Onhan Suomi kuitenkin lintukoto?

kun seuraa maailman uutisia. Ainoa asia mitä haluan kritisoida on tämä pimeä syksy. Joka päivä märkää ja pimeää. En oikein muista minkä näköinen on aurinko - oliko se jonkinlainen keltainen iso pallukka????
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On on lintukoto.
Laps'suomen ällös vaihda maata ihanaa,
Sil'leipä vieraan karvast'ois.

Yli 70 vuotta eläneenä on nää syksyt aina samanlaisii, kuukauden päästä käydään valosempaan päin, näin ollut aina ja tulee olemaan.

1Äänestä
  • Ei ihan pilkunfiilaustarkasti Pertikki. Flunttasin Allakasta. Vasta 22.12 on talvipäivänseisauksen hetki; jonakin kellon lyömällä.
    # firsunpaikkaaja

    Äänestä

  • Ympäristö muuttuu valoisemmaksi, kun ilma viilenee ja saadaan kunnon lumikerros maahan.

    Valkoista lunta kaipaan

    Äänestä

Meillä on kotona hyvät valaisimet sisällä ja ulkona ja kadutkin on valaistu. Märkää ei ole ollut läheskään joka päivä ja onhan sateenvarjot ja kumisaappaat. Vanhukset ei paljon muutenkaan ulkoile, vaikka aurinko paistaisi, täällä palstoilla valittavat ja telkkua tölläävät. Ostareissa korkeintaan pyörivät.

Äänestä

Vihdoin pois ja siitä kiitän jotain.

Äänestä

Omasta mielestäni pikku pätkä pimeää syksyä täällä lintukodossamme on varsin pieni ongelma verrattuna muoaliman kaikkiin kamaluuksiin sodista luonnon katastrofeihin. Pimeys panee myös arvostamaan paremmin valoisia aikoja. - Nm. Sytytä kynttilä

Äänestä
  • Kiitos Herra rauhan ajasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos Herra rauhan ajasta.

    Voihan sen noinkin ilmaista. - Nm. Heh

    Äänestä

Käenpesä?

Äänestä
  • Isän kirjeitä selvittelin aamulla ja muistelin laulujaan, ihan selvä lintukotohan tääkin 70 on,,...😊))

    🎵🎵
    "Niinpä lyhtyjä kiikku orsilla riippu
    joukko ain paisu,
    fiiniä oli tarhasta tuli viehkeä haisu.
    Pertikki kans haitarians pruuvas jo täällä
    päällä tynnyrin halitulitili tei.

    Tytöt oli puettu kukkasiin
    oli poijjatkii panneet nappins kiin.
    Istuivat alkuun suu messigillä
    millä oli mielessään halitulitili tii"

    enpä muista enempää isän laulelemaa,..hauskaa jatkoa,..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun seuraa maailman uutisia. Ainoa asia mitä haluan kritisoida on tämä pimeä syksy. Joka päivä märkää ja pimeää. En oikein muista minkä näköinen on aurinko - oliko se jonkinlainen keltainen iso pallukka????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu