Palkan ulosmittaus

Olen ollut ulosotossa vuoden ja ulosmittaus on lähtenyt palkastani, pystynkö viellä tekemään maksusuunnitelman että maksaisin x summan ulosotolle ilman että palkastani suoraan ulosmitataan ?
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei ole laissa mitään estettä, mutta uo-miehen pitää suostua sopimukseen. Soita uo-miehelle ja kysy. Maksusuunnitelma on aina kirjallinen.

Äänestä
  • Ulosottomieheltä sitten vähintäänkin bonarit pois.

    Äänestä

Tuskin suostuu koska ylimääräistä työtä ja miksi yleensäkin haluat nyt tehdä sopparin? Ajattelitko että saat pitää sitten mm lomarahat tai muut bonarit mitä voi tulla palkan yhteydessä.

Äänestä

Kuten tuossa ylläkin sanottiin niin on varmasti mahdollista jos UO-henkilö siihen suostuu. Onko asiassa sitten järkeä on toinen asia, ehkä jos olet menossa uuteen työpaikkaan etkä halua työnantajan tietoon asiaa niin sitten kyllä.

Äänestä
  • Jos ei viitsi duunia tehdä niin palkan alennus olis ihan jees.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei viitsi duunia tehdä niin palkan alennus olis ihan jees.

    Uo-mies saa vaatia maksusuunnitelmalle jonkin järkevän perustelun. Jos palkasta on vuoden ajan ulosmitattu ja sitten velallinen haluaakin tehdä maksusuunnitelman, epäilykset heräävät. Eri asia jos velallinen on vaihtamassa työpaikkaa. Ihan lakisääteisestikin maksusuunnitelman saavalla velallisella tulee olla hyvä pärstäkerroin, eli pelkästä uo-miehen laiskuudesta ei ole kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos ei viitsi duunia tehdä niin palkan alennus olis ihan jees.

    Niin miten tämä liittyy kysymykseen ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin miten tämä liittyy kysymykseen ?

    Lienee tarkoittanut, että jos uo-mies ei viitsi tehdä maksusuunnitelmaa, koska siitä koituisi vain ylimääräistä työtä, hänen palkkaansa pitäisi laskea, kun ei muka tee tehtäviään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen ollut ulosotossa vuoden ja ulosmittaus on lähtenyt palkastani, pystynkö viellä tekemään maksusuunnitelman että maksaisin x summan ulosotolle ilman että palkastani suoraan ulosmitataan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu