Olen tänään muutaman tunnin seurannut Ilta-Sanomien juttua ”Perussuomalaiset esittää jättileikkauksia maahanmuuttoon ja kehitysapuun” ja siihen on mahdollista kommentoida nimimerkeillä. Kovaa tahtia on tullut mielipiteitä, monet tuplinakin joten juuri tämänhetkinen tilanne näyttää 633 mielipidettä mutta tuplat huomioiden jäänee 600 mielipiteeseen.
Se, mistä huolestuin on maahanmuuttajia puolustavien kommenttien katoaminen, sillä ehdin nähdä niitä, peukuttaakin ja kirjoitin eri nimimerkeillä itsekin omia kommenteja mutta myös lainasin vastatessani toisten kommentteihin. Niitä puolustavia (omiani ja muidenkin kirjoittamia) on yllättäin poistettu vaikka yksikään ei ollut IS: n sääntöjen vastainen. Joitakin harvoja enää jäljellä.
Tuli mieleen, että halutaanko lehdessä toimia tällä tavoin mielipiteiden muokkaajana? Onko lehden tarkoitus julkaista enimmäkseen perussuomalaisia kehuvia ja kannattavia mielipiteitä ja antaa siten yksipuolinen kuva lukija- ja kirjoittajakunnasta? Jos näin on, toiminta kyllä kääntyy mainittua puoluetta vastaan kun muut pelästyvät ettei tällainen puolue saa ikinä päästä valtaan.
Vai onko kyseessä perussuomalaisia tukeva lehti joka tällä tavoin haluaa osoittaa, että näin ajattelee kansan enemmistö ja vastaväitteitä ei muka olisi edes tullut?
Niin tai näin, lehden pitää avoimesti tunnustaa väriä jos se haluaa toimia tiettyä ajatusmallia tukien. Suomessa on ennenkin ollut poliittisia lehtiä ja kaikki tiesivät ne mutta neutraalina esiintyvän lehden tulisi oikeudenmukaisuusperiaatteen takia julkaista myös vastakkaiset mielipiteet.
Onko muilla, yleisönosastoja seuraavilla henkilöillä vastaavia havaintoja jostain lehdestä?
Mielipidekirjoituksia muokataan
7
167
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä!
Hesari ja verorahoitteinen YLEn vastuuton suodattavat rankasti mielipiteitä.
Kummassakin typerimmät uutiset julkaistaan ilman kommentointimahdollisuutta. Ne jutut, joissa on edes mahdollisuus kommentoida, ovat vähemmän yhteiskuntamme kannalta kriittisiä, mutta niissäkin usein on osioita , jotka kokonaisuuden kannalta ovat tärkeitä.
Totuusmedia hesarin kommentoimattomissa uutisissa kehoitetaan kirjoittamaan "ensimmäinen kommentti" - no, se tarkoittaa "ensimmäinen kommentti, joka päästetään sensuurista läpi.
Kummassakin mediassa vaaditaan kommentoijilta rekisteröintiä, jotta väärämielisten tiedot voidaan kerätä tietokantoihin. Tiedoista on hyötyä, kun väärämielisten vainot aloitetaan (DDR). - Anonyymi
eikös joku entinen datatyöntekijä kirjoottanu että ne itse kirjottavat ne kommenttinsa käskystä?
- Anonyymi
Kukaan ei ole niin viisas(lue tyhmä),kuin lehtimies ja varsinkin poliittiset kommentaattorit ovat aina "oikeassa",vaikka jauhavat samaa paskaa ja levittävät väärää tietoa.
- Anonyymi
Suurin osa entisiä juoppoja kakolaisia. Jotka ovat mielestään aina oikeassa.
- Anonyymi
En ymmäärrä mistä sinä puhut, jos TODELLA väität valta- eli mamutusmediamme suosivan Perusuomalaisia ja mamutulvan vastustajia!? Huhhuh...
Ota nyt suomalaisvastainen vasuri pääsi pois takapuolestasi ja seuraa miten mamutusmediamme on toiminut viimeisten vuosien aikana TÄYSIN yhtenäisesti suomalaisuutta ja suomalaista Suomea vastaan!- Anonyymi
Menikö kupla puhki? Persut ovat lähinnä häpäisseet suomalaisuutta ihan omalla yksinkertaisuudellaan eikä tilannetta mitenkään kohentavia liikkeitä ole havaittavissa lähimmässä tulevaisessa. Sama päkätti jatkuu tässä yhden asian liikkeessä,eiks vaan?
- Anonyymi
Vanhastaan tiedetään, että paperilehtien yleisönosastoille päätyy toimittajien kirjoituksia. Esimies määrää: kirjoita siitä ja siitä tähän tyyliin. Varmasti samaa meininkiä on myös kommentointipalstoilla.
Esimerkiksi Helsingin Sanomien erääseen juttuun yritin kommentoida täysin asiallisesti jutun aihepiiriin liittyviä huomioitani. Yhtäkään ei julkaistu. Ainoa kommentti, joka tämän jutun osalta pääsi läpi, koski toimittajan kirjoitustyyliä. Oliko kyseessä lehden sisäinen palaute?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.623772Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883149Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin802378Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m681375- 891223
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401151Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972