Eläkeasioihin suhtautuminen on hauskan poukkoilevaa

Anonyymi

Välillä työntekijöitä kehotettiin lähtemään eläkkeelle mahdollimman varhain pois nuorempien tieltä. Välillä taas sanottiin, ettei eläkkeelle pitäisi lähteä, jottei vuosikymmenien kuluessa hankittu kokemus katoaisi työelämästä.
Joskus väitetään, että eläkeläiset tulevat yhteiskunnalle kalliiksi ja joskus taas todetaan, että he ovat hyvä kuluttajaryhmä, joka osaltaan pitää talouselämän pyöriä pyörimässä.
Mutta tuo kaikki on sosiaalipolitiikkaa (?),
kirjoitetellaanko välillä muustakin ?

Montako suunnitelmaa tai haavettasi olet toteuttanut eläkkeellä ? Tai minkä uuden harrastuksen löysit ?
Aloititko perhokalastuksen tai maailmankirjallisuuden klassikoiden lukemisen ?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään "suurta" ei tapahtunut eläkkeelle jäädessäni enkä ollut uskaltanut suunnitellakaan, kun en ole kovin määrätietoinen, moni asia jää suunnittelun asteelle.
      Mökkeilylle ja ulkoilulle on jäänyt enemmän aikaa. Mökillä sienestystä, marjastusta, onkimista vaikkei mitään saakaan, saunomista, pientä kasvimaaviljelyä, lukemista.
      Stressittömyys on numero 1.

    • Anonyymi

      Hankin kissan.

    • Anonyymi

      Vähän aikaa eläkkeelle pääsyn jälkeen matkustelin enemmän. Euroopassa vain.
      Sitten teki terveys tenän.

    • Anonyymi

      Mikään ei toteutunut kuten toivoi. Puoliso sairastui varhain. Nyt olen yksin.
      Monilla on sama kohtalo. Siksi ei kai ole paljon vastauksia aloitukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      159
      10205
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      53
      2779
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2485
    4. 84
      2318
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2066
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1888
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      41
      1352
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1315
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1187
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      863
    Aihe