Mikä joulusda ihastuttaa/vihastuttaa

Anonyymi

Joululaulut soi kaupoissa jouluvaloja laitettu valaisemaan pimeää vuodenaikaa. Oletko yllätynyt ?

5

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vituttaa koko joulu. Miksi se pitää aloittaa yli kuukausi aiemmin paskaa jauhamalla.

    • Anonyymi

      Valojahan ei enää sanota jouluvaloiksi vaan kausivaloiksi.
      Itse en enää niin joulusta perusta kun on mennyt vuosien varrella turhan kaupalliseksi.
      Osta sitä, osta tätä jne... Takavuosina joulussa oli sentään jotain tunnelmaa ja suku kokoontui isosti syömään ja nauttimaan toistensa seurasta.

    • Anonyymi

      Kaupallisuus harmittaa. Koska annetaaän ymmärtää, ettei mikään juhla tule ostamatta niihin liittyviä perinteisiä tuotteita. Tämä ei tunnu vähävaraisesta reilulta. Avustuksiakin tarjolla liian vähän. Jotka auttaisivat vähävaraiset lapsiperheet selviämään joulusta.

    • Anonyymi

      Valkoinen joulu ihastuttaisi. Joulun sää on aina vaikuttanut joulun tunnelmaan, ainakin omalla kohdallani. Lumi ja pakkanen vaan kuuluu Suomalaiseen jouluun. Mutta nykyään eteläisessä Suomessa oikeanlaisen joulusään näkee vain maisemallisissa joulukorteissa.

    • Ihastuttaa joulukuusi, joululaulut, kynttilät/tuikut, kun on hyvää juomaa ja ruokaa ja tunnelmointia lyhdyn välkkeessä ja hyvä musiikki soi, joulukorttien teko ja lähettäminen, lahjojen paketointi (nyt en aio ostaa kauheasti lahjoja, en tosin viimeksikään, mutta siskon tytölle ostin kyllä useamman lahjan, pientä lasta on kiva ilahduttaa, tosin käytännöllisiä ja tarpeellisia lahjoja yritän aina ostaa). Nämä asiat ainakin ihastuttaa.

      Vihastuttaa? Hm. Se, jos riidellään ja jos juodaan liikaa alkoholia. Joulu on kulutusjuhlaa ja se vähän rasittaa, kun kaupoissa ei jaksaisi kauheasti juosta, mutta toisaalta jouluhyörinää ja jouluisia juttuja on kiva katsella kaupoissa ja joulumessuilla yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17680
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12572
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6274
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5318
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5104
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4233
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      72
      4068
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3820
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3209
    Aihe