HS: Kuopio valtakunnallinen naurunaihe

Anonyymi

Hesarissa oli iso juttu Kanttilasta, jonka kaupunki todennäköisesti haluaa lanata maantasalle. Rakennus on odottanut vuosikymmeniä remonttia. Samanaikaisesti rahaa on kylvetty mm. pesäpallostadionille.

11

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päättäjiltämme puuttuu ns. tarveharkintakyky . . .

    • Anonyymi

      Palstan vakiopeikko taas pahoittanut mielensä. On se elämä ankeaa.

    • Anonyymi

      Eläkeläisille on olemassa juttukerhoja. Mene sinne juttelemaan jos on yksinäistä näistä kymmenistä keskustelualoituksista päätellen.

    • Anonyymi

      Eihän kaupungilla ole osaa eikä arpaa tuon talon kanssa.

      1974 Minna Canthin erilliset Oy lopetti liiketoiminnan ja Kanttilan tilat siirtyivät valtion omistukseen ja korjattiin virastokäyttöön

      1999 Valtion kiinteistölaitos myy Kanttilan korttelin Valtion vaihto-omaisuusyhtymälle

      2004 Kapiteeli Oy myy Kanttilan korttelin NCC:lle

      2017 Minna Canthin talo ry tekee 19.3. Minna Canthin päivänä, tasa-arvon päivänä ostopäätöksen ja Bonava Finland myy Kanttilan Minna Canthin talo ry:lle

    • Anonyymi

      Kuopion kaupunkirakennelautakunta päätti yksimielisesti, että Kuopion kaupunki ostaa Minna Canthin talon tontin 270 000 eurolla ja vuokraa sen takaisin nykyiselle omistajalle, joka on Kiinteistö Oy Kuopion Minna Canthinkatu 20­–22.

      Rakennus pysyy yhä kiinteistöyhtiön omistuksessa. Tonttikaupan tarkoitus on, että yhtiö saa pääomaa Kanttilan korjaamiseen. Samalla kaupunki osallistuu välillisesti kulttuurihistoriallisesti tärkeän rakennuksen korjaamiseen. Yhtiö maksaa jatkossa tontista vuosivuokraa 10 800. Vuokrasopimus kirjoitetaan 40 vuodeksi. Sopimuksen yksi ehto on, että vuokralaisen on tehtävä ja kustannettava korjausrakentaminen viiden vuoden kuluessa.

    • Anonyymi

      Finnpulp on varsinainen naurun aihe, ai niin eihän sekään ole kaupungin projekteja vaikka kaupunkimme sen tulolla imagoaan pönkitti!

    • Anonyymi

      Tunnettujen kuopiolaisten joukkoon mahtuu monta Suomen eturivin kirjailijaa, poliitikkoa, toimittajaa ja urheilijaa. Sen sijaan elinkeinoelämän huipulla kuopiolaisia on vähän. Monet kuuluisuuteen nousseet kuopiolaissyntyiset henkilöt ovat tehneet elämäntyönsä toisaalla, kun taas muualta Kuopioon tulleista Minna Canthilla ja J. V. Snellmanilla on erityinen paikka kaupunkilaisten sydämissä.

      • Anonyymi

        Näistä muualle muuttaneista ja kuuluisaksi tulleista on Pertti Pasanen eli Spede ylivoimaisesti tunnetuin ja ansioitunein. Siksi ihmetyttääkin, ettei hänen kunniakseen suunniteltu monumentti ole edistynyt. Sehän voisi olla puoli-näköispatsas, jossa mallina olisi se aikoinaan Speden Speleissäkin taustalla ollut Speden itsensä piirtämä omakuva, kädet levällään ja salaperäinen ilme naamalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näistä muualle muuttaneista ja kuuluisaksi tulleista on Pertti Pasanen eli Spede ylivoimaisesti tunnetuin ja ansioitunein. Siksi ihmetyttääkin, ettei hänen kunniakseen suunniteltu monumentti ole edistynyt. Sehän voisi olla puoli-näköispatsas, jossa mallina olisi se aikoinaan Speden Speleissäkin taustalla ollut Speden itsensä piirtämä omakuva, kädet levällään ja salaperäinen ilme naamalla.

        Massiivisesta vouhotuksesta huolimatta, Canthin melko vaatimatonta tuotantoa ei tunne tänä päivänä juuri kukaan. Sen sijaan Spede Pasasen tuotannon tuntevat edelleen kaikki. Canthia on kuitenkin muistettu tässä kaupungissa lähes kaikin mahdollisin tavoin. On katuja, kouluja, patsaita, puistoja ja muutama kauppakeskuskin nimettynä hänen mukaansa. Jonkun mielestä tässäkään ei ole vielä tarpeeksi, mutta omasta mielestäni on. Ymmärtääkseni kaupungilla voisi olla parempiakin reikiä rahoilleen, kuin läpihomeisen purkutalon miljoonia maksava remontti. Sitä vastaan minulla ei tietenkään ole mitään, jos kulttuuriväki hommaa itse rahoituksen.


    • Anonyymi

      Purkuun tuollainen rotisko joutaa. Joku aina yrittää kaupunkia rahastaa kunnostuksella.
      Omalla rahallaan kertoi aikoinaan joku Veijo Palttasari kunnostavansa talon. Taisi sitä "omaa rahaa" loputa olla paritonnia.
      Onneksi kaupunki ei mennyt halpaan, rahoittamaan kunnostusta.
      Veijolta jäi saamatta kuukausipalkkainen projektinjohtajan paikka. Vieläpä kovapalkkainen.

      Rötiskö purkuun ja paikalle rakenettakoon korkea kerrostalo. Alakertaan karaokebaari ja etninen keppapila.

    • Anonyymi

      Finnpulpilla ei ole uskovaisia.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      136
      1970
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      128
      1625
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1413
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1381
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1204
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1090
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1089
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      50
      872
    Aihe