Kokemuksia, mihin olette sijoittaneet ympärisäteilevän (ufo) antennin.
Paras tietty mitä ylempänä, mutta mastonoston ja laskun yhteydessä hajoomisen mahdollisuus suuri. Toimiiko tolpassa takakaiteessa, samassa jossa aurinkokenno, siis n. 3 m vedenpinnasta.
Telkkariantennin sijoitus
6
101
Vastaukset
- Anonyymi
Mesaanimastoon n 9m vedenpinnasta - silti ei näy kunnolla joka paikassa Saaristomerellä. Ensi kesänä en käytä enää, kaikki tarvittava tulee netistä.
- Anonyymi
Tosiaan telkkarin tarve on melkoisen pientä kun puhelimen mobiilidatan voi jakaa ja katsoa tabilla uutiset yle areenan kautta noin 15 min uutisten jälkeen ja silloin kun itselle sopii. Samoin lasten kanssa homma hoituu lastenohjelmia katsoen joko areenan tai vaikka netflixin kautta. Muistakaa sitten, että tabia ei käytetä niin, että saaristossa siina on kaksi ikkunaa joista toisessa telkkari ja toisessa karttasovellus ja navigointi ;-) Oli hieno asia kun kotimaassa poistui nuo datamäärien rajoitukset ihan edullisistakin 18,90 €/kk sim-korteista.
- Anonyymi
Antenni toimii myös katolla. Tosin se saa signaalia huonommin kuin korkealla.
Tämä on taas niitä kysymyksiä, jossa pitäisi arvata toisen puolesta, mikä on riittävän hyvä.
Katolle voi asentaa isomman antennin ja kompensoida sillä asennuspaikkaa. Digilähetykset ovat siitä hyviä, että ne joko näkyvät tai eivät näy ja välimuotoja on vähän. - Anonyymi
Mahdollisimman korkealle. Siinä on perussääntö. Kolmessa metrissä kyllä näkyy jotain, mutta usein esiintyy pikselöintiä, joka on ärsyttäävää.
Vahvistimen nappuloita saa ruuvata jatkuvasti D.
Paikkakunnan vaikutus on suurin tekijä. Katvealueen rajoilla ei auta muu kuin korkeus.
Analogiaikana sai aina jotain näkymään ja kuulumaan, mutta nyt digimaailmassa se on joko-tai systeemi.
Glomexilainen - Anonyymi
Minulla se on katolla, n. 3 m merenpinnasta. Joskus kanaavat näkyy , joskus ei. Vaikka se on "ympärisäteilevä" , tuntuu , että sen asennolla on merkitystä.
- Anonyymi
Maston topissa 17 m. Kun on vahvistin välissä niin lähes joka paikassa näkyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t645690Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1073575Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573448Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset52673Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L932672SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral742530IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k132430Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti422404Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi861967Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3411907