Kouvola nostaa kuntaveron 21,25:een

Uutinen
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/bd245567-dc31-4c3e-b19e-f676c8ae8a0a

Kouvola nostaa kuntaveron 21,25:een — Päätös syntyi puolen yön jälkeen äänestämällä kokouksen jatkuttua yli kahdeksan tuntia

Suur-Kouvolan sitoutumattomien Jouni Sunisen esitys, ettei kuntaveroa nosteta, hävisi äänin 40—19.

Kouvolan kaupunginvaltuusto äänesti tiistaiyönä kello 00.22 aikaan kunnallisen tuloveroprosentin nostosta. Valtuusto päätti äänin 40—19 kiristää kunnallista tuloveroprosenttia 21,25:een. Kunnallisvero nousee kaupunginhallituksen esityksen mukaisesti 0,50 prosenttiyksikköä nykyisestä vuoden 2020 alussa.

Jouni Suninen (s-ks.) teki muutosesityksen, ettei veroprosenttia nosteta. Häntä kannattivat kokoomuksen Matti Lindholm, Pekka Korpivaara ja Birgit Koskela.

Muut kaupungin verot eivät muutu. Tämä oli myös kaupunginhallituksen esitys. Yleinen kiinteistöveroprosentti on ensi vuonna 1,45. Vakituisen asuinrakennuksen veroprosentti on 0,65, muu kuin vakituinen asuinrakennus 1,35, voimalaitos 3,10 ja yleishyödyllinen yhteisö 0,00.

Rakentamattomalle rakennuspaikalle ei määritellä erikseen veroa.

Tuolta näette äänestäjät
https://mega.nz/#!3iYSVAqB!4s3UoNg9t1EPcS_6djIK_nasRX7ZWiqRpbH9TwpUY9Q

Video kokouksen kohdasta kohdassa 3h 40min ja 30 sekuntia.
https://www.youtube.com/watch?v=5-gXZmwLieI

Perustelut on aika hyvät, mutta tämä ei kiinnosta puolueita yrittäjiä ajatellen. On väärä tapa nostaa veroprosenttia ja osoittaa, että tällätavoin ollaan hoitamassa ja säästämässä jotain vaikka halutaan vietittää, että maksumiehiksi joutuvatkin asukkaat hulluista päätksistä, jotka nielevät kaikki verorahat ja jättävät kaupungille mittavan velan. Puolueet on valmiita viemään kaupungin selvitystilaan asti ka sitäkautta valtionohjaukseen, jolloin kouvolalaisilla ei olisi kontrollia enään edes puolueiden kautta mihinkään. Tämä tarkoittaa sitä, että Kouvolan kaupunki voidaan ajaa niin alas, että se menettää jopa kaupunkioikeutensa, kun muuttotappiot painuu entistä voimakkaammiksi. Tällä toiminalla on niin tuhoisat vaikutukset, että esim. Voikaan, Hirvelän ja Pilkanmaan koulujen lakkauttaminen alentaa paitsi asuntojen arvoa, niin ajaa ne myös niin alas ettei niitä kannata enään korjata. Korjauskulut nousee verotuksen noustessa aina ja kostautuu kuluttajille suoraan. Ne ihmiset jotka jotain omistaisi, eivät ymmärrä, että niiden on itse puututtava ongelmiin ennenkuin omaisuuden arvo katoaa ja asuntolainasta tulee painajainen. Ja tämä on vain yksi esimerkki skenaariosta mitä ollaan toteutamassa.

6

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kouvolan poliittinen järki on nurkkakuntaista ja sulle mulle periaatteella toimivaa. Se vain korostui entisestään tämän kuntaliitoksen myötä. Kaikki meni entistäkin sekavammaksi ja päällepäsmärinä 2 demarijunttaa jotka saivat toimillaan omat ent kuntansa konkursin partaalle.
      Kaikki toimii jäsenkirjojen perusteella ja koulutus on sivuseikka. Duunarit johtajina jne.

      • Anonyymi

        Ei uutta auringon alla. Demari toisten taskuilla. Jälleen kerran.


    • Anonyymi

      Kymijoen itäpuolisen Suomen voisi myydä/lahjoittaa jo Putinille taloudellisin ja tuotannollisin syin.

    • Anonyymi

      Kouvostoliitto on murenemassa ja köyhät kärsivät

    • Anonyymi

      Kouvulan tilanne on se, että Kaipiainen haluaa liittyä Luumäkeen ja sairaala asiat siirtää Lappeenrantaan.

      Kouvolassa voi joutua odottamaan B lausuntoa 5 viikkoa ja magneettikuvan tuloksia 4-5viikkoa.

    • Anonyymi

      Säästökohteet ovat naurettavia lillukanvarsia. Todelliset säästöt olisivat vaatineet rajua henkilöstön saneerausta. Ei nykyaikana missään yrityksessäkään pidetä roikkumassa eläkeikään asti turhaa ja taidoiltaan vanhentunutta porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7680
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6769
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      72
      4123
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3869
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2316
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      24
      2035
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      69
      1829
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      19
      1743
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1617
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1610
    Aihe