Ja mitä ne ovat mitkä ei niitä ole?
. Mitä tarkoittaa pilvipalvelut
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ainetta saa esim vihreät puolueelta, he vapauttavat pilven.
Mitä tulee digitaaliseen pilvipalveluun eli kaikkien tiedostojesi, valokuvat, kotiporno, koulutodistukset, yksityiset dokumentit jne säilyttäminen ulkopuolisella palvelimella, kaukana tietokoneestasi, älä missään nimessä sorru siihen!
Ei edes tietokoneen varmuuskopiota kannata syngrotisoida mihinkään muualle kuin omille muistitikuille tai laitteille. - Anonyymi
olisiko jotain höpöheinän laillistamista, tai sateen tilaamista
- Anonyymi
Kirkosta saa pilvipalvelua aktiivisena kirkollisveron maksajana, kun taas vihreiltä saa samaa palvelua ilman kirkollisveroa.
- Anonyymi
En ole varma onko varmaa mutta näin olet mieltänyt.
Ennen tiedostot ja e-meilit olivat koneella kovalevyllä. Kun kovalevy tuli täyteen, tiedostoja piti poistaa tai niitä piti siirtää ulkoisille levykkeille. Muuten kone lakkasi toimimasta.
Nyt ne tiedostot ovat pilvessä, olisiko sateliittien (?) avulla. Ihan siinä missä ennen kulki tietoliikenne ja puhelut puhelinlankoja pitkin, nyt on langattomat.
Eli koneelle mahtuu nyt rajattomasti asiakirjoja ja e-meilejä. Kun en pelaa koneella, en tiedä voivatko ne olla pilvessä vai kuormittavatko koneen kovalevyä.
Korjata saa, mielenkiinnolla itsekin seuraan. - Anonyymi
Serveritilaa jollain palveluntarjoajalla.
Kuten joku kirjoittikin, enenpi rojua ulkopuolisilla kovoilla, kuin omalla koneella. Iteasiassa suunnalleen sama asia, kuin sähköposti, ei senkään failut ole omalla koneella.
Pilvessä se, ohjelmistot toimii usein sieltä, oma kone niinkuin tyhmä pääte, jolle ei ohjelmistoja tarvitse ite asennella.
Ongelmana on just tämä pilvi itse. Jos sen unohtaa maksaa, tai palveluntarjoajalla menee koneet rikki, net hakataan, tai yksinkertaisesti konkurssi, se siitä pilvestä. Suunnalleen yhtä iso ongelma, kuin jos oma kone tuhoutuis. siinä suhteessä oma kone voi olla turvallisempi, jos vaan muistaa niitä varmuuskopioita tehdä.
Pilvi arkipäivää, mutta aina kandee kaikenvaralta ottaa itelle niitä varmuuskopioita.
=DW=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3171737Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751264Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831257- 1331136
- 68853
- 48823
- 80813
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716