Kuopion vesijohtoveden laatu tulee paranemaan

Vesilaitokselle tulee aktiivihiilisuodatus, UV-desinfiointi ja kloorissa siirrytään klooriamiinin käyttöön jonka pitäisi maistua ja haista vähemmän kuin nykyisin.

Hintaa tälle operaatiolle tulee noin 1,5 miljoonaa euroa.

Täytyy kysyä että miksi vasta nyt? On rakennettu stadioneita, alatoreja, rahaa on palanut. Kaupunginjohto taitaa olla tottunut shampanjaan ja kuohuviiniin veden sijasta.

11

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuopion Vesi varautuu sellutehtaan tuloon. Kohta kuopiolaiset juovat Finnpulpin jätevettä.

    • Anonyymi

      Kuopion vesilaitoksella on johtotehtävissä akkavalta. Kaipais miehistä osaamista.

    • Anonyymi

      Uutinen Itä-Savo lehdestä:

      "Kaivoshanke ja Finnpulp pakottavat pohtimaan, mistä Savonlinna ottaa vetensä tulevaisuudessa"

      Kyllä kuopiolaiset ovat tyhmiä, hölmöjä ja nenästä vedettäviä kun antavat rakentaa sellutehtaan keskelle kaupunkia.

      • Anonyymi

        Mites Imatralla ja Lappeenrannassa ollaanko siellä tyhmiä? Vesistöt on huomattavasti kirkkaampia kuin täällä ylävesillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites Imatralla ja Lappeenrannassa ollaanko siellä tyhmiä? Vesistöt on huomattavasti kirkkaampia kuin täällä ylävesillä?

        Järviä ovat pilanneet tehtaat, maatalous, turvetuotanto ja 1960-luvulta lähtien varsinkin metsien ojitukset.

        Suomessa on valtava määrä turvemaita, jotka on ojitettu paremman metsänkasvun toivossa. Usein kasvu on parantunutkin, mutta melkein yhtä usein niiden vesiensuojelu on epäonnistunut. Turvesoita on myös ojitettu polttoturpeen nostamiseksi.

        Kuopio on Suomen suurimpia maitopitäjiä.

        Pohjois-Savon kunnista eniten maitoa tuotettiin Kuopiossa (72,4 miljoonaa litraa) ja Kiuruvedellä (57,1 miljoonaa litraa). Maakunnan maitopitäjät Kuopio ja Kiuruvesi pitävät kärkipaikkoja myös kaikista Suomen kunnista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites Imatralla ja Lappeenrannassa ollaanko siellä tyhmiä? Vesistöt on huomattavasti kirkkaampia kuin täällä ylävesillä?

        Syitä humuksen valumiseen on useita. Yksi on se tapa, miten ojitus on tehty. Aikoinaan pelkkä ojien kaivaminen ei riittänyt, vaan virtauksen tehostamiseksi oikaistiin myös olemassa olevia purouomia.

        Toinen syy kiihtyvään humuskuormitukseen on talvien lämpeneminen. Kun metsät pysyvät pitempään sulana, niistä valuu irtonaista maata, siis orgaanista ainesta, yhä enemmän vesistöihin.

        Kolmas syy humuksen lisääntymiseen on puunkorjuu. Ilmiötä pahentaa se, että puunkorjuuta tehdään myös sulan maan aikana, jolloin jääpeite ei ole suojaamassa aluskasvillisuutta.


    • Anonyymi

      Kuopion ja Siilinjärven vesilaitosten fuusio alkaa näköjään tuottaa tulosta. Saadaan Kuopion huonolaatuinen vesijohtovesi paranemaan kun saadaan asiantuntemusta.

    • Anonyymi

      Nyt pitää nostaa kissa pöydälle. Juomme hirveintä hanavettä Kuopion modernissa historiassa. Olen alkanut miettiä vissyjen ostoa tai jopa vedenpuhdistuslaitetta. Ei huvita enää juoda hanavettä ollenkaan, niin hirveätä se on.

      UV-desinfiointi, aktiivihiilisuodatus, uuden kloorin käyttöönotto. Nämä kaikki ovat uutta remontin jälkeen, ehkä se tuon kloori joka maistuu? Ehkäpä pitäisi kaikessa hiljaisuudessa palata klooriamiinista vanhaan?

    • Anonyymi

      Mistä Kuopion vesijohtovesi otetaan?

    • Anonyymi

      Kuopion vesijohtoveden laatu tuleen paranemaan...

    • Anonyymi

      Finnpulpilla ei ole uskovaisia.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      149
      10966
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3873
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3823
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3602
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3451
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      97
      3277
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1914
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1247
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      928
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      889
    Aihe