Välillä työntekijöitä kehotettiin lähtemään eläkkeelle mahdollimman varhain pois nuorempien tieltä. Välillä taas sanottiin, ettei eläkkeelle pitäisi lähteä, jottei vuosikymmenien kuluessa hankittu kokemus katoaisi työelämästä.
Joskus väitetään, että eläkeläiset tulevat yhteiskunnalle kalliiksi ja joskus taas todetaan, että he ovat hyvä kuluttajaryhmä, joka osaltaan pitää talouselämän pyöriä pyörimässä.
Mutta tuo kaikki on sosiaalipolitiikkaa (?),
kirjoitetellaanko välillä muustakin ?
Montako suunnitelmaa tai haavettasi olet toteuttanut eläkkeellä ? Tai minkä uuden harrastuksen löysit ?
Aloititko perhokalastuksen tai maailmankirjallisuuden klassikoiden lukemisen ?
Eläkeasioihin suhtautuminen on hauskan poukkoilevaa
4
62
Vastaukset
- Anonyymi
Mitään "suurta" ei tapahtunut eläkkeelle jäädessäni enkä ollut uskaltanut suunnitellakaan, kun en ole kovin määrätietoinen, moni asia jää suunnittelun asteelle.
Mökkeilylle ja ulkoilulle on jäänyt enemmän aikaa. Mökillä sienestystä, marjastusta, onkimista vaikkei mitään saakaan, saunomista, pientä kasvimaaviljelyä, lukemista.
Stressittömyys on numero 1. - Anonyymi
Hankin kissan.
- Anonyymi
Vähän aikaa eläkkeelle pääsyn jälkeen matkustelin enemmän. Euroopassa vain.
Sitten teki terveys tenän. - Anonyymi
Mikään ei toteutunut kuten toivoi. Puoliso sairastui varhain. Nyt olen yksin.
Monilla on sama kohtalo. Siksi ei kai ole paljon vastauksia aloitukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1577543Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2632293
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662057Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065