Aiheuttaako Thyroxin aamuyön heräilyä?

Anonyymi

Onko muilla kokemusta, että Thyroxinin aloittamisen jälkeen herääminen olisi siirtynyt turhan aikaiseksi?
Herään melkein viiden maissa nyt, mikä on turhan aikaisin. Kroppa jotenkin käynnistyy, sydämenlyönnit voimakkaat.
Toista vuotta Thyroxin käytössä, ei ole mitään liikatoimintaa, ei verikokeissakaan.

3

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen käyttänyt kolmisen kymmentä vuotta, olen 65 nyt.
      Ei mitään sivuvaikutuksia, ei pienimpiäkään. Nukun 9 tuntia yössä hyvää laadukasta unta.
      Ihmiset kuitenkin ovat yksilöitä ja toisilla voi jokin lääke aiheuttaa jotain mitä toisille ei. En ole kuitenkaan koskaan kuullut keneltäkän mainitsemaasi ongelmaa.

      • Anonyymi

        Ihan kiva ettei sinulla ole ollut mitään ongelmia koskaan Thyroxinin kanssa. :D

        Niin, oikeastaan olisin halunnut kuulla, onko kellekään tullut tällaista tosi aikaisin heräilyä sen jälkeen kun on aloitettu lääke.

        Eli viideltä, jopa neljältä jo herään. Lähinnä sydän "käynnistyy" ja sitten on vaikeuksia jatkaa unta, vaikka muuten saisi vielä muutaman tunnin nukkua.


    • Anonyymi

      Kokemusta kyllä, mutta tuskinpa syynä on tuo vaan pikemminkin joku stressitila, joko psykologinen tai fysiologinen. Omalla kohdalla monia tekijöitä mitkä vaikuttaa, mutta nyt päällimmäiseltä tuntuu kuntosalilla käynnit, sillä syke tuntui nousevan tavallista herkemmin ja rasitus voimakkaammalta sekä palautuminen huonompaa. Terveydentila sellainen, että se jo itsessään vaikuttaa suorittamiseen ja palautumiseen huonontavasti. Liian vähäinen juominen ja syöminen kostautuu kunnolla. Sinänsä selvää mutta tuntuu kummalliselta näin mun harjoitteilla. Kokemuksen perusteella nyt tuntuu olevan paikallaan vähän himmata.

      Esimerkiksi viimeksi soudin tunnin yhtäjaksoisesti ja vain pari noin 30 s. juomataukoa välissä. Vastustakin oli sillai että tuntui (5 min maksimivastus!) ja saa tuntuakin. Kerta viikossa ihan maksimi ja kun ei soutua, menee pari tuntia taljojen ja pyörän kanssa. Pyörällä "mäkiajoa" 30 min. ja ylä- ja keskivartaloo taljoilla ensin lämmittelypainolla 10x ja sitten 4x15 painolla 40-100 kg. Tuo sata on selkälaitteella (max. 32 toistoa putkeen). Sen kanssa oltava oireiden vuoksi varoivainen, koska tulee vääntävä liike. Täytyy itsekin ihmetellä miten hyvin jotain saa tehtyä vaikkei periaatteessa pitäisi tällä terveydentilalla. Toimintakyvyn ylläpito tarkoitus sekä siksi, että lihaksiin tulee sellainen kummallinen tuntemus mihin rasitus auttaa. Moni MS-tautia sairastava on kertonut samanlaisista tuntemuksista mitä tarkoitan

      Hashimoto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      217
      5604
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4539
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3298
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2740
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      137
      2513
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      127
      1862
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1427
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1015
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      928
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      926
    Aihe