CDT-arvo, miten se siis kohoaa?

Anonyymi

Olen hieman ymmälläni CDT-arvoihin liittyvistä faktoista ja ajattelin täältä kysyä, jos joku tietää paremmin.

Kävin aiemmin labroissa ja CDT-arvoni oli koholla 3,7% (onko tuo muuten pahastikin koholla?) Näinpä se tulkittiin, että käytän runsaastia alkoholia. Lueskelin myös eri sivuilta, että tämä CDT-arvo alkaa nousta vasta silloin jos kuluttaa runsaasti alkoa useiden päivien ajan. Pitääkö tämä paikkansa?

Oma alkon käyttöni on 1-2 kertaa viikossa, mutta jos tuo 2 kertaa niin nekään eivät toteudu peräkkäisinä päivinä. Juon toki liikaa selvähän se, mutta ihmettelen nyt tässä sitä että voiko tällainen juomatottumus sitten jo nostaa sitä arvoa, vai onko kyse jostain muusta?

3

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaali CDT-_arvo on alle 1,3

    • Anonyymi

      Oudoltahan tuo korkea arvo vaikuttaa jos ap oikeasti juo sen verran kuin kertoi.
      Oliko juomisesta ollut minkä aikaa ennen verikoetta? Saattaahan se olla että jos on edellisen kerran juonut koetta edeltävänä päivänä niin voi ehkä näkyä arvossa. Siis silloin kun on taustalla pitemmältä ajalta pari juomakertaa viikossa.
      Pelkästä yhdestä juomakerrasta ei arvon pitäisi nousta.

    • Anonyymi

      Googletin. siellä sanotaan
      Loppuvaiheen maksasairaudet sekä elimistön rautavarastojen vaikea epätasapainotilanne voivat kuitenkin johtaa vääriin tuloksiin myös CDT:n kapillaarielektroforeettisessa analyysissä. Parin viikon juomattomuuden jälkeen arvo normalisoituu, jos johtuu alkoholista. Googlessa kerrottiin myös että CDT-arvojen nousu, jos se johtuu alkoholista, vaatii vähintään viikon päivittäisen desilitran absoluuttisen alkoholin käytön.
      Kiinnostuin siksi, kun olen itse aina käyttänyt alkoholia paitsi raskauksien aikana olen ollut tiukasti absolutisti, siis ei pisaraakaan. Juuri sen vuoksi kun en osaa ottaa sitä yhtä vaan jos otan niin otan 5-6 ja se on sikiölle liikaa. Joka kerta vähän ennen synnytystä maksa-arvot ovat nousseet reilusti yli suositusten ja pari päivää synnytyksen jälkeen pudonneet normaaliksi. Terveystarkastuksissa ovat aina normaalit eivätkä koskaan koholla vaikka käytän alkoholia säännöllisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe