Avopuolisoni lahjoittaa minulle yhden osakkeen asunnostaan, eli 1/70 osan asunnosta. Asunnon arvo 130.000EUR. Tämän jälkeen omistussuhde minulla 1/70 ja hänellä 69/70. Pitääkö minun ilmoittaa lahjasta verottajalle vai jääkö jonkun lahjaverorajan alle?
Yhden osakkeen lahjoittaminen
9
362
Vastaukset
- Anonyymi
menee myös asunto-osakeyhtiön kautta, koska muutos täytyy kirjata yhtiön kirjanpitoon.
Eli kannattaa ja pitää ilmoittaa. - Anonyymi
Taloyhtiön yhtiöjärjestys ei salli huoneiston osakkeiden jakamista osakenumeroittain usealle omistajalle. On tyydyttävä yhteisomistukseen halutuilla osuuksilla.
- Anonyymi
Osakeryhmän jakamattomuus on kylläkin ihan AOL mukaijen pakottava määritys, eli sitä ei määritellä yhtiöjärjestyksessä.
Lahjaveroa ei aloittajan tapausessa mene, ellei ole sittennjo aikaisemmin saanut, tai saa seuraavan kolmen vuoden aikana samalta lahjoittajalta muita lahjoja, joiden vuoksinlahjijen kokonaismäärä nousisi yli verovapauden rajan. - Anonyymi
Eihän aloittaja ole jakamassa osakenumeroittain
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän aloittaja ole jakamassa osakenumeroittain
Saahan sitä tietenkin yhdessä asua.
- Anonyymi
Ei kannata sitten yhtiökokouksiin vaivautua yhden osakkeen äänimäärällä :D
- Anonyymi
Kiitos vastauksista. Tarkistan vielä verottajalta, ja ilmoitan asiasta totta kai isännöitsijälle. Tässä itseasiassa tarkoituksena että avopuoliso lahjoittaa minulle yhden osakkeen jonka jälkeen minulla on lunastusoikeus (yhtiössä lunastuslauseke) taloyhtiön muihin asuntoihin jos niitä myydään. Yhtiökokouksiin en ole tuppautumassa.
-AloittajaLunastusoikeutta voi käyttää vain yksi kokonainen osakeryhmä, eli tuolla taktikoinnilla ei ole mitään hyötyä sen suhteen!
Osakas on sen osakeryhmän omistaja, yksin tai muiden kanssa, ei siis koskaan yksittäisen jakamattomuuskelvottoman osakeryhmän yhteisomistaja.- Anonyymi
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Lunastusoikeutta voi käyttää vain yksi kokonainen osakeryhmä, eli tuolla taktikoinnilla ei ole mitään hyötyä sen suhteen!
Osakas on sen osakeryhmän omistaja, yksin tai muiden kanssa, ei siis koskaan yksittäisen jakamattomuuskelvottoman osakeryhmän yhteisomistaja.Jos avopuolisoni omistaa koko asunnon, vain hän voi lunastaa, minä en. Kun omistus on 1/70 voin käyttää lunastusoikeutta ja lunastaa asunnon, vaikka avopuolisoni ei haluaisi. Koko osakeryhmän ei tarvitse haluta lunastaa, koska omistus voi siirtä mille tahansa osakeryhmän omistajalle. Tämä tarkistettu isännöintiliiton lakimieheltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442007Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101683Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808