Tässä kysymystä lähinnä teeitsemiehille. Hommasin veneeseeni juuri uuden moottorin. Moottorin kylkiäisenä sain auton automaattilaatikon, joka kuitenkin tuntuisi istahtavan veneeseen paikoilleen. Kertokaa mielipiteitä mitenkähän mahtaisi toimia. Itseäni huolettaa lähinnä pakki sillä potkuriakseni pitänee saada pusähtymään ennen pakkia :-/
automaatilaatikko venessä!
BMC
113431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Laita auton levyjarru potkuriakselille. Merikytkimessä on kaksi kytkintä yksi molempiin suuntiin, jolloin akselin ei tarvitse pysähtyä.Auton vaihdelaatikon käytössä ongelma on että pakki on välitetty liian hitaaksi.Ja muut kuin yksi tai kaksi suurinta vaihdetta ei kestä siirtää koko moottorin tehoa.
Kyllä se onnistuu. Ei se potkuri siellä vedessä jatka pyörimistä kun laitat N asentoon. Se pyöriminen mikä tulee veneen kulkunopeudesta ei meinaa mitään, pakki voidaan aivan hyvin kytkeä.
P asentoon ei kannata täydestä vauhdista laittaa kuten ei autossakaan.
Lisään vielä tuohon edelliseen. Jäähdytyksen joudut kuitenkin tekemään moottorille, eiköhän sen vaihteistoöljyn putken voi kierrättää veneen pohjan alta pätkän. Koko paketti toimii hyvin, älä usko noita nettipellejä.
Autolaatikko jäähtyy ajoviimassa auton alla, mutta veneessä viima puuttuu, joten laatikolle täytyisi järjestää jäähdytys. Hydraulisissa merivaihteissa jäähdytys hoidetaan lömmönvaihtimella laatikon öljystä. Muutoinkin epäilen autolaatikon kestävyyttä, sillä se on suunniteltu huomattavasti pienemmälle rasitukselle.
Ei ainakaan mun autossa loota jäähdy pelkästä ajoviimasta vaan siinä on lämmönvaihdin öljy/jäähdytysneste. Loota on ZF:n 4HP14 ja auto Peugeot 405. Suurin vaihde kytkeytyy mekaanisesti eli häviöt ovat silloin varsin pieniä. Välityssuhde ei vaan sovi veneeseen.
Tuo kestävyysteema on mullakin huolena, mutta jos laatikko on ollut liikuttamassa pakettiautoa (Sherpa) tuntuisi venekäyttö olevan kevyttä. Rasitus tietysti on jatkuvaa, josta voi aihautua lämpöongelmia. Välityssuhteista ei vielä ole tietoa kun en ole laatikoa vielä saanut pukille nostettua.
VENE-lehdessä oli joitakin vuosia sitten juttu noin 8-metrisestä tee-se-itse-kajuuttaveneestä, jota pukkasi Opel Asconan dieselmoottori samasta autosta peräisin olevan automaattilootan välityksellä. Yhdistelmä todettiin ihan toimivaksi.
Ellen väärin muista, niin laatikko oli vain kolmilovinen. Suurin vaihde oli käytössä olevalle potkurille aavistuksen liian suuri ja seuraava pienempi pykälä aavistuksen liian pieni. Normaalissa matka-ajossa kippari ajeli suurimmalla vaihteella osakierroksilla; isolla kuormalla ja vasta-aallokkoon kaivettiin esiin pienempää.
Tuo artikkeli voisi olla metsästämisen arvoinen.
Tilasin juuri kopien venelehden numerosta 2/99 â4,50€. Jutun nimi on "Autosta veneeseen, itse tehden edullisesti".
Olen ajanut 11 vuotta fiskarilla missä oli tavallinen laatikko ja ei ollut ongelmia. Kakkosvaide oli sopiva ajossa. Jarrutusta ei saannut jättää liian myöhään pienen välityssuhteen vuoksi. Pakki meni päälle riittävän hyvin kunhan antoi hetken olla vapaalla ensin.
Minulla on transitin d-moottori ja manuaali vaihdeloota. Kardaanikin on transetista...
Eli auton tekniikka on sopiva ja hyvä ja hinta kohdallaan.
Olen ollut aivan tyytyväinen.
En tosin ole rikastuttanut venetarvike/mooottori kauppiaita....
muistaakseni kipparilehdessä oli kerran artikkeli vastaavanlaisesta projektista.
Hyvin toimi.