Minor 640 ja konetehot

Harkitsen Minor 640 -veneen hankkimista käytettynä. Venettä on valmistettu eri moottoritehoilla aika laajallakin skaalalla 30-100 hv. Onko teillä kokemuksia ko. mallista? Mitä vauhteja on saatu milläkin tehoilla ja mitkä nopeusalueet ovat ko. rungolla mukavia? Olen kiinnostunut ko. veneestä siksi(kin), että monet liukuvat veneet ovat uppoamanopeuksilla ikäviä ajettavia ja tämä kenties puoliliukuvana kölillisenä olisi mukavampi...? Suunnitelmissa päästä pienellä teholla ja enimmäkseen ajaa hissukseen.

Paljonko tehoa vaaditaan 12 solmun vauhtiin?

Käytettyjen Minoreiden koneet ovat pääasiassa melko vanhoja, että kone pitäisi mahdollisesti vaihtaakin.
66739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla on omistajan kokemusta kahdesta 640 Minorista, ensimmäinen oli 62hv yanmarilla ja toinen 88hv. 62 hv maksimi nopeus nelilapaisella potkurilla 21kn marssi 14-16kn , 88hv muistaakseni 26 kn mutta ajomukavuus heikko, marssi 17-19kn. Mukava matkanopeus puoliliukuvauhdissa on yleisesti 15-18kn. Jos kolmaanen ostaisin niin mieluiten tuolla 88hv teholuokalla, kestää kuormaa jne. 640 on kokoluokassaan loistava vene, puoliliukuvana akselivetoisena ja kölillisenä naurettavan helppo hallita kaikissa tilanteissa, ajoin parhaana vuotena yli 300h kaudessa, ja kokonais tuntimäärä yhteensä oli jossain 1600h paikkeilla.

Äänestä
  • Kiitos! Millaiset ominaisuudet ovat hitaammilla nopeuksilla, esimerkiksi vaikka 8 solmua? Muistatko millä kierrosmäärillä vene nousi liukuun?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos! Millaiset ominaisuudet ovat hitaammilla nopeuksilla, esimerkiksi vaikka 8 solmua? Muistatko millä kierrosmäärillä vene nousi liukuun?

    En muista tarkkaan kierroksia hitaalla ajolla, huono ominaisuus on se, että keula on alhaalla ja siitä johtuen pärskii hieman vettä. Parhaat ajo-ominaisuudet mielestäni alle 7 kn tai yli 13kn. Omat minorit oli pääasiassa saarimökin yhteysveneenä ja kalaveneenä, jos polttoaineen kulutuksen kannalta ajattelee, niin ei ole merkitystä ajeleeko 8kn tai 15kn, kulutus per maili kutakuinkin samaa luokkaa. Minorin huonoin puoli on se, että jos on kuormaa reilusti ja koneteho on pieni, niin vasta-aallokossa loppuu voima ja keula painuu liian alas. Valkkaa mieluusti isolla koneella, voihan silläkin ajaa myös hitaasti, tai jos tarkoitus uusia kone, laita suosiolla kokoluokkaa 70-90hv, et tule katumaan. Niin, ja potkuriin kannattaa panostaa, nelilapainen on paras niin hyötysuhteen kuin melunkin osalta.

    Äänestä

Mulla on 6400, mikä on vissiin sama vene. Koneena 88 Yanmar. Huiput on n. 24s ja matkavauhtina olen pitänyt n. 20s. Kovassa kelissä tolla ei voi kovaa ajaa, mutta puoliliukuvana on siitä kiva, että vauhtina voi pitää mitä vaan. Miinuspuolia on kova ääni hytissä ja pakilla ei käänny muuhun kuin potkurin pyörimissuuntaan. Todella hyvä yhteysvene, jollei ole kauhea kiire.

Äänestä

150hp on minimi saaristomeren olosuhteissa

Äänestä
  • 100 hv on 640 Minorin maksimiteho, omalla kokemuksella 88hv riittää todella hyvin. 7100/7600 on sitten taas 150hv vaativa vene, tosin kokoluokaltaan ihan eri kuin 640.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Harkitsen Minor 640 -veneen hankkimista käytettynä. Venettä on valmistettu eri moottoritehoilla aika laajallakin skaalalla 30-100 hv. Onko teillä kokemuksia ko. mallista? Mitä vauhteja on saatu milläkin tehoilla ja mitkä nopeusalueet ovat ko. rungolla mukavia? Olen kiinnostunut ko. veneestä siksi(kin), että monet liukuvat veneet ovat uppoamanopeuksilla ikäviä ajettavia ja tämä kenties puoliliukuvana kölillisenä olisi mukavampi...? Suunnitelmissa päästä pienellä teholla ja enimmäkseen ajaa hissukseen.

Paljonko tehoa vaaditaan 12 solmun vauhtiin?

Käytettyjen Minoreiden koneet ovat pääasiassa melko vanhoja, että kone pitäisi mahdollisesti vaihtaakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu