Laittakaapa mielipiteitä, että mikä olisi paras keino tuhota kotilot akvaariosta. Pois noukkiminen manuaalisesti? Lemmikkikaupan kotilomyrkyt? Kotilonsyöjäkalat? Ja perustelut mukaan, mikä on toiminut ja mitä haittaa eri menetelmistä olette havainneet?
Tietoja niin monenlaisia, mitä sitten itse kokeilisi...
Parhaat kotilontuhoajat?
10
623
Vastaukset 10
- Make
Kuinka iso akvaario sulla on? Tiikerinuoliaiset ovat hyviä kotilonhävittäjiä isoihin akvaarioihin. Mullakin on ollut kotilo-ongelma ja heti kun hankin tiikerinuoliaiset, niin kyllä kotilot hävisivät nopeasti.
- Hedi
.. 325, mutta asukkeja jo ihan tarpeeksi. Mutta pitänee harkita jotain nuoliaista, jos ei muu auta. Olisiko mitään pienempää kotilosyöppöä kuin tiikerinuoliainen?
- HillyBilly
Hedi kirjoitti:
.. 325, mutta asukkeja jo ihan tarpeeksi. Mutta pitänee harkita jotain nuoliaista, jos ei muu auta. Olisiko mitään pienempää kotilosyöppöä kuin tiikerinuoliainen?
Raitanuolija ei käsittääkseni kasva niin isoksi ja on muutenkin rauhallisempi. Sopisi paremmin seura-akvaan.
Eri kalojen vesiarvoja ja yhteensopivuuksia voi käydä kattomassa seuraavien sivujen kautta. Siellä on paljon linkkejä eteenpäin.
http://www.hut.fi/u/lsarakon/kalalinks.html
Niin ja myös muuta kivaa eri kaloista.
Käy ihmeessä kattomassa ja varaa aikaa...
- Tintsu
Itse poimin käsin illalla valon sammumisen jälkeen kun nousevat laseja pitkin. Harvennusta teen vain kun häiritsevät eli kun niitä näyttää olevan liikaa. Tänä vuonna muistaakseni pari kertaa. Muita menetelmiä en ole kokeillutkaan kun en ole tarpeelliseksi nähnyt.
Koen että kotiloista on hyötyäkin. Näkee silmämääräisesti että homma on kondiksessa kun ne eivät lisäänny räjähdysmäisesti eivätkä myöskään kuole itsekseen. - KAISA
ON MYÖS VERKKO- JA RAITANUOLIAINEN. VIIHTYVÄT YKSINÄÄN, EI LAUMASSA. KAUPPIAS VÄITTI, ETTÄ JAHTAA MUITA KALOJA, JONKUN VERRAN JOO, MUTTA EI VAIVAKSI ASTI.
- tiina
Omat klovninuoliaiseni söivät melko nopsaan akvan tyhjäksi kotiloista. Ovat kilttejä muille kaloille ja kauniita ja eloisia, eivät edes kasva isoksi! ..tosin nimen klovninuoliainen oikeellisuudesta en mene takuuseen..
- HillyBilly
tiina kirjoitti:
Omat klovninuoliaiseni söivät melko nopsaan akvan tyhjäksi kotiloista. Ovat kilttejä muille kaloille ja kauniita ja eloisia, eivät edes kasva isoksi! ..tosin nimen klovninuoliainen oikeellisuudesta en mene takuuseen..
Ainakin jotkut nimittävät tiikerinuoliaista kyseisellä nimellä. Lempinimiä on eri kaloilla monia. Seuraavalta sivulta voi käydä katsomassa onko kyseessä tiikerinuoliainen vai joku muu.
http://www.hut.fi/u/lsarakon/kalalinks.html
- akvis
Itse poistamme kotilot käsin,mutta paras keino on kuitenkin tässä:Laita illalla,valojen sammuttamisen jälkeen monneille tarkoitettu ruoka-tabletti,ja anna sen olla sielä parikymmentä minsaa.Silloin suurimman osa kotiloista pitäisi olla syömässä tablettia ota se sitten pois haavilla.
- Peacock
Tiedän, vanha ketju, mut haluan päteä ..
Kääpiöpallokalan luonnollista ravintoa ovat kotilot, joskus ei edes suostu syömään muuta. Pienen kokonsa ansiosta muutamaa ykslöä voi pitää jo 40-litraisessakin, joten se olis melko hyvä tollaseen isoonkin altaaseen jossa ihan tarpeeksi asukkeja. :)) - ;))
Petokotilo, anentome helena. Sopii pienenkin akvaarioon, ei rajoita kalastoa, kuten vaikka pallokalat ja on kaunis. Kestää pehmeässäkin vedessä. Ja syö roskakotilot todella hyvin, möyhii pohjaa eikä lisäänny liiaksi. Pallokaloissa ja nuoliaisissa on usein ongelmana mm. evien nyppiminen (pallokala on tästä kuuluisa) ja muiden kalojen kiusaaminen. Petokotilo ei tätä tee. Itselläni on näitä 10, eikä ole muita kotiloita lainkaan jäljellä. Niin, petokotilo ei syö sukarapuja, eikä mitään muutakaan ei-kotiloa. Tosin kuolleet kalat voivat mennä, kuten pohjatabletitkin välillä. Mutta todellinen joka akvaarion perusvarustus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445