Suomalaisessa yhteiskunnassa on huolestuttavaa ihmisten mukamuudenhalu ja elämäntavat jotka lisäävät nuorten ja lasten ylipainoisuutta.
Vanhemmat eivät viitsi valmistaa ruokaa lapsilleen, vaan vauvaiästä syötetään lisäaineiden kyllästämillä vauvaruuilla. Kouluikäisille tarjotaan eineksiä ja viikonloput vedetään mättöruokaa pikaruokapaikoissa. Lapset ovat pallonpyöreitä, joilla jalat ja lonkat nuoresta aivan väärällään painosta, Ylipainon lisäksi vaivaa rasvamaksa joka johtaa haiman rasvoittumiseen, seuraava vaihe diabetes. Hoitamattomana diabetes vie näön ja jalat huonoon kuntoon. Jos nämä eivät tapa niin kolestoritasot ja verisuonten kalkkeutuminen tuo sydänoireet ja infraktit.
Suomen kansa ei todellakaan voi hyvin, vaan kansa on 40% erittäin runsaasti ylipainoisiaja sehän nyt näkyy katukuvassa ja itselle peilistä.
Itsekuri ja suomalainen sisu puuttuu nykyään ihmisiltä ja valitettavasti olemme pullamössökansaa. Sitten kun tilanne on hengenvaarallinen niin kansa lähtee lääkäriin ja pyytää apua että tee jotakin itse aiheutetulle ongelmalle. Rahaa palaa yhteiskunnalta sairauslomien ja sairaalareissujen myötä.
Vanhemmat eivät viitsi valmistaa ruokaa lapsilleen, vaan vauvaiästä syötetään lisäaineiden kyllästämillä vauvaruuilla. Kouluikäisille tarjotaan eineksiä ja viikonloput vedetään mättöruokaa pikaruokapaikoissa. Lapset ovat pallonpyöreitä, joilla jalat ja lonkat nuoresta aivan väärällään painosta, Ylipainon lisäksi vaivaa rasvamaksa joka johtaa haiman rasvoittumiseen, seuraava vaihe diabetes. Hoitamattomana diabetes vie näön ja jalat huonoon kuntoon. Jos nämä eivät tapa niin kolestoritasot ja verisuonten kalkkeutuminen tuo sydänoireet ja infraktit.
Suomen kansa ei todellakaan voi hyvin, vaan kansa on 40% erittäin runsaasti ylipainoisiaja sehän nyt näkyy katukuvassa ja itselle peilistä.
Itsekuri ja suomalainen sisu puuttuu nykyään ihmisiltä ja valitettavasti olemme pullamössökansaa. Sitten kun tilanne on hengenvaarallinen niin kansa lähtee lääkäriin ja pyytää apua että tee jotakin itse aiheutetulle ongelmalle. Rahaa palaa yhteiskunnalta sairauslomien ja sairaalareissujen myötä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Asiallinen avaus, kiitos.
Sokeri aiheuttaa epämuodostumia , löysää roikkuvaa läskiä.
Pitäisi olla varoituskuvat paketin kyljessä niin kuin tupakkiaskinkin.
Ylensyönti aiheuttaa löysää roikkuvaa läskiä. Kaikki ylimääräinen mitä tungetaan kurkusta alas, muuttuu lopulta läskiksi.
Hyvä bisnes sokerinmyyjille sekä apteekeille/lääkäreille.
Kylläpä aloittaja antoi "ruusuisen" kuvan suomalaisista. Meni kyllä suuresti liioittelun puolelle, mutta jokaisella on omanlaisensa näkemys oman erinomaisuutensa rinnalla muista.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) dokumentissaan "Lihavuus yleistyy työikäisillä Suomessa – WHO:n tavoite lihavuuden ehkäisemiseksi vaikea saavuttaa" sanoo muun muassa:
"FinTerveys 2017 -tutkimuksessa yli 30-vuotiaista miehistä 72 prosenttia ja naisista 63 prosenttia oli vähintään ylipainoisia. Miehistä 26 prosenttia ja naisista 28 prosenttia oli lihavia. Lähes joka toinen aikuinen oli vyötärölihava. Vyötärölihavuus on erityisen haitallista terveydelle."
Kyseisessä dokussa esitety graafion kyllä pysäyttävä.
Ihanuus ei niin huoleta, ja parasta se onkin yhteiskunnan ulkopuolella.
Antti Heikkilä tuomittiin miltei linnaan, kun puhui sokerin vaarallisuudesta, hiilihydraattien haitoista, kevyt tuotteitten vaarallisuudesta ja eläinkunnan tuotteitten puolesta. Kevyt tuotteita mainostetaan laihduttavina, ja kansa senkuin lihoo!!! Tätä pyytää Antti Heikkilä miettimään! Nyt eilen telkussa kaksi miestä puhui tästä hiilihydraattien vähentämisestä omana ja uutena ideanaan!!!??? Antti Heikkilä on, ja on koko ajan ollut, täysin oikeassa opeissaan!!
Anti+Heikkilän+teesit+eivät+perystu+tietoon+vaan+luuloihin+ja+Hansen+kirjoissaan+on+satamäärin+virheitä.
Kukaan+ei+kehota+syömään+huonoja+hiilihydraattia+eli+sokeria+ja+valkaistuja+viljoja.+Suomalaiset+syövät+valtavasti+rasvaa+eli+37E%.
Ei kehota ei, mutta kun kansa syö huonoja hiilareita ja lihoo.
Näinpä. Heikkilän ongelmana on se, että hän esittää patenttiratkaisuna kaikkeen kaikkien hiilihydraattien voimakasta rajoittamista ja hänellä ei kertakaikkiaan ole tietoa ravitsemuksesta.
suomalaiset on lihavaa kansaa, - nykyisin !
Niinhän siinä käy, kun hyvää syö ja pehmeällä makaa.
"trikoo on riskillä ruma"
Millä taustalla ja tiedolla itse arvioit? Lienet tutustunut hänen taustaansa, josta hän tietonsa ammentaa. Oletan, että hänellä on enemmän tietoa myös ravitsemuksesta kuin sulla. - Nm. Nyhjäiset tyhjästä
Heikkilän opiskeluvuosina ei lääkäreille opetettu juurikaan ravitsemusta tietokin on niissä muuttunut. Heikkilä on siis ravitsemuksen suhteen täysi amatööri kuten minäkin. Heikkilä vaan väittää olevansa ravitsemuksen suhteen asiantuntija mutta asiantuntijalla ei saisi olla satamäärin virheitä kirjoissaan.
Kannattaa tutustua 'Antti Heikkilä ja loputtomat asiavirheet'. Kuka tahansa voi sitten osoittaa virheitä, ei tarvitse olla lääkäri.
Ko. henkilö lienee jo vanhemman polven lääkäri. Ravitsemustietoa ei ole nykylääkäreilläkään, mutta em. tyyppi on suuntautuneisuutensa takia tutkinut ja tarkastellut ravitsemusaiheita ja tietää niistä varmasti enemmän kuin tavallinen toope. - Nm. Älä väkytä
No käy tutustumassa Heikkilän virheisiin. Osa on ihan absurdeja kuten rasvattoman maidon värjääminen tai D2 vitamiinin käyttö.
Lainkin mukaan maitoon saa lisätä vain D3-vitamiinia. Tuollaisen asian selvittäminen vie pari minuuttia.
Pistetäänpä ote tuosta virhelistasta:'(16) Heikkilän mukaan voissa on runsaasti mineraaleja.
Fineli-tietokannan mukaan voissa ei ole juuri mitään mineraaleja, paitsi tietysti lisättyä suolaa.'
Vastaavia ja jopa isompia virheitä löytyy siis satamäärin. Itse en edes usko että Heikkilä edes lukee viittaamaan tutkimuksia vaan tiedot tulevat jostain karppaus renkaasta.
Hän ei vain lue, hän tutkii. - Nm. Ja sinä hutkit
Millaisia tutkimushankkeita Heikkilällä on menossa? Tietääkseni hän ei ole julkaissut yhtään tieteellistä julkaisua.
Heikkilä on oikeassa siinä, että sokerit ja huonot hiilarit pitäisi jättää pois ruokavaliosta. Samaa suositellaan myös "virallisissa" ravintosuosituksissa. Siinä hän menee pahasti metsään, että niiden tilalle pitäisi syödä eläinrasvoja.
Tuo on varmaan taas HPV:n postaus.
Eikö se ole sama kuka postaa, ota asiat asioina ja kirjoita vasta-argumentti jos olet eri mieltä.
Otetaanpa esimerkki. Heikkilä kirjoittaa että "jo kauan on tiedetty että eläinrasva ja varsinkin naudan rasva ehkäisee maksan rasvoittumista", laittaapa vielä linkin tutkimukseen jonka pitäisi vahvistaa ko. väite.
Tutkimuksessa todetaan että naudanrasva tosiaan ehkäisi ALKOHOLISTA JOHTUVAN RASVAMAKSAN KEHITTYMISTÄ ROTILLA.
Alkoholi ja naudanrasva eivät käsittääkseni kuulu rottien normaaliin luonnolliseen ruokavalioon, eikä rotta ole ihminen.
Eli kun Heikkilä löytää omaan ajatusmaailmaansa sopivan lauseenalun niin hän ei lue lausetta loppuun vaan toteaa pokkana että "jo kauan on tiedetty...."
Olet siis tavalla tai toisella käynyt joko hänen housuissaan tai korviensa välissä. Muuten et voi tietää mitä hän ajattelee ja miten lukee mitäkin. - Nm. Mitä muuta jäänyt väliin
Miksi suomalaiset syö? voi olla usein tunneperäistä syömistä , eli ahdistukseen, suruun tai ihan vaan paineista johtuvaan kiireiseen elämänrytmiin. Nykyään työntekijältä vaaditaan liikaa, aina töissä kiire , pienellä henkilökuntamäärällä tehdään töitä. Työpäivän päätteeksi sitä on niin väsyntyt ettei jaksa tehdä mitään koska henkinen olo on huono, joka taas voi johtaa lohtusyömiseen. Kiireen elämänrytmin keskellä haluaa päästä helpolla joten ostamme sitten valmisruokaa, jotta ei tarvi kokkailla enää töiden jälkeen. Ja tähän kierteeseen jää helposti kunnes taas loma-aika koittaa.
työnantajat voisivat miettiä miten kannustaa henkilökuntaansa tässä asiassa.
kiire on kaiken pahan alku ja juuri.
Valmisruoat ovat juurikin kehitetty helpottamaan ruoanlaittoa. Ei se työnteko ole kaikille niin uuvuttavaa, etteikö jaksaisi syötävää tehdä töitten jälkeenkin. Nykyään kun on saatavana kaikkea mahdollista runsain mitoin, niin miksi ei helpottaisi omaa elämäänsä ostaessaan jo valmiiksi laitettua?
En+uskonut+tätä+juttua+kun+hpv+sanoi+täällä+että+valmisruoissa+on+liikaa+rasvaa.
Söin+pari+vuotta+pääasiassa+valmisruokia+ja+painoni+ei+laskenut,+aloin+laskemaan+ja+todentotta,+monessa,+ei+kaikissa,+valmisruoassa+on+tosiaan+liikaa+rasvaa+ja+liian+vähän+proteiinia.
Noitakin+ostatessa+pitää+tietää+mitä+ostaa,+sanoisin+että+80%+noista+jää+mulla+hyllyyn+ja+20%+on+mahdollisia+ostaa.
Juu. On siellä hyviäkin tuotteita kuten valmiskeitot. Aika vaikeaa on lisätä ruokiin sokeria huomaamatta, jälkiruokiin sitä kyllä lisätään.
Uskokaa jo ... VALTIO ON LÄÄKINNYT TEIDÄT PIHALLE.
Tu-tu-turvattomuuspalvelu kärrää rekka-autolasteittain PILLEREITÄ joilla saadaan porukka hu-hu-hunajaisiksi. Niin, ne pacolaisetkin on ihan ho-mona:))
Ne on levitetty ihan valtion voimin kouluihin, päiväkoteihin, ravintoloihin...
Onko vähän järki jäääässä??? Siitä syystä ne evroopassa riehuu ja räyhää, STEROIDEJA.
TE RIKOLLISET!