Telkkariantennin sijoitus

Anonyymi

Kokemuksia, mihin olette sijoittaneet ympärisäteilevän (ufo) antennin.
Paras tietty mitä ylempänä, mutta mastonoston ja laskun yhteydessä hajoomisen mahdollisuus suuri. Toimiiko tolpassa takakaiteessa, samassa jossa aurinkokenno, siis n. 3 m vedenpinnasta.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mesaanimastoon n 9m vedenpinnasta - silti ei näy kunnolla joka paikassa Saaristomerellä. Ensi kesänä en käytä enää, kaikki tarvittava tulee netistä.

      • Anonyymi

        Tosiaan telkkarin tarve on melkoisen pientä kun puhelimen mobiilidatan voi jakaa ja katsoa tabilla uutiset yle areenan kautta noin 15 min uutisten jälkeen ja silloin kun itselle sopii. Samoin lasten kanssa homma hoituu lastenohjelmia katsoen joko areenan tai vaikka netflixin kautta. Muistakaa sitten, että tabia ei käytetä niin, että saaristossa siina on kaksi ikkunaa joista toisessa telkkari ja toisessa karttasovellus ja navigointi ;-) Oli hieno asia kun kotimaassa poistui nuo datamäärien rajoitukset ihan edullisistakin 18,90 €/kk sim-korteista.


    • Anonyymi

      Antenni toimii myös katolla. Tosin se saa signaalia huonommin kuin korkealla.
      Tämä on taas niitä kysymyksiä, jossa pitäisi arvata toisen puolesta, mikä on riittävän hyvä.

      Katolle voi asentaa isomman antennin ja kompensoida sillä asennuspaikkaa. Digilähetykset ovat siitä hyviä, että ne joko näkyvät tai eivät näy ja välimuotoja on vähän.

    • Anonyymi

      Mahdollisimman korkealle. Siinä on perussääntö. Kolmessa metrissä kyllä näkyy jotain, mutta usein esiintyy pikselöintiä, joka on ärsyttäävää.
      Vahvistimen nappuloita saa ruuvata jatkuvasti D.
      Paikkakunnan vaikutus on suurin tekijä. Katvealueen rajoilla ei auta muu kuin korkeus.
      Analogiaikana sai aina jotain näkymään ja kuulumaan, mutta nyt digimaailmassa se on joko-tai systeemi.
      Glomexilainen

    • Anonyymi

      Minulla se on katolla, n. 3 m merenpinnasta. Joskus kanaavat näkyy , joskus ei. Vaikka se on "ympärisäteilevä" , tuntuu , että sen asennolla on merkitystä.

    • Anonyymi

      Maston topissa 17 m. Kun on vahvistin välissä niin lähes joka paikassa näkyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      169
      6423
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      76
      5319
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3715
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3345
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      174
      2679
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2315
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2078
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      29
      1641
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1316
    Aihe