apua!ostin tänään tetran tippa testisalkun eikä niissä ole suomenkieliset ohjeet.vaan ranskan,saksan,italian ja alankomaiden.mitä minä nyt teen kun en osaa niitä käytää kun suomenkieliset ohjeet puuttuu.
tetra tippa testit
akvaariokalat
4291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mee takas liikkeeseen, sieltä pitäis saada suomalaiset ohjeet erillisellä paperilla.. ne on kai unohtuneet sieltä.
mä palautin yhden pc pelin kun siinä ei ollut suomen kielisiä ohjeita sain rahattakaisin. olen jostain kuulut että suomessa ei saisi myydä tuotteita joissa ei ole suomen kielisiä ohjeita. mene maanantaina takaisin liikkeeseen josta ostit testisalkun ja vaadit suomenkielisiä ohjeita tai palautat salkun. makuasia, mutta itse tykkään enemmän JBL:n testeistä. (on kalliinpia) mitä testejä salkku sisältää?
esim KH mitataan näin: (lue koko ohje ensin)
1 huuhtele mittausastia testattavalla vedellä
2 täytä astia 5 ml:n merkkiin saakka testattavalla vedellä
3 pidä reagenssipulloa pystysuorassa mittausastian päällä ja lisää ainetta astiaan tipoittain
4 ravista mittausastiaa kevyesti jokaisen tipan jälkeen ja laske tippojen lukumäärä, kunnes väri muuttuu (Gh punainen-> vihreä Kh sininen-> keltainen)
Eli ekan tipan jälkeen veden väri muuttuu siniseksi ja sitten kun esim kolmen tipan jälkeen se on keltaista niin veden kh on 3..
ongelma ratkaistu!!!kaupiaan kansa on sovitu että saan suomenkieliset ohjeet joko sähköpostitse tai paikan päällä,kun olen menossa sinne ensi viikolla kun on asiaa akvaariokaupaan. :-)