Carnotin kaava

Anonyymi

Löysin tuossa vanhemman keskustelun kyseisestä laskusta, jotq aloin mietiskelemään ja pyörittelemään, mutten saanut vastausta itsekkään.

Mietin osaisiko joku osaava valaista, kun vastaus on 19kw

moottori toimii lämpötilavälillä 40-490 astetta. Se ottaa lämpösäiliöstä 67 kW:n tehon. Mikä on moottorin hyötyteho, kun hyötysuhde on 47 % vastaavalla lämpötilavälillä toimivan Carnotin koneen hyötysuhteesta

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Carnot.n hyötysuhde ideaalikaasulle: n =1- E^-(k-1).
      Puristussuhde E on laskettavissa lämpötilarajoista: T2 =T1*E^0.4, siitä se puristussuhde ja Carnot,n hyötysuhde, loput ilmeisesti osaat.

    • Anonyymi

      Carnot hyötysuhde eta = 1-313/763 = 0,59, josta 47% on noin 0,28.

      → P = 0,28*67 = 18,6 kW eli noin 19 kW

    • Anonyymi

      Saako näistä kotitehtävistä pisteet kun vaan osaa laittaa lopputuloksen tarkistusohjelmaan? Aika surkeaksi on mennyt jos näin on.

      • Anonyymi

        Näin peruskoulutetaan tulevat koneinsinöörit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      202
      4358
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      130
      3719
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      275
      3189
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      16
      2012
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      180
      1514
    6. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      37
      1460
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      80
      1368
    8. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1258
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      103
      1099
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      68
      1075
    Aihe