Turun venemessut kokemuksia ?

Anonyymi

Mitä muut on kokenut tämän viikon ilmaisesta venemessusta messukeskuksessa, muutakin sen lisäksi että luojalle kiitos, ainuttakaan purjevenettä ei enää ollut ? Lähinnä jotain hullunkurisen näköisiä puolipuhallettavia jollia piristyksen ja hauskuutuksen vuoksi. muutama ökyhintainen 7-12 metrinen ranskalaisjahti lottohaaveilijoille ja lapsille oli tyypilliseen tapaan asetettu vierailukohteeksi (vähän niin kuin liukumäki puistossa) Käytettyjen osastolle oli raahattu aikamoisia katiskoja, piti melkein pidätellä hymyä myyjien kohdalla. Toistakymmentä tonnia veneistä joissa perävetolaitteissa kolhuja enemmän kuin parkkihallien mutkissa ja runkojen maalipinta auringon haalistamia kuin Malagan rannoilta olisi veneet ajelehtimasta raahattu viime viikolla. Varustemyyntikojuja oli harmillisen vähän. pelastusliivejä, vessanpytty ja pari lämmitintä, niin ja lakutiski. Kokonaisuutena sellainen tyypillinen tämän ajan venemessutarjonta siis.

6

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin siellä ja vaihtoveneet sai nostamaan kulmia. Saatanan huonossa ja paskasessa kunnossa olevia kalliita kippoja. Luulisi nyt olevan selviö, että veneille tehdään myyntifiksaus ennen kun esille, mutta näin vissiin venekaupassa ei toimita.

      Hyvä että on messut sentään ja toivottavasti jatkuukin. Jos itsellä olisi rahaa, niin olisin mieluusti Jeanneau tai Targan ostanut.

    • Anonyymi

      Lakut houkutteli mutta ei ehditty käymään tänä vuonna. Viimeksi kun kävin oli pahoin kärsineet mutta siististi korjatut Terhit messujen positiivisin yllätys.

    • Anonyymi

      Kuka on päästänyt suurten kaupunkien venemessut näin rappiolle jos saa kysyä ? pari juppivenemerkkiä, kuntien kojuja, kolhuinen bayliner 30 vuoden takaa ja lakritsaa ?!? haloo!

      • Anonyymi

        Juu, vuosi sitten nuo kuntien kojut jurppi niin että päätin tällä kertaa jättää menemättä. Viimeksi siinä esittelyhallin oven tuntumassa jaeltiin ilmaisia kahveja ja sitähän väki jonotti ja ryysti niin ahkerasti että kaksi reittiä varsinaiseen venemessutarjontaan oli täysin tukossa ellei halunnut kyynärpäät edellä raivata väylää. Muuten oli hyvin tilaa kulkea eli ei ollut talo täynnä mutta ilmaiset kahvit olisi saanut tunkea jonnekin ihan muualle.


    • Anonyymi

      Ensin tulee lakunmyyjät, sitten heinäsirkat ja täydellinen kurimus. Toiminta loppuu. Näin on aina ollut.

    • Anonyymi

      Harmi että messut oli kutistunut viime vuodesta.
      Ajankohta olisi hyvä, sisäänpääsy on ilmainen, paljon olisi mahdollisuuksia siis, mutta yrityksiä sinne kaivattaisiin rutkasti lisää, veneitä, tarvikkeita, varusteita, satamia ja jopa niitä kuntia.

      Toivottavasti joku taho tarttuisi haasteeseen ja näkisi vaivaa asian eteen tai sitten Turussa ei ole messuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe