Laittakaapa mielipiteitä, että mikä olisi paras keino tuhota kotilot akvaariosta. Pois noukkiminen manuaalisesti? Lemmikkikaupan kotilomyrkyt? Kotilonsyöjäkalat? Ja perustelut mukaan, mikä on toiminut ja mitä haittaa eri menetelmistä olette havainneet?
Tietoja niin monenlaisia, mitä sitten itse kokeilisi...
Parhaat kotilontuhoajat?
10
624
Vastaukset 10
- Make
Kuinka iso akvaario sulla on? Tiikerinuoliaiset ovat hyviä kotilonhävittäjiä isoihin akvaarioihin. Mullakin on ollut kotilo-ongelma ja heti kun hankin tiikerinuoliaiset, niin kyllä kotilot hävisivät nopeasti.
- Hedi
.. 325, mutta asukkeja jo ihan tarpeeksi. Mutta pitänee harkita jotain nuoliaista, jos ei muu auta. Olisiko mitään pienempää kotilosyöppöä kuin tiikerinuoliainen?
- HillyBilly
Hedi kirjoitti:
.. 325, mutta asukkeja jo ihan tarpeeksi. Mutta pitänee harkita jotain nuoliaista, jos ei muu auta. Olisiko mitään pienempää kotilosyöppöä kuin tiikerinuoliainen?
Raitanuolija ei käsittääkseni kasva niin isoksi ja on muutenkin rauhallisempi. Sopisi paremmin seura-akvaan.
Eri kalojen vesiarvoja ja yhteensopivuuksia voi käydä kattomassa seuraavien sivujen kautta. Siellä on paljon linkkejä eteenpäin.
http://www.hut.fi/u/lsarakon/kalalinks.html
Niin ja myös muuta kivaa eri kaloista.
Käy ihmeessä kattomassa ja varaa aikaa...
- Tintsu
Itse poimin käsin illalla valon sammumisen jälkeen kun nousevat laseja pitkin. Harvennusta teen vain kun häiritsevät eli kun niitä näyttää olevan liikaa. Tänä vuonna muistaakseni pari kertaa. Muita menetelmiä en ole kokeillutkaan kun en ole tarpeelliseksi nähnyt.
Koen että kotiloista on hyötyäkin. Näkee silmämääräisesti että homma on kondiksessa kun ne eivät lisäänny räjähdysmäisesti eivätkä myöskään kuole itsekseen. - KAISA
ON MYÖS VERKKO- JA RAITANUOLIAINEN. VIIHTYVÄT YKSINÄÄN, EI LAUMASSA. KAUPPIAS VÄITTI, ETTÄ JAHTAA MUITA KALOJA, JONKUN VERRAN JOO, MUTTA EI VAIVAKSI ASTI.
- tiina
Omat klovninuoliaiseni söivät melko nopsaan akvan tyhjäksi kotiloista. Ovat kilttejä muille kaloille ja kauniita ja eloisia, eivät edes kasva isoksi! ..tosin nimen klovninuoliainen oikeellisuudesta en mene takuuseen..
- HillyBilly
tiina kirjoitti:
Omat klovninuoliaiseni söivät melko nopsaan akvan tyhjäksi kotiloista. Ovat kilttejä muille kaloille ja kauniita ja eloisia, eivät edes kasva isoksi! ..tosin nimen klovninuoliainen oikeellisuudesta en mene takuuseen..
Ainakin jotkut nimittävät tiikerinuoliaista kyseisellä nimellä. Lempinimiä on eri kaloilla monia. Seuraavalta sivulta voi käydä katsomassa onko kyseessä tiikerinuoliainen vai joku muu.
http://www.hut.fi/u/lsarakon/kalalinks.html
- akvis
Itse poistamme kotilot käsin,mutta paras keino on kuitenkin tässä:Laita illalla,valojen sammuttamisen jälkeen monneille tarkoitettu ruoka-tabletti,ja anna sen olla sielä parikymmentä minsaa.Silloin suurimman osa kotiloista pitäisi olla syömässä tablettia ota se sitten pois haavilla.
- Peacock
Tiedän, vanha ketju, mut haluan päteä ..
Kääpiöpallokalan luonnollista ravintoa ovat kotilot, joskus ei edes suostu syömään muuta. Pienen kokonsa ansiosta muutamaa ykslöä voi pitää jo 40-litraisessakin, joten se olis melko hyvä tollaseen isoonkin altaaseen jossa ihan tarpeeksi asukkeja. :)) - ;))
Petokotilo, anentome helena. Sopii pienenkin akvaarioon, ei rajoita kalastoa, kuten vaikka pallokalat ja on kaunis. Kestää pehmeässäkin vedessä. Ja syö roskakotilot todella hyvin, möyhii pohjaa eikä lisäänny liiaksi. Pallokaloissa ja nuoliaisissa on usein ongelmana mm. evien nyppiminen (pallokala on tästä kuuluisa) ja muiden kalojen kiusaaminen. Petokotilo ei tätä tee. Itselläni on näitä 10, eikä ole muita kotiloita lainkaan jäljellä. Niin, petokotilo ei syö sukarapuja, eikä mitään muutakaan ei-kotiloa. Tosin kuolleet kalat voivat mennä, kuten pohjatabletitkin välillä. Mutta todellinen joka akvaarion perusvarustus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131427
- 49941
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145740- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118540Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e112511Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 52413
- 42410