Oheistyölisä vartiointialan työehtosopimukseen

Anonyymi

Vartijan ja järjestyksenvalvojan työtehtävät määritellään tarkasti laissa ja työehtosopimuksessa. Missään ei puhuta pullohuoneen hoidosta, ostosvaunujen ja -korien viemisestä, hiekoituksesta, liputuksista, lukkojen öljyämisestä, siivouksesta, mukien blokkaamisesta tai bensan hintojen ilmoittamisesta toimeksiantajille. Nämä työtehtävät kuuluvat muiden alojen esim. kiinteistöpalvelualan, kaupan alan ja matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluita koskeviin työehtosopimuksiin.

Näitä oheistöitä kuitenkin tehdään kokoajan ja uusia oheistöitä sisältäviä toimeksiantoja tulee jatkuvasti. Ne ovat jo kiistämättä osa vartiointialaa ja ovat olleet jo pitkään. Ehdotankin, että vartiointialan työehtosopimukseen pitäisi saada oheistyölisä esim. 0,35€/h vartijoille ja järjestyksenvalvojille, jotka päivittäin tekevät näitä oheistöitä kohteissaan. Oheistyölisä tulisi siitä, että vartiointialan työehtosopimus ei sisällä näitä töitä, mutta niitä kuitenkin tehdään. Siitä pitäisi saada silloin ylimääräinen korvaus.

Mitä mieltä kollegat ovat?

Vartiointialan työehtosopimus

24§ Vaativuustasot ja tehtäväryhmittelyt

http://netpaper.lonnberg.fi/pam/tes-fi/vartiointiala/

21.8.2015/1085 Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista

4 §
Vartijan tehtävät ja toimialue

Vartijan tehtävänä on suorittaa vartioimistehtäviä vartioimisalueella.

Erillisen omaisuuden vartiointia, henkilön koskemattomuuden suojaamista, rikoksen paljastamista koskevaa sekä vartioimisalueella suoritettavaa tehtävää tukevaa tai siihen muutoin liittyvää vartioimistehtävää vartija voi suorittaa myös muualla kuin vartioimisalueella. (12.8.2016/652)

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L2P4

25 §
Järjestyksenvalvojan tehtävät ja toimialue

Järjestyksenvalvojan tehtävänä on suorittaa järjestyksenvalvontatehtävää 26 tai 28 §:ssä tarkoitetulla toimialueella.

Järjestyksenvalvojan on noudatettava poliisin sekä pelastus- ja muiden viranomaisten toimivaltansa rajoissa antamia käskyjä ja määräyksiä.

Järjestyksenvalvojaksi saadaan asettaa vain henkilö, jolla on poliisin myöntämä voimassa oleva hyväksyminen järjestyksenvalvojaksi.

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L3P25

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä suotta. Vartijat ja järjestyksenvalvojat tekevät mielellään näitä oheistöitä ja super hyvällä palveluasenteella. Sitten voi aina sanoa, että ei saanut näppäriä kiinni tai ei huomannut järjestyshäiriötä, koska oli suorittamassa oheistöitä. Eli saa kotona ja kavereilla pullistella olevansa vartija/JV, mutta töissä voi sitten silmät ummessa työnnellä korit ja kärryt yms. eikä tarvitse ns. koviin tilanteisiin mennä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      206
      3858
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      62
      2446
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2223
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      71
      1175
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe