Kansalaisaloite JULKISET TILAT HAJUSTEETTOMIKSI

Anonyymi

Jokaisella on oikeus hengittää sairastumatta, oikeus tuoksuttomaan hengitysilmaan kotona, työssä, harrastuksissa ja julkisissa tiloissa.

Esteettömyys on myös tuoksuttomuutta.

Eilen aukesi kansalaisaloite: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/5501

6

1079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä aloite!

      Kannatan!

    • Anonyymi

      Tämäkin aloite on hyvä numerolla 5486

    • Anonyymi

      hajusteet pois ja hygienia myös kuntoon

    • Anonyymi

      Hyvä aloite! Kannatan.

    • Anonyymi

      Jep, samaa mieltä, myös tupakanhajut pois bussipysäkeiltä, kadulta ja kodeista, parvekkeilta.
      Ja nyt outoon kysymykseeni. Toivon todellakin ihan asiallisia vastauksia.
      Eli, keittiööni tullee aika ajoin , kuten nyt tänään , erittäin voimakkaan hajuista, pistävää, etikkamaista hajua joka lähes tyrmää, kun kun huoneeseen astuu.
      Haju on todella vahva, läpitunkeva, haiseeko joku ulkomaalainen ruoka tuollaiselle kun sitä valmistaa, vai
      onko kyseessä joku kemikaalikokkailu vai tahallinen ja tietoinen epäterveellisen hajuhaitan tuottaminen naapurille joka on valittanut tupakansavusta ja saanut aikaan sen, ettei saa poltella parvekkeella, kostetaan tällä tavalla?

      Alakerran tyypin luo tuli vieras ja kohta heti alkoi keittiöön tulvia hyvin poikkeuksellisen vahva, henkeen käyvä, pistävä, todella vahvan etikkamainen haju joka ei poistunut tuulettamallakaan. Ikkuna sai olla auki reippaasti löhes tunnin ja silti haju oli huoneessa edelleen.
      Sitten keksin laittaa liesituulettimen päälle ja se vetäisi hajut aktiivihiilisuodattimen läou jonnekkin, takaisin ilmastointikanavaan. Tämä jätkyttävä haju oli keittiössä ainakin lähes kaksi- kolme tuntis! tuntia.
      Tietääkö kukaan mistä voi olla kyse? Tuntui ihan siltä, kuin sisäänhengitettäessä keuhkot olisivat jotenkin reagoineet kemikaalimaiseen hajuun, tuotamalla nesteitä, tai siltä se tuntui. Happi tuntui syvällä keuhkoissa asti. Jotenkin lamaanuttaen..
      Siis mistä voi olla kyse?
      Onko naapuri ryhtynyt kostotoimenpiteisiin ja lykännyt ilmastointikanavaan jotain happoa vai ruokako tämän hirvittävän hajun on tuottanut?

      • Anonyymi

        Korjaus tekstiin: happo.. tuntui syvällä keuhkoissa asti- ei siis happi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5388
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5014
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      16
      4800
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1781
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      84
      1642
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1451
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1270
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe