Jalkaoireiden symmetrisyys?

Anonyymi

Hei!
Haluaisin kysyä MS-tautia sairastavilta, että jos teillä on jaloissa jäykkyyttä ja/tai lihasheikkous, niin esiintykö se symmetrisenä kummassakin jalassa?

Olen kärsinyt jo jonkun aikaa aika kummallisista oireista kuten jalkojen puuttumisesta, nipistelystä, spastisuudesta ja tuntohäiriöistä (suihkussa käyminen sattuu). Lisäksi on tasapaino-ongelmia, jalka (tai kummatkin) pettää välillä alta, uupumusta, hengästyn todella helposti, unohtelen asioita, sanat ja nimet on useasti hukassa ja nyt uusimpana on tuhrimisvaiva ja orgasmiherkkyyden vähentyminen. Kaikki perusverikokeet on tehty, samoin sokerirasitus, ENMG ja EKG: kaikki normaaleja. Verenpaine on vähän kohollaan, mutta ei hälyttävästi. TK-lääkärille heitin ajatuksen MS-taudista, mutta hänen mukaansa se on pois suljettua koska jalkojen oireiden pitäisi olla vain yksipuolisia eikä missään nimessä ne esiinny symmetrisesti (selitti että aivoissa pitäisi olla kummassakin aivopuoliskossa täsmälleen samassa kohdassa vika että näin kävisi). Lisäksi pitäisi kuulemma olla selviä halvausoireita ja silmäoireita, jotta kannattaisi edes asiaa tutkia. Nyt sain ohjeeksi seurata kotona verenpainetta, syödä jäykkiin jalkoihin Sirdaludia ja kehoituksen laihduttaa. Alkaa ahdistaa kun en tiedä mikä on vialla, eikä lääkäreitä kiinnosta asiaa edes selvittää kunnolla... ☹️

6

365

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nyt lääkärillä vähän turhan jyrkkä näkemys MS-taudin suhteen, sillä se on hyvin monioireinen eikä siis voi väittää kuten hän. Kuvaisin aivot ja rangan seuraavaksi. Lisäksi voisi ottaa verikokeista mm. rauta- kilpirauhasarvot.

      Monisairas

    • Anonyymi

      Miksei ota pään magneettia?

      Lääkäri hakee toispuolisuudella pahenemisvaihetta. Itselläni jalat välillä väsyy ja "heikottaa", polvissa tuntuu. Jäykkyys tuntuu polvissa, reisissä, lantiossa. Ja siis molemmissa jaloissa. Nämä ovat hetkellisiä oireita, jotka vaihtelee. Ei pysyvää eli ei relapsia.


      Valitettavasti nämä neurologiset oireet ja sairaudet ovat peruslääkäreille hankala aihe. Minullakin kaikki neurologiset testit normaalit, mutta magneetti ja omat tuntemukset kertoo toista, sairautta. Yleensä peruslääkäri valitettavasti tekee noi testit, eikä näe jatkotutkimukselle tarvetta, jos niissä ei viitettä. Jos mahdollisuus hakeutua suoraa yksityiselle neurologille, voi luotettavammin saada asiaan ms suhteen selvyyttä.

      Toivottavasti saat selvyyden oireisiin.

    • Anonyymi

      Saanko udella onko kohdallasi selvinnyt mistä oireet johtuivat? Minulla hyvin samankaltaisia oireita, lisäksi ollut huimausta.

    • Anonyymi

      Olen alkuperäinen kirjoittaja ja asia on osaltani selvinnyt! Pääsin viimein pään ja selkärangan magneettikuvaan ja selkäranagsta löytyi kasvain, joka painoi selkäydintä ja aiheutti oireet! Kasvain leikattiin pikimmiten pois. Leikkauksesta on nyt parisen viikkoa aikaa ja pikkuhiljaa alkaa tilanne normalisoitumaan... Mun kohdallani ei siis ollut kyse MS-taudista.

      • Anonyymi

        No huhhuh, löytyi se pahin mahdollinen! Onneksi näyttää leikkaus onnistuneen teknisesti eli ei uusia halvaustyyppisiä oireita. Toivotaan että kaikki menee parempaan suuntaan eikä tule jälkikompilikaatioita. Nyt jos miettii jonkun lääkärin sanomisia sulle, että kun ei tyyppioireita, laihduta, relaksanttia vaan, ei kannata mitään tehdä ym, niin voi perhana että on niin tuttua settiä!

        Monisairas


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe