”Viranomaisen on huolehdittava asian riittävästä ja asianmukaisesta selvittämisestä hankkimalla asian ratkaisemiseksi tarpeelliset tiedot ja selvitykset.” Kuntaliiton antamaa hallintolakiin perustuvaa ohjeistusta.
Tohmajärven ympäristölautakunta 12.11.2019 § 117 : ”Kokouksessa käytiin vesihuoltolaitoksen maksuista vilkas keskustelu, jonka jälkeen esittelijä muutti ehdotustaan: ”Vesi- ja viemärilaitoksen maksuja, mukaan lukien liittymismaksut, korotetaan 2 %.”
Alkuperäinen esitys oli, ettei maksuja koroteta.
”Vilkas keskustelu”.
Toteutuneista ja ennakoiduista tuloista ja menoista ynnä kunnossapidon tarpeista ei asian käsittelyn yhteydessä ole mainintaa. Mutta johonkinhan alkuperäinen esitys perustui, mutta lvilkas keskustelu muutti kaiken.
Vesimaksut
4
150
Vastaukset
- Anonyymi
Ensin haluttiin vesihuojennuksia, kepulaisen ehdotus, sitten haluttiin kymppitonnit käyttämättä jääneet saada sijoittaa osakkeisiin kepulaisten äänillä läpi ja viimeisin on kepu aloite siitä, että metsätuottoja sijoitetaan osakkeisiin.. nyt sitten pitää vesimaksuista saada 50tonnia ylimääräistä kunnan säästöohjelman mukaisesti.. missä järki, kun kuntalainen maksaa. Ja silti jää kunnan talous arvatenkin miinukselle. Miinuksetkin varmaan voidaan sijoittaa, vaikka kiinteistöihin..
- Anonyymi
Kunnahallituskaan ei esittänyt mitään perusteita veden hinnan korottamiselle.
Arvailuksi jää, vai olisiko todella käskytetty ”tekemään rahaa”, kuten joku tuossa toteaa?
Tosin noita perusteita ja aikomuksia lie perattava rivien välistä. Näin esim. valtuuston kokouksesta 11.3.2019 uuden sivistyskeskuksen tulevaisuudesta. Siellä todettiin mm. että ratkaisun tarkoitus on pitkässä juoksussa turvata koulunkäynti läpi peruskoulun omalla paikkakunnalla. Eli siellä on ”lyhyempääkin juoksua” tulossa. - Anonyymi
Tuo vesimaksujen korotus ilman perusteluja on kuntalaisten...... ilmeisesti perusteluja ei löydy veden hintaan vaikuttavista tekijöistä.Tarvitaanko tätäkin rahaa joihinkin sijoituksiin metsäosuuskuntien (tai mikä se olikkaan) osuuksiin osakkeisiin, rahastoihin Niistähän on aloitteita suollettu.
Maksajat käyvät vähiin, siitähän kertoo kunnan asuntojen purkaminenkin. . - Anonyymi
Ei kaiketi kunnan päättäjät tehne samaa kuin hukkuva ihminen, joka tartuu viimeisillään voimillaan vaikka oljen korteen. No, houkutus on tietenkin suuri korottaa vesimaksuja vaikka piviin, mutta sen seurauksen kunnassa on rapautava. Kielteisten asentieden vahvistaja.
Soisin kaikkien Tohmajärvelisten ja erikosiesti asioista päättäjien lukevan - ajatuksen kanssa - Seppo Siposen kirjoituksen (Koti-Karjala 15.11 lehti) asian ytimeen liittyen.
Lainaus Sepon ajattelusta;
"Vesihuoltolain hengen mukaisesti asiakkailta tulisi kerätä maksuilla varoja vain vesihuoltolaitoksen kulujen kattamiseen ja pitkäjänteiseen kehittämiseen".
Huomioiden tämän päivän uudisrakentamisen kuin myös syrjäseutujen autioitumisen korotuksiin ei liene aihetta.
m.l
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai11710002Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785016Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694842Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73300Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j142507Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071740Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551560- 471536
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591454Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661392