Miksi minun pitää maksaa jopa 40% enemmän asuntoyhtiömme putkiremontista , kun jonkun toisen osakkeenomistajan.Kaikilla osakkeenomistajilla on täysin samankokoiset keittiö, wc ja kylpyhuone.
Onko asunto-osakeyhtiölainsäätäjän tarkoitus ollut, että toisilta as.omistajilta voidaan veloittaa 40% enemmän kuin toisilta samasta työstä ja palvelusta.
Taloyhtiön Putkiremontti
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäli omistat jopa 40% enemmän asunto-osakeyhtiön osakkeista kuin joku muu niin maksat sen 40% enemmän kuluista. Sinä et omista yhtään vessaa. Yhtiö omistaa ne kaikki. Sinä vain hallitset yhtiöjärjestyksessä tai muussa sopimuksessa nimettyä huoneistoa.
- Anonyymi
Kattoremontti kuuluu vain ylimmän kerroksen osakkaille.... On myös taloja joissa kaikissa huoneistossa ei ole parveketta. Myös parvekkeettomat huoneistot osallistuvat parvekekorjauksiin yhtiöjärjestyksen mukaisesti.
- Anonyymi
... ja sokkeliremontti vain alimman kerroksen asukkaille.
- Anonyymi
Juuri sen takia, sinulla on hallinnassa enemmän.
- Anonyymi
Miksi aloittaja ei kysynyt tuota esim isännöitsijältä vaan kyseli täältä?
- Anonyymi
Koska kysymys on vitsi.
Ei niin hölmöä voi olla että ei tietäisi että maksut peritään yhtiöjärjestyksen määräyksen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852330- 431910
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!791708- 761466
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261244- 481233
- 771211
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai441169- 591101
- 481098