Seat Miin sähköauton kova kysyntä?

Seat Mii electric on pieni kinneri, jollaista bensamoottorilla ei juuri kukaan ole ostanut.

Ostoryntäys kuvastaakin valtiovallan lietsomaa hysteriaa ja paniikkia kunnollisten sähköautomallien puuttuessa.

Maailmaa ei pelasteta yhdessä yössä, eikä kaikkien tarvitse ostaa sähköautoa heti huomenna. Kunnollisen strategian puuttuminen synnyttää autoilijoissa ahdistusta, ja seurauksena on ryntäys kauppaan ostamaan autoja, jotka eivät ole käyttökelpoisia juuri mihinkään.
7121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuohan on kuin Fiat Uno. Erittäin monikäyttöinen auto, jonka tapaista kauppakassia monikin kaipaa.

Äänestä
  • Tai niinkuin Aixam Coupe.

    Äänestä

Hinta kohdallaan niin kauppa käy.
Vanha totuus.

Kinnostaa sähkö-Mii minuakin, mutta bensaversiota en voisi kuvitella hankkivani.

Äänestä

"Ostoryntäys kuvastaakin valtiovallan lietsomaa hysteriaa ja paniikkia kunnollisten sähköautomallien puuttuessa."

Enemmän hysteerikoilta vaikuttavat tällaisia juttuja päivästä toiseen suoltavat polttisfanit.

Sähköautoja myydään edelleen erittäin pieniä määriä eikä voi missään nimessä puhua mistään massaliikkeestä tai ryntäyksestä. Jo pelkästään autojen saatavuus rajoittaa kauppaa.
Kyllä noille määrille löytyy ottajat siitä väestönosasta joilla on latausasiat ja massipuoli kunnossa ja sähköautojen range riittää mainiosti.
Kansan syvät rivit alkavat ostamaan sähköautoja vasta vuosien päästä ja silloin valtiolla ei enää ole varaa maksaa tukia tämän päivän tapaan. Se on varma merkki siitä milloin sähköautoista on tullut massatuote.

Äänestä

Ei sillä Lappiin pääse.

Äänestä

10 000eur olisi ollut lähempänä oikeaa hintaa. Sähkö miille

15 000eur on aikamoinen hinta kun käytettyjä isoja autoja saa 2000-5000eur luokassa joilla ajaa 200 000tkm pienillä huolloilla. Näillä voi ajella ajot pelkäämättä voiko lämppäriä ja ilmastointia pitää päällä.

Lasken todellisia kuluja auton käyttöön ja omistukseen.

Äänestä
  • Juu, kyllä varmasti 2000 € isolla vanhalla ajaa 200 000 km pikku huollolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Seat Mii electric on pieni kinneri, jollaista bensamoottorilla ei juuri kukaan ole ostanut.

Ostoryntäys kuvastaakin valtiovallan lietsomaa hysteriaa ja paniikkia kunnollisten sähköautomallien puuttuessa.

Maailmaa ei pelasteta yhdessä yössä, eikä kaikkien tarvitse ostaa sähköautoa heti huomenna. Kunnollisen strategian puuttuminen synnyttää autoilijoissa ahdistusta, ja seurauksena on ryntäys kauppaan ostamaan autoja, jotka eivät ole käyttökelpoisia juuri mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu