Turun venemessut kokemuksia ?

Anonyymi

Mitä muut on kokenut tämän viikon ilmaisesta venemessusta messukeskuksessa, muutakin sen lisäksi että luojalle kiitos, ainuttakaan purjevenettä ei enää ollut ? Lähinnä jotain hullunkurisen näköisiä puolipuhallettavia jollia piristyksen ja hauskuutuksen vuoksi. muutama ökyhintainen 7-12 metrinen ranskalaisjahti lottohaaveilijoille ja lapsille oli tyypilliseen tapaan asetettu vierailukohteeksi (vähän niin kuin liukumäki puistossa) Käytettyjen osastolle oli raahattu aikamoisia katiskoja, piti melkein pidätellä hymyä myyjien kohdalla. Toistakymmentä tonnia veneistä joissa perävetolaitteissa kolhuja enemmän kuin parkkihallien mutkissa ja runkojen maalipinta auringon haalistamia kuin Malagan rannoilta olisi veneet ajelehtimasta raahattu viime viikolla. Varustemyyntikojuja oli harmillisen vähän. pelastusliivejä, vessanpytty ja pari lämmitintä, niin ja lakutiski. Kokonaisuutena sellainen tyypillinen tämän ajan venemessutarjonta siis.

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin siellä ja vaihtoveneet sai nostamaan kulmia. Saatanan huonossa ja paskasessa kunnossa olevia kalliita kippoja. Luulisi nyt olevan selviö, että veneille tehdään myyntifiksaus ennen kun esille, mutta näin vissiin venekaupassa ei toimita.

      Hyvä että on messut sentään ja toivottavasti jatkuukin. Jos itsellä olisi rahaa, niin olisin mieluusti Jeanneau tai Targan ostanut.

    • Anonyymi

      Lakut houkutteli mutta ei ehditty käymään tänä vuonna. Viimeksi kun kävin oli pahoin kärsineet mutta siististi korjatut Terhit messujen positiivisin yllätys.

    • Anonyymi

      Kuka on päästänyt suurten kaupunkien venemessut näin rappiolle jos saa kysyä ? pari juppivenemerkkiä, kuntien kojuja, kolhuinen bayliner 30 vuoden takaa ja lakritsaa ?!? haloo!

      • Anonyymi

        Juu, vuosi sitten nuo kuntien kojut jurppi niin että päätin tällä kertaa jättää menemättä. Viimeksi siinä esittelyhallin oven tuntumassa jaeltiin ilmaisia kahveja ja sitähän väki jonotti ja ryysti niin ahkerasti että kaksi reittiä varsinaiseen venemessutarjontaan oli täysin tukossa ellei halunnut kyynärpäät edellä raivata väylää. Muuten oli hyvin tilaa kulkea eli ei ollut talo täynnä mutta ilmaiset kahvit olisi saanut tunkea jonnekin ihan muualle.


    • Anonyymi

      Ensin tulee lakunmyyjät, sitten heinäsirkat ja täydellinen kurimus. Toiminta loppuu. Näin on aina ollut.

    • Anonyymi

      Harmi että messut oli kutistunut viime vuodesta.
      Ajankohta olisi hyvä, sisäänpääsy on ilmainen, paljon olisi mahdollisuuksia siis, mutta yrityksiä sinne kaivattaisiin rutkasti lisää, veneitä, tarvikkeita, varusteita, satamia ja jopa niitä kuntia.

      Toivottavasti joku taho tarttuisi haasteeseen ja näkisi vaivaa asian eteen tai sitten Turussa ei ole messuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe