Valtakunnansyyttäjän ongelmallinen tulkinta

Anonyymi

Syyttäjä Toiviainen on ottanut kantaa vihapuheeseen ja Päivi Räsäsen tomintaan.

Syyttäjän mukaan Raamatun siteeraaminen voi olla rikos. Tästä on helppo olla samaa mieltä. Minkä tahansa tekstin siteeraaminen siinä tarkoituksessa, että sillä pyrkii solvamaan tai panettelemaan jotakin vähemmistöryhmää, voi olla rikos. Periaatteessa siis syyttäjä on oikeassa, mutta kohdehenkilö on kuitenkin väärä.

Mielestäni on täysin ilmeistä, että Räsänen pitää kannanottojaan uskonnosta lähtöisin olevina mielipiteinään. Uskonnonvapauden nojalla hänellä on näihin mielipiteisiinsä (ihmis)oikeus ja sananvapauden perusteella hän saa ne myös ilmaista.

Yhteiskunnallisista kysymyksistä saa sananvapauden sallituissa rajoissa käydä keskustelua, ja tämä koskee myös keskustelua homoseksuaaleista. Uskonnolliset mielipiteet voivat joitakin toisia henkilöitä loukata ja he voivat jopa tulkita niiden sisältävän vihapuhetta. Vapaaseen keskusteluun kuuluu kuitenkin myös sietää itselle vieraita mielipiteitä. Näin on perustellut ratkaisujaan mm. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin.

Ongelma syntyy siitä, että uskontoon perustuvat kannanotot ovat sallittuja uskonnonvapauden nojalla, mutta niiden sisällön ollessa tulkittavissa sananvapausrikokseksi (esim. kiihottamiseksi kansaryhmää vastaan) joudutaan punnitsemaan näiden kahden sääntelyn ristivetoa. Toiviainen kannattaa hyvin ankaraa tulkintaa vihapuheesta, mikä ei vaikuta perustellulta, kun asiaa tarkastellaan uskonnonvapauden kontekstissa.

Räsäsen julkaisemia kannanottoja homoseksuaaleista voidaan pitää rikoksena vain silloin, jos hänen tavoitteensa olisi pyrkiä loukkaamaan seksuaalista vähemmistöryhmää. Juuri tätä en ainakaan itse ole havainnut Räsesen toiminnassa.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Räsäsen pokka pitää.

    • Anonyymi

      Valtakunnansyyttäjä ei ole vielä syyttänyt ketään. Hän on hänelle lähetetyn ilmiannon perusteella antanut poliisille tutkittavaksi asiaa. Tämä kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa.

      • Anonyymi

        Syytteen nostaminenkin kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa, joten kuvitteletko, ettei hän nosta syytettä Räsästä vastaan omatessaan lehdessä kerrotun kannan vihapuheeseen?

        Voisin veikata toisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syytteen nostaminenkin kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa, joten kuvitteletko, ettei hän nosta syytettä Räsästä vastaan omatessaan lehdessä kerrotun kannan vihapuheeseen?

        Voisin veikata toisin.

        Veikkaan että hän muodostaa kantansa vihapuheeseen mihinkään lehteen nojaamatta.


    • Anonyymi

      Jos syytteen nostaa
      parempi lähteä työnhakukurssille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe