Harkitsen Minor 640 -veneen hankkimista käytettynä. Venettä on valmistettu eri moottoritehoilla aika laajallakin skaalalla 30-100 hv. Onko teillä kokemuksia ko. mallista? Mitä vauhteja on saatu milläkin tehoilla ja mitkä nopeusalueet ovat ko. rungolla mukavia? Olen kiinnostunut ko. veneestä siksi(kin), että monet liukuvat veneet ovat uppoamanopeuksilla ikäviä ajettavia ja tämä kenties puoliliukuvana kölillisenä olisi mukavampi...? Suunnitelmissa päästä pienellä teholla ja enimmäkseen ajaa hissukseen.
Paljonko tehoa vaaditaan 12 solmun vauhtiin?
Käytettyjen Minoreiden koneet ovat pääasiassa melko vanhoja, että kone pitäisi mahdollisesti vaihtaakin.
Minor 640 ja konetehot
6
6347
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on omistajan kokemusta kahdesta 640 Minorista, ensimmäinen oli 62hv yanmarilla ja toinen 88hv. 62 hv maksimi nopeus nelilapaisella potkurilla 21kn marssi 14-16kn , 88hv muistaakseni 26 kn mutta ajomukavuus heikko, marssi 17-19kn. Mukava matkanopeus puoliliukuvauhdissa on yleisesti 15-18kn. Jos kolmaanen ostaisin niin mieluiten tuolla 88hv teholuokalla, kestää kuormaa jne. 640 on kokoluokassaan loistava vene, puoliliukuvana akselivetoisena ja kölillisenä naurettavan helppo hallita kaikissa tilanteissa, ajoin parhaana vuotena yli 300h kaudessa, ja kokonais tuntimäärä yhteensä oli jossain 1600h paikkeilla.
- Anonyymi
Kiitos! Millaiset ominaisuudet ovat hitaammilla nopeuksilla, esimerkiksi vaikka 8 solmua? Muistatko millä kierrosmäärillä vene nousi liukuun?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos! Millaiset ominaisuudet ovat hitaammilla nopeuksilla, esimerkiksi vaikka 8 solmua? Muistatko millä kierrosmäärillä vene nousi liukuun?
En muista tarkkaan kierroksia hitaalla ajolla, huono ominaisuus on se, että keula on alhaalla ja siitä johtuen pärskii hieman vettä. Parhaat ajo-ominaisuudet mielestäni alle 7 kn tai yli 13kn. Omat minorit oli pääasiassa saarimökin yhteysveneenä ja kalaveneenä, jos polttoaineen kulutuksen kannalta ajattelee, niin ei ole merkitystä ajeleeko 8kn tai 15kn, kulutus per maili kutakuinkin samaa luokkaa. Minorin huonoin puoli on se, että jos on kuormaa reilusti ja koneteho on pieni, niin vasta-aallokossa loppuu voima ja keula painuu liian alas. Valkkaa mieluusti isolla koneella, voihan silläkin ajaa myös hitaasti, tai jos tarkoitus uusia kone, laita suosiolla kokoluokkaa 70-90hv, et tule katumaan. Niin, ja potkuriin kannattaa panostaa, nelilapainen on paras niin hyötysuhteen kuin melunkin osalta.
- Anonyymi
Mulla on 6400, mikä on vissiin sama vene. Koneena 88 Yanmar. Huiput on n. 24s ja matkavauhtina olen pitänyt n. 20s. Kovassa kelissä tolla ei voi kovaa ajaa, mutta puoliliukuvana on siitä kiva, että vauhtina voi pitää mitä vaan. Miinuspuolia on kova ääni hytissä ja pakilla ei käänny muuhun kuin potkurin pyörimissuuntaan. Todella hyvä yhteysvene, jollei ole kauhea kiire.
- Anonyymi
150hp on minimi saaristomeren olosuhteissa
- Anonyymi
100 hv on 640 Minorin maksimiteho, omalla kokemuksella 88hv riittää todella hyvin. 7100/7600 on sitten taas 150hv vaativa vene, tosin kokoluokaltaan ihan eri kuin 640.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4326138- 875460
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514457- 543986
- 743934
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33606SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1923541Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432299