Laitoin vanhan läppärin, joka on varmaan vuoden ollut komerossa, lataukseen. Nyt se vaan vilkuttaa sitä läppärissä olevaa latausvaloa punasena.
Se valo on aikoinaan ollut vihreä, kun lataus on täynnä. Akun tyhjentyessä, valo on muuttunut kellertäväksi ja punertavaksi, mutta koskaan se ei silloin vilkkunut.
Mahtaako akku lataantua lainkaan ja mikä sitä riivaa?
Se valo on aikoinaan ollut vihreä, kun lataus on täynnä. Akun tyhjentyessä, valo on muuttunut kellertäväksi ja punertavaksi, mutta koskaan se ei silloin vilkkunut.
Mahtaako akku lataantua lainkaan ja mikä sitä riivaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikee ennustaa kristallipallosta, koska koneissa erilaisia käytäntöjä.
Kuiten yleistä että valmiustilassa se vilkkuu!
Minä uskon että sinulle on vaikeaa moni muukin. (Kuiten, Vaikee)
Vaikuttaa vikailmoitukselta. Jos laite on ollut noin pitkään käyttämättömänä akun jännite on varmasti laskenut niin alas, että latauspiiri ei tunnista sitä akuksi. Kannattaa varmaan odottaa, jos se lähtisi lataamaan ja ajankuluksi kaivaa käyttöohjeet nähtäville.
HP:t piippaa käynistäessä vikakoodin. Jotkut vilkuttaa sitä.
se vilkunta ei ole tasaista vilkkumista kuin mm valmiustila vilkunta.
Löytyy yleensä koneen käyttöohjeesta koneen erilaisten valojen ja niiden vilkkumisten merkitys. Jos ei käyttöohjeesta niin luultavasti muualta valmistajan tuesta.
Niin että tuesta hakemaan.
Akku irti koneesta hetkeksi. Juo latte tai pari. Aseta akku paikoilleen. Tadaa, taas lähti.