CDT-arvo, miten se siis kohoaa?

Anonyymi

Olen hieman ymmälläni CDT-arvoihin liittyvistä faktoista ja ajattelin täältä kysyä, jos joku tietää paremmin.

Kävin aiemmin labroissa ja CDT-arvoni oli koholla 3,7% (onko tuo muuten pahastikin koholla?) Näinpä se tulkittiin, että käytän runsaastia alkoholia. Lueskelin myös eri sivuilta, että tämä CDT-arvo alkaa nousta vasta silloin jos kuluttaa runsaasti alkoa useiden päivien ajan. Pitääkö tämä paikkansa?

Oma alkon käyttöni on 1-2 kertaa viikossa, mutta jos tuo 2 kertaa niin nekään eivät toteudu peräkkäisinä päivinä. Juon toki liikaa selvähän se, mutta ihmettelen nyt tässä sitä että voiko tällainen juomatottumus sitten jo nostaa sitä arvoa, vai onko kyse jostain muusta?

3

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaali CDT-_arvo on alle 1,3

    • Anonyymi

      Oudoltahan tuo korkea arvo vaikuttaa jos ap oikeasti juo sen verran kuin kertoi.
      Oliko juomisesta ollut minkä aikaa ennen verikoetta? Saattaahan se olla että jos on edellisen kerran juonut koetta edeltävänä päivänä niin voi ehkä näkyä arvossa. Siis silloin kun on taustalla pitemmältä ajalta pari juomakertaa viikossa.
      Pelkästä yhdestä juomakerrasta ei arvon pitäisi nousta.

    • Anonyymi

      Googletin. siellä sanotaan
      Loppuvaiheen maksasairaudet sekä elimistön rautavarastojen vaikea epätasapainotilanne voivat kuitenkin johtaa vääriin tuloksiin myös CDT:n kapillaarielektroforeettisessa analyysissä. Parin viikon juomattomuuden jälkeen arvo normalisoituu, jos johtuu alkoholista. Googlessa kerrottiin myös että CDT-arvojen nousu, jos se johtuu alkoholista, vaatii vähintään viikon päivittäisen desilitran absoluuttisen alkoholin käytön.
      Kiinnostuin siksi, kun olen itse aina käyttänyt alkoholia paitsi raskauksien aikana olen ollut tiukasti absolutisti, siis ei pisaraakaan. Juuri sen vuoksi kun en osaa ottaa sitä yhtä vaan jos otan niin otan 5-6 ja se on sikiölle liikaa. Joka kerta vähän ennen synnytystä maksa-arvot ovat nousseet reilusti yli suositusten ja pari päivää synnytyksen jälkeen pudonneet normaaliksi. Terveystarkastuksissa ovat aina normaalit eivätkä koskaan koholla vaikka käytän alkoholia säännöllisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      423
      5528
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1918
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1864
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      120
      1084
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1014
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      928
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      825
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      72
      801
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      723
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      714
    Aihe