Vartijan ja järjestyksenvalvojan työtehtävät määritellään tarkasti laissa ja työehtosopimuksessa. Missään ei puhuta pullohuoneen hoidosta, ostosvaunujen ja -korien viemisestä, hiekoituksesta, liputuksista, lukkojen öljyämisestä, siivouksesta, mukien blokkaamisesta tai bensan hintojen ilmoittamisesta toimeksiantajille. Nämä työtehtävät kuuluvat muiden alojen esim. kiinteistöpalvelualan, kaupan alan ja matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluita koskeviin työehtosopimuksiin.
Näitä oheistöitä kuitenkin tehdään kokoajan ja uusia oheistöitä sisältäviä toimeksiantoja tulee jatkuvasti. Ne ovat jo kiistämättä osa vartiointialaa ja ovat olleet jo pitkään. Ehdotankin, että vartiointialan työehtosopimukseen pitäisi saada oheistyölisä esim. 0,35€/h vartijoille ja järjestyksenvalvojille, jotka päivittäin tekevät näitä oheistöitä kohteissaan. Oheistyölisä tulisi siitä, että vartiointialan työehtosopimus ei sisällä näitä töitä, mutta niitä kuitenkin tehdään. Siitä pitäisi saada silloin ylimääräinen korvaus.
Mitä mieltä kollegat ovat?
Vartiointialan työehtosopimus
24§ Vaativuustasot ja tehtäväryhmittelyt
http://netpaper.lonnberg.fi/pam/tes-fi/vartiointiala/
21.8.2015/1085 Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista
4 §
Vartijan tehtävät ja toimialue
Vartijan tehtävänä on suorittaa vartioimistehtäviä vartioimisalueella.
Erillisen omaisuuden vartiointia, henkilön koskemattomuuden suojaamista, rikoksen paljastamista koskevaa sekä vartioimisalueella suoritettavaa tehtävää tukevaa tai siihen muutoin liittyvää vartioimistehtävää vartija voi suorittaa myös muualla kuin vartioimisalueella. (12.8.2016/652)
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L2P4
25 §
Järjestyksenvalvojan tehtävät ja toimialue
Järjestyksenvalvojan tehtävänä on suorittaa järjestyksenvalvontatehtävää 26 tai 28 §:ssä tarkoitetulla toimialueella.
Järjestyksenvalvojan on noudatettava poliisin sekä pelastus- ja muiden viranomaisten toimivaltansa rajoissa antamia käskyjä ja määräyksiä.
Järjestyksenvalvojaksi saadaan asettaa vain henkilö, jolla on poliisin myöntämä voimassa oleva hyväksyminen järjestyksenvalvojaksi.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2015/20151085#L3P25
Oheistyölisä vartiointialan työehtosopimukseen
Anonyymi
1
239
Vastaukset 1
- Anonyymi
Mitä suotta. Vartijat ja järjestyksenvalvojat tekevät mielellään näitä oheistöitä ja super hyvällä palveluasenteella. Sitten voi aina sanoa, että ei saanut näppäriä kiinni tai ei huomannut järjestyshäiriötä, koska oli suorittamassa oheistöitä. Eli saa kotona ja kavereilla pullistella olevansa vartija/JV, mutta töissä voi sitten silmät ummessa työnnellä korit ja kärryt yms. eikä tarvitse ns. koviin tilanteisiin mennä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921118Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää232859Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️78855- 54734
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien74698Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34612- 53577
- 41570
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29557Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535