CDT-arvo, miten se siis kohoaa?

Anonyymi

Olen hieman ymmälläni CDT-arvoihin liittyvistä faktoista ja ajattelin täältä kysyä, jos joku tietää paremmin.

Kävin aiemmin labroissa ja CDT-arvoni oli koholla 3,7% (onko tuo muuten pahastikin koholla?) Näinpä se tulkittiin, että käytän runsaastia alkoholia. Lueskelin myös eri sivuilta, että tämä CDT-arvo alkaa nousta vasta silloin jos kuluttaa runsaasti alkoa useiden päivien ajan. Pitääkö tämä paikkansa?

Oma alkon käyttöni on 1-2 kertaa viikossa, mutta jos tuo 2 kertaa niin nekään eivät toteudu peräkkäisinä päivinä. Juon toki liikaa selvähän se, mutta ihmettelen nyt tässä sitä että voiko tällainen juomatottumus sitten jo nostaa sitä arvoa, vai onko kyse jostain muusta?

3

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaali CDT-_arvo on alle 1,3

    • Anonyymi

      Oudoltahan tuo korkea arvo vaikuttaa jos ap oikeasti juo sen verran kuin kertoi.
      Oliko juomisesta ollut minkä aikaa ennen verikoetta? Saattaahan se olla että jos on edellisen kerran juonut koetta edeltävänä päivänä niin voi ehkä näkyä arvossa. Siis silloin kun on taustalla pitemmältä ajalta pari juomakertaa viikossa.
      Pelkästä yhdestä juomakerrasta ei arvon pitäisi nousta.

    • Anonyymi

      Googletin. siellä sanotaan
      Loppuvaiheen maksasairaudet sekä elimistön rautavarastojen vaikea epätasapainotilanne voivat kuitenkin johtaa vääriin tuloksiin myös CDT:n kapillaarielektroforeettisessa analyysissä. Parin viikon juomattomuuden jälkeen arvo normalisoituu, jos johtuu alkoholista. Googlessa kerrottiin myös että CDT-arvojen nousu, jos se johtuu alkoholista, vaatii vähintään viikon päivittäisen desilitran absoluuttisen alkoholin käytön.
      Kiinnostuin siksi, kun olen itse aina käyttänyt alkoholia paitsi raskauksien aikana olen ollut tiukasti absolutisti, siis ei pisaraakaan. Juuri sen vuoksi kun en osaa ottaa sitä yhtä vaan jos otan niin otan 5-6 ja se on sikiölle liikaa. Joka kerta vähän ennen synnytystä maksa-arvot ovat nousseet reilusti yli suositusten ja pari päivää synnytyksen jälkeen pudonneet normaaliksi. Terveystarkastuksissa ovat aina normaalit eivätkä koskaan koholla vaikka käytän alkoholia säännöllisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10823
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5170
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2373
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2073
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1492
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1194
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1146
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      862
    Aihe