Kouvola nostaa kuntaveron 21,25:een

Uutinen
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/bd245567-dc31-4c3e-b19e-f676c8ae8a0a

Kouvola nostaa kuntaveron 21,25:een — Päätös syntyi puolen yön jälkeen äänestämällä kokouksen jatkuttua yli kahdeksan tuntia

Suur-Kouvolan sitoutumattomien Jouni Sunisen esitys, ettei kuntaveroa nosteta, hävisi äänin 40—19.

Kouvolan kaupunginvaltuusto äänesti tiistaiyönä kello 00.22 aikaan kunnallisen tuloveroprosentin nostosta. Valtuusto päätti äänin 40—19 kiristää kunnallista tuloveroprosenttia 21,25:een. Kunnallisvero nousee kaupunginhallituksen esityksen mukaisesti 0,50 prosenttiyksikköä nykyisestä vuoden 2020 alussa.

Jouni Suninen (s-ks.) teki muutosesityksen, ettei veroprosenttia nosteta. Häntä kannattivat kokoomuksen Matti Lindholm, Pekka Korpivaara ja Birgit Koskela.

Muut kaupungin verot eivät muutu. Tämä oli myös kaupunginhallituksen esitys. Yleinen kiinteistöveroprosentti on ensi vuonna 1,45. Vakituisen asuinrakennuksen veroprosentti on 0,65, muu kuin vakituinen asuinrakennus 1,35, voimalaitos 3,10 ja yleishyödyllinen yhteisö 0,00.

Rakentamattomalle rakennuspaikalle ei määritellä erikseen veroa.

Tuolta näette äänestäjät
https://mega.nz/#!3iYSVAqB!4s3UoNg9t1EPcS_6djIK_nasRX7ZWiqRpbH9TwpUY9Q

Video kokouksen kohdasta kohdassa 3h 40min ja 30 sekuntia.
https://www.youtube.com/watch?v=5-gXZmwLieI

Perustelut on aika hyvät, mutta tämä ei kiinnosta puolueita yrittäjiä ajatellen. On väärä tapa nostaa veroprosenttia ja osoittaa, että tällätavoin ollaan hoitamassa ja säästämässä jotain vaikka halutaan vietittää, että maksumiehiksi joutuvatkin asukkaat hulluista päätksistä, jotka nielevät kaikki verorahat ja jättävät kaupungille mittavan velan. Puolueet on valmiita viemään kaupungin selvitystilaan asti ka sitäkautta valtionohjaukseen, jolloin kouvolalaisilla ei olisi kontrollia enään edes puolueiden kautta mihinkään. Tämä tarkoittaa sitä, että Kouvolan kaupunki voidaan ajaa niin alas, että se menettää jopa kaupunkioikeutensa, kun muuttotappiot painuu entistä voimakkaammiksi. Tällä toiminalla on niin tuhoisat vaikutukset, että esim. Voikaan, Hirvelän ja Pilkanmaan koulujen lakkauttaminen alentaa paitsi asuntojen arvoa, niin ajaa ne myös niin alas ettei niitä kannata enään korjata. Korjauskulut nousee verotuksen noustessa aina ja kostautuu kuluttajille suoraan. Ne ihmiset jotka jotain omistaisi, eivät ymmärrä, että niiden on itse puututtava ongelmiin ennenkuin omaisuuden arvo katoaa ja asuntolainasta tulee painajainen. Ja tämä on vain yksi esimerkki skenaariosta mitä ollaan toteutamassa.

6

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kouvolan poliittinen järki on nurkkakuntaista ja sulle mulle periaatteella toimivaa. Se vain korostui entisestään tämän kuntaliitoksen myötä. Kaikki meni entistäkin sekavammaksi ja päällepäsmärinä 2 demarijunttaa jotka saivat toimillaan omat ent kuntansa konkursin partaalle.
      Kaikki toimii jäsenkirjojen perusteella ja koulutus on sivuseikka. Duunarit johtajina jne.

      • Anonyymi

        Ei uutta auringon alla. Demari toisten taskuilla. Jälleen kerran.


    • Anonyymi

      Kymijoen itäpuolisen Suomen voisi myydä/lahjoittaa jo Putinille taloudellisin ja tuotannollisin syin.

    • Anonyymi

      Kouvostoliitto on murenemassa ja köyhät kärsivät

    • Anonyymi

      Kouvulan tilanne on se, että Kaipiainen haluaa liittyä Luumäkeen ja sairaala asiat siirtää Lappeenrantaan.

      Kouvolassa voi joutua odottamaan B lausuntoa 5 viikkoa ja magneettikuvan tuloksia 4-5viikkoa.

    • Anonyymi

      Säästökohteet ovat naurettavia lillukanvarsia. Todelliset säästöt olisivat vaatineet rajua henkilöstön saneerausta. Ei nykyaikana missään yrityksessäkään pidetä roikkumassa eläkeikään asti turhaa ja taidoiltaan vanhentunutta porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1548
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1451
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1200
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      996
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      935
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      850
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe