Syyttäjä Toiviainen on ottanut kantaa vihapuheeseen ja Päivi Räsäsen tomintaan.
Syyttäjän mukaan Raamatun siteeraaminen voi olla rikos. Tästä on helppo olla samaa mieltä. Minkä tahansa tekstin siteeraaminen siinä tarkoituksessa, että sillä pyrkii solvamaan tai panettelemaan jotakin vähemmistöryhmää, voi olla rikos. Periaatteessa siis syyttäjä on oikeassa, mutta kohdehenkilö on kuitenkin väärä.
Mielestäni on täysin ilmeistä, että Räsänen pitää kannanottojaan uskonnosta lähtöisin olevina mielipiteinään. Uskonnonvapauden nojalla hänellä on näihin mielipiteisiinsä (ihmis)oikeus ja sananvapauden perusteella hän saa ne myös ilmaista.
Yhteiskunnallisista kysymyksistä saa sananvapauden sallituissa rajoissa käydä keskustelua, ja tämä koskee myös keskustelua homoseksuaaleista. Uskonnolliset mielipiteet voivat joitakin toisia henkilöitä loukata ja he voivat jopa tulkita niiden sisältävän vihapuhetta. Vapaaseen keskusteluun kuuluu kuitenkin myös sietää itselle vieraita mielipiteitä. Näin on perustellut ratkaisujaan mm. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin.
Ongelma syntyy siitä, että uskontoon perustuvat kannanotot ovat sallittuja uskonnonvapauden nojalla, mutta niiden sisällön ollessa tulkittavissa sananvapausrikokseksi (esim. kiihottamiseksi kansaryhmää vastaan) joudutaan punnitsemaan näiden kahden sääntelyn ristivetoa. Toiviainen kannattaa hyvin ankaraa tulkintaa vihapuheesta, mikä ei vaikuta perustellulta, kun asiaa tarkastellaan uskonnonvapauden kontekstissa.
Räsäsen julkaisemia kannanottoja homoseksuaaleista voidaan pitää rikoksena vain silloin, jos hänen tavoitteensa olisi pyrkiä loukkaamaan seksuaalista vähemmistöryhmää. Juuri tätä en ainakaan itse ole havainnut Räsesen toiminnassa.
Valtakunnansyyttäjän ongelmallinen tulkinta
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Räsäsen pokka pitää.
- Anonyymi
Valtakunnansyyttäjä ei ole vielä syyttänyt ketään. Hän on hänelle lähetetyn ilmiannon perusteella antanut poliisille tutkittavaksi asiaa. Tämä kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa.
- Anonyymi
Syytteen nostaminenkin kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa, joten kuvitteletko, ettei hän nosta syytettä Räsästä vastaan omatessaan lehdessä kerrotun kannan vihapuheeseen?
Voisin veikata toisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syytteen nostaminenkin kuuluu hänen virkavelvollisuuksiinsa, joten kuvitteletko, ettei hän nosta syytettä Räsästä vastaan omatessaan lehdessä kerrotun kannan vihapuheeseen?
Voisin veikata toisin.Veikkaan että hän muodostaa kantansa vihapuheeseen mihinkään lehteen nojaamatta.
- Anonyymi
Jos syytteen nostaa
parempi lähteä työnhakukurssille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku725344Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel342678Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1142260HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201925Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151869- 1111780
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2731285Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531244Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.511144- 781067