RIKKURIT TÖISSÄ

Onko oikein että aidat rikotaan että saadaan työvoimaa lakkovahtien ohi.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On oikein, koska demareiden organisoima lakko on poliittinen. Posti häviää kartalta kokonaan, jollei se voi kilpailla samalta viivalta kuin muut kilpailijansa. Mikä ihmeen etuoikeus postilaisilla olisi h-tin paljon kovempiin palkkoihin kuin muilla samaa työtä tekevillä? Muistetaan vielä, että lajittelu ei vaadi mitään koulutusta eikä ammattitaitoa. Ne saavat siitä lajittelusta enemmän palkkaa kuin monet akateemisesti koulutetut...

Äänestä
  • Jos akateemisesti koulutettu hakeutuu koulutustaan vastaavaan työhön ja allekirjoittaa sopparin, jossa palkka on pienempi kuin postilla, saa jo syyttää omaa tyhmyyttään. Sulla ei näemmä ole hajuakaan postin palkoista, jos nyt palkoista ylipäätänsä.

    Äänestä

Ei+ole+oikein+että+palkat+alenee+jopa+30%.+Posti+onneksi+tulee+häviämään+tämän+taistelun.+Ei+tarvita+kun+AKT++mukaan+niin+se+on+siinä.+Ahtaajat+on+toinen+ryhmä+joka+pysäyttäisi+laivat+satamiin.+Luulen+että+aita+korjataan+aika+pian.

Äänestä

Höh, laskut näyttää laatikkoon löytävän tiensä kuitenkin. DHL, UPS, Postnord ja pienemmät yksityiset jakajat painaa tosissaan menemään

Äänestä

Liittoon kuulumattomat eivät ole lakossa.

Äänestä
  • Kyllä YTK laiset on töissä.

    Äänestä

Pääministeri Antti Rinne (sd) linjasi Yle TV1:n Ykkösaamussa , ettei valtion kokonaan omistaman Postin työntekijöiden palkkoja leikata.

Rinne arvosteli voimakkaasti Postin johdon toimintaa. Postin johto nauttii vielä Rinteen mukaan omistajan luottamusta, mutta se riippuu siitä, miten postin palkkakiista hoidetaan.
Tilannetta kärjistää se, että samaan aikaan Postin johdon palkkiot ovat nousseet merkittävästi”, pääministeri sanoi.
Se on minusta käsittämätöntä, huonoa johtamista, koskettaa myös Postin hallituksen työskentelyä.

Äänestä
  • Sanokse miillon se vappukakskybänen tulee kun sähköyhtiö odottaa jo sitä korotuksineen.

    Vai vielä huonoa johtamista. Just.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko oikein että aidat rikotaan että saadaan työvoimaa lakkovahtien ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu