Miten kannattas yksitasoisessa reiluilla räystäillä varistetussa talossa vetää syöksutorvet? Tuossa on räystäs 70 cm leveä ja 3 m massta. Tuntuu tyhmältä vetää sisään seinän kylkeen, josta vedet pitäisi saada pois. Ei ole sadevesijärjestelmää, mutta useimmissa nurkissa maa viettää reilusti poispäin, varsinkin räystään ulkopuolella.
Rännin syöksytorvien paikka
4
161
Vastaukset
- Anonyymi
Voithan asentaa syöksytorven suoraan vesikourusta maahan. Pane kuva johonkin ja kerää pääsymaksuja kun ihmiset tulevat ihmettelemään hienoa ratkaisua.
- Anonyymi
Jätä torvet kokonaan pois kun on noin leveät räystäät ja matalalla. Ja pituusylitystä niin paljon että ei näytä silmään vielä pahalta.
- Anonyymi
Syöksytorvet voi jättää pois kun vesikourut jatkuvat rakennuksen päissä metrin päätyseinää ulommas. Asenna kourun päästä maahan reilun kokoinen ketju niin vesi valuu sitä pitkin maahan jos ei tuule runsaasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syöksytorvet voi jättää pois kun vesikourut jatkuvat rakennuksen päissä metrin päätyseinää ulommas. Asenna kourun päästä maahan reilun kokoinen ketju niin vesi valuu sitä pitkin maahan jos ei tuule runsaasti.
Eli edelleen tehdään noin? Alkuperäisenä 70-luvulta tuolla on muutamassa kulmassa ketju ja vain yhdessä syöksytorvi, joka sekin on terassin kaiteessa eikä talon seinässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2561842Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151378Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101259Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851115- 65923
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60923TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18894- 51836
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61803Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126800