Subnet mask ongelma

Luulisin että 2 koneen verkossa toimimisen vika on siinä että niillä on eri aliverkon peite. Kun yritän laittaa kummallekin samaa (255.255.255.0) niin toisessa koneessa netti pelaa mutta toisessa ei..!?! Miten toimin?
2548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mitkä IP:t sulla on käytössä ja yhdyskäytävän IP.

Äänestä
  • Ip:t on 192.168.0.161 ja 192.168.0.114, yhdyskäytävä on 192.168.0.254

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva! kirjoitti:

Luulisin että 2 koneen verkossa toimimisen vika on siinä että niillä on eri aliverkon peite. Kun yritän laittaa kummallekin samaa (255.255.255.0) niin toisessa koneessa netti pelaa mutta toisessa ei..!?! Miten toimin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu