Turun venemessut kokemuksia ?

Anonyymi

Mitä muut on kokenut tämän viikon ilmaisesta venemessusta messukeskuksessa, muutakin sen lisäksi että luojalle kiitos, ainuttakaan purjevenettä ei enää ollut ? Lähinnä jotain hullunkurisen näköisiä puolipuhallettavia jollia piristyksen ja hauskuutuksen vuoksi. muutama ökyhintainen 7-12 metrinen ranskalaisjahti lottohaaveilijoille ja lapsille oli tyypilliseen tapaan asetettu vierailukohteeksi (vähän niin kuin liukumäki puistossa) Käytettyjen osastolle oli raahattu aikamoisia katiskoja, piti melkein pidätellä hymyä myyjien kohdalla. Toistakymmentä tonnia veneistä joissa perävetolaitteissa kolhuja enemmän kuin parkkihallien mutkissa ja runkojen maalipinta auringon haalistamia kuin Malagan rannoilta olisi veneet ajelehtimasta raahattu viime viikolla. Varustemyyntikojuja oli harmillisen vähän. pelastusliivejä, vessanpytty ja pari lämmitintä, niin ja lakutiski. Kokonaisuutena sellainen tyypillinen tämän ajan venemessutarjonta siis.

6

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin siellä ja vaihtoveneet sai nostamaan kulmia. Saatanan huonossa ja paskasessa kunnossa olevia kalliita kippoja. Luulisi nyt olevan selviö, että veneille tehdään myyntifiksaus ennen kun esille, mutta näin vissiin venekaupassa ei toimita.

      Hyvä että on messut sentään ja toivottavasti jatkuukin. Jos itsellä olisi rahaa, niin olisin mieluusti Jeanneau tai Targan ostanut.

    • Anonyymi

      Lakut houkutteli mutta ei ehditty käymään tänä vuonna. Viimeksi kun kävin oli pahoin kärsineet mutta siististi korjatut Terhit messujen positiivisin yllätys.

    • Anonyymi

      Kuka on päästänyt suurten kaupunkien venemessut näin rappiolle jos saa kysyä ? pari juppivenemerkkiä, kuntien kojuja, kolhuinen bayliner 30 vuoden takaa ja lakritsaa ?!? haloo!

      • Anonyymi

        Juu, vuosi sitten nuo kuntien kojut jurppi niin että päätin tällä kertaa jättää menemättä. Viimeksi siinä esittelyhallin oven tuntumassa jaeltiin ilmaisia kahveja ja sitähän väki jonotti ja ryysti niin ahkerasti että kaksi reittiä varsinaiseen venemessutarjontaan oli täysin tukossa ellei halunnut kyynärpäät edellä raivata väylää. Muuten oli hyvin tilaa kulkea eli ei ollut talo täynnä mutta ilmaiset kahvit olisi saanut tunkea jonnekin ihan muualle.


    • Anonyymi

      Ensin tulee lakunmyyjät, sitten heinäsirkat ja täydellinen kurimus. Toiminta loppuu. Näin on aina ollut.

    • Anonyymi

      Harmi että messut oli kutistunut viime vuodesta.
      Ajankohta olisi hyvä, sisäänpääsy on ilmainen, paljon olisi mahdollisuuksia siis, mutta yrityksiä sinne kaivattaisiin rutkasti lisää, veneitä, tarvikkeita, varusteita, satamia ja jopa niitä kuntia.

      Toivottavasti joku taho tarttuisi haasteeseen ja näkisi vaivaa asian eteen tai sitten Turussa ei ole messuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      29
      4958
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      257
      4708
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      52
      4405
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2400
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1828
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1771
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1738
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      13
      1442
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1427
    Aihe