Juuri oli Satakunnan Kansassa juttua, miten lavialaiset kehuivat Porin kanssa tehtyä kuntaliitosta. Luvialaiset sen sijaan ovat tyytymättömämpiä omaan kuntaliitokseensa; katsokaapa vaikka sitä, miten eurajokilaiset ovat mm. työntämässä Luviaan niitä tuulimyllyjäkin! Mitäs menitte kuntaliitokseen niiden eurajokilaisten kanssa; nehän on sitä paitsi kaikki Lukon kannattajiakin! Tunnetteko te luvialaiset itsenne jotenkin enemmän lukkolaisiksi kuin ässäläisiksi vai?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Hyvä trollausyritys, ei harmita, Porin eväät kyllä tunnetaan.
- Anonyymi
Kyllä veronmaksajana huomasi mihin kannatti liittyä . Nyt Porilaisetkin pyrkivät joukolla nauttimaan Luvian ja kuntaliitoksen eduista .
- Anonyymi
Uhka Porin sosiaalidemokraattiseen konkurssipesään liittymisestä esti itseäni siirtämästä kirjoja Luvialle. Nyt homma hanskassa ja kohtuulliset kunnallisverovarat menevät hyödylliseen käyttöön toisin kuin Porissa... anna pusu Luukkoselle vaan ;)
- Anonyymi
Se tuo Poriin liittyminen oli Luvian kokoomuslaisten eliitin unelma . Ne jotka sitä halusivat toivoivat henkilökohtaista hyötyä siitä itselleen ja perheilleen . Tavallisille Luvialaisille riittää hyvin Eurajoki ja halvempi veroäyri .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se tuo Poriin liittyminen oli Luvian kokoomuslaisten eliitin unelma . Ne jotka sitä halusivat toivoivat henkilökohtaista hyötyä siitä itselleen ja perheilleen . Tavallisille Luvialaisille riittää hyvin Eurajoki ja halvempi veroäyri .
"Se tuo Poriin liittyminen oli Luvian kokoomuslaisten eliitin unelma . "
Tuo kaipaa nyt hiukan selvennystä. Siis Luvian kokkarit halusivat mielestäsi liitto-oravien velkaiseen valtakuntaan maksamaan itsensä kipeäksi veroja? Voitko hiukan avata sitä hyötyä, olen varmaan poikkeuksellisen tyhmä yksilö kun en ymmärrä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Se tuo Poriin liittyminen oli Luvian kokoomuslaisten eliitin unelma . "
Tuo kaipaa nyt hiukan selvennystä. Siis Luvian kokkarit halusivat mielestäsi liitto-oravien velkaiseen valtakuntaan maksamaan itsensä kipeäksi veroja? Voitko hiukan avata sitä hyötyä, olen varmaan poikkeuksellisen tyhmä yksilö kun en ymmärrä...Niinpä niin , oletko koskaan kuullut "palkintoviroista" tai poliittisesta "kähminnästä".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä niin , oletko koskaan kuullut "palkintoviroista" tai poliittisesta "kähminnästä".
Eikös valtuusto äänestänyt yksimielisesti Poriliitosta vastaan. Kyllä vaan, niin äänesti. Kokkarit halusi säilyttää Luvian itsenäisenä ja äänestivät myös Eurajokiliitosta vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös valtuusto äänestänyt yksimielisesti Poriliitosta vastaan. Kyllä vaan, niin äänesti. Kokkarit halusi säilyttää Luvian itsenäisenä ja äänestivät myös Eurajokiliitosta vastaan.
Kyseessä oli vain epätoivoinen hämäys, kun huomasivat, että Poriliitos ei onnistu, päättivät sotkea kuvioita saadakseen uuden mahdollisuuden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyseessä oli vain epätoivoinen hämäys, kun huomasivat, että Poriliitos ei onnistu, päättivät sotkea kuvioita saadakseen uuden mahdollisuuden.
Oletko harkinnut piposi vuoraamista foliolla?
- Anonyymi
Hyvää Joulua ja parempaa Uutta vuotta kaikille Luvian ja Eurajoen ihmisille , eläimille sekä hobbiteille . Toivotaan että ei tuo Olkiluotokaan räjähdä käsiin kun joku käynnistysnappia painaa tulevaisuudessa , ja että Caruna ei taas nostaisi siirtohintoja siihen vedoten .
- Anonyymi
Luvia uskoi, Atomivoimalan tuottavan kunta liitoksessa merkittäviä verohyötyjä . Tai taitaa olla erehdyttävää Luvian kehittämiseen rahahyötyinä. Ei atomivomalla eristystä, eikä ole vieläkään sähkön tuotannossa, sekä aina vain esiin uusia vikaongelmia ja lykkääntyy vakavilla ongelmilla, käyttöön otto. Luvian kyläkeskustassa, kun liikahtelen toitamiseen. Ei ole kuntaliitoshyötynä rakentamisen kehittymistä, eikä näytä Terveyskeskuskaan peruskorjatulta, tai ulospäin näyttävältä. Entä miten on terveyspalveluja paikkakunnalta saatavissa. Tai katsotaanko suuntaa Poriin, terveyspalvelujen saamiseksi. Miten Eurajoen rahallinen kehityssuuntaus Luvialle. Isäni ja sukuni suureksi osaksi on Eurajoelta . Ammattieni linjauksina olen mm. Väestönsuojelupäällikkö ja onhan minulla Atomivoimalasta välityksin minun saamani Teräksinen vss- rakennus ja ehkä tiettyä suojaa, itselleni vss-linjalta. Porin puolelta Viasvedeltä merenlahdelle katson Luvian rantoja. Vss-päällikkö, Merensininen.
- Anonyymi
Tuulimyllyistä sähkön tuotantoon. Yleensä paikkakunnille halutaan juuri tuulimyllyjä, niille alueille, joissa on paras tuulen tuotto ja saadaan näin paras sähkön tuotanto. Sitten on myös ongelmana ollut, että ei saada edullisesti ostettua sähkömyllyille maa paikkoja, tai toiseksi ei saada pitkäaikaista edullista maan vuokrausta. Suomessa pitkäaikaisuudeksi suositellaan tyylimyllyjä, sähkön tuotantoon, koska sähkön tuotannossa ei ole oikeastaan saaste haittoja. Haitat lähinnä, jos linnut lentävät myllyjen siipiin. Myöskään ei asutusten läheisyyksiin voida rakentaa, terveyden haittaongelmien eliminoimiseksi pois. Myös eräitä ei tuulimyllyjä haluaisi näkyviin, tuulisiipien pyörimis haittoina ja vain, erää ovat kielteisiä kannassaan. Nyt olen huomannut, että Luvia väittää Eurajoen työntelevän tuulimyllyjä heidän alueelle. Nyt väläytellään kuntaliitosta Poriin,
harvoin kuntaliitoksia purkaantuu ja siirrytään toiseeen kuntaan kunta liitoksena.
Vss-päällikkö Merensininen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen351779- 791321
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841271Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m131156Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291065Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.93970- 74969
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok147781Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52742Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86717Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää56670Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13669Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27648- 43645
- 147641
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93622- 28618
- 51617
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.95605- 47577