. Mitä tarkoittaa pilvipalvelut

Anonyymi

Ja mitä ne ovat mitkä ei niitä ole?

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainetta saa esim vihreät puolueelta, he vapauttavat pilven.

      Mitä tulee digitaaliseen pilvipalveluun eli kaikkien tiedostojesi, valokuvat, kotiporno, koulutodistukset, yksityiset dokumentit jne säilyttäminen ulkopuolisella palvelimella, kaukana tietokoneestasi, älä missään nimessä sorru siihen!

      Ei edes tietokoneen varmuuskopiota kannata syngrotisoida mihinkään muualle kuin omille muistitikuille tai laitteille.

    • Anonyymi

      olisiko jotain höpöheinän laillistamista, tai sateen tilaamista

    • Anonyymi

      Kirkosta saa pilvipalvelua aktiivisena kirkollisveron maksajana, kun taas vihreiltä saa samaa palvelua ilman kirkollisveroa.

    • Anonyymi

      En ole varma onko varmaa mutta näin olet mieltänyt.
      Ennen tiedostot ja e-meilit olivat koneella kovalevyllä. Kun kovalevy tuli täyteen, tiedostoja piti poistaa tai niitä piti siirtää ulkoisille levykkeille. Muuten kone lakkasi toimimasta.
      Nyt ne tiedostot ovat pilvessä, olisiko sateliittien (?) avulla. Ihan siinä missä ennen kulki tietoliikenne ja puhelut puhelinlankoja pitkin, nyt on langattomat.
      Eli koneelle mahtuu nyt rajattomasti asiakirjoja ja e-meilejä. Kun en pelaa koneella, en tiedä voivatko ne olla pilvessä vai kuormittavatko koneen kovalevyä.
      Korjata saa, mielenkiinnolla itsekin seuraan.

    • Anonyymi

      Serveritilaa jollain palveluntarjoajalla.

      Kuten joku kirjoittikin, enenpi rojua ulkopuolisilla kovoilla, kuin omalla koneella. Iteasiassa suunnalleen sama asia, kuin sähköposti, ei senkään failut ole omalla koneella.

      Pilvessä se, ohjelmistot toimii usein sieltä, oma kone niinkuin tyhmä pääte, jolle ei ohjelmistoja tarvitse ite asennella.

      Ongelmana on just tämä pilvi itse. Jos sen unohtaa maksaa, tai palveluntarjoajalla menee koneet rikki, net hakataan, tai yksinkertaisesti konkurssi, se siitä pilvestä. Suunnalleen yhtä iso ongelma, kuin jos oma kone tuhoutuis. siinä suhteessä oma kone voi olla turvallisempi, jos vaan muistaa niitä varmuuskopioita tehdä.

      Pilvi arkipäivää, mutta aina kandee kaikenvaralta ottaa itelle niitä varmuuskopioita.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      317
      1737
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      68
      853
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      80
      813
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe