niin että päätin tällä kertaa jättää menemättä. Viimeksi siinä esittelyhallin oven tuntumassa jaeltiin ilmaisia kahveja ja sitähän väki jonotti ja ryysti niin ahkerasti että kaksi reittiä varsinaiseen venemessutarjontaan oli täysin tukossa ellei halunnut kyynärpäät edellä raivata väylää. Muuten oli hyvin tilaa kulkea eli ei ollut talo täynnä mutta ilmaiset kahvit olisi saanut tunkea jonnekin ihan muualle.


    • Anonyymi

      Ensin tulee lakunmyyjät, sitten heinäsirkat ja täydellinen kurimus. Toiminta loppuu. Näin on aina ollut.

    • Anonyymi

      Harmi että messut oli kutistunut viime vuodesta.
      Ajankohta olisi hyvä, sisäänpääsy on ilmainen, paljon olisi mahdollisuuksia siis, mutta yrityksiä sinne kaivattaisiin rutkasti lisää, veneitä, tarvikkeita, varusteita, satamia ja jopa niitä kuntia.

      Toivottavasti joku taho tarttuisi haasteeseen ja näkisi vaivaa asian eteen tai sitten Turussa ei ole messuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3814
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2662
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      19
      2247
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe